• Sobota, 7 grudnia 2019
  • Godz. 22:36
  • Imieniny: Ambrożego, Marcina, Teodora
  • Czytających: 6827
  • Zalogowanych: 9
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

O zapomnianych zwyczajach wielkanocnych

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 23 marca 2016, 8:14
Aktualizacja: 8:16
Autor: Jolanta Mozolewska–Zwatrzko
Fot. Archiwum Szkoły
Uczniowie Zespołu Szkół Przyrodniczo–Usługowych i Bursy Szkolnej o dawnych zwyczajach wielkanocnych rozmawiali z pensjonariuszami Domu Pomocy Społecznej „Pogodna Jesień” w Jeleniej Górze.

Tylko niektóre tradycje wielkanocne przetrwały do dziś. Gdy ktoś wspomina o Wielkanocy ma na myśli najczęściej: święconkę, pisanki, żurek, białą kiełbasę i mazurki. Tymczasem…

Przyjemnym zwyczajem był Zając Wielkanocny, który przynosił koszyczek z drobnymi prezentami, głównie dla dzieci. Do tradycji należało rodzinne zdobienie pisanek woskiem i barwienie ich w naparze z łusek cebuli, zielonego żyta lub korze dębu, a także stukanie się jajkami z domownikami i sąsiadami.

Jak wspominali pensjonariusze, na stole było jednak skromniej niż dzisiaj – królował żurek z jajkami, ciasto drożdżowe i czasami domowe wędzonki. Mazurki wielkanocne nie były tak popularne jak obecnie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4) Dodaj komentarz

~ 23-03-2016 18:51
a niektóre obyczaje winny zostać zapomniane a nawet zakazane i karane (skutecznie) tak samo jak napad - a mianowicie oblewanie wodą które prócz tego że jest brutalnym atakiem na czyjąś prywatność i telefon to na dodatek większość ludzi lubi przesadzać i nawet wrucać dorzeki
~ 23-03-2016 18:54
na dodatek "prezenty od zajączka" - w żadnym wypadku bo to tylko większe obroty dla handlowców i robienie targowiska ze świąt ( Jezus powinien znowu wypędzić handlarzy ze świątyni ) może jeszcze quady i laptopy jak na komunię ?
~tak nie bylo 23-03-2016 20:38
Na Wielkanoc nie dawalo się prezentow nawet dzieciom. Nowe sukieneczki, biale pończoszki, czy buciki to tak . Dzieci po uroczystym sniadaniu otrzymywaly pisanki.
~ 24-03-2016 1:00
o czym wy tu piszecie?! A może by tak coś pozytywnego, np. o tym jak młodzież integruje się z seniorami...Drodzy Państwo nauczyciele fajnie,że wpajacie w dzieci szacunek dla starszych i propagujecie kontakty młodych ze starymi. Mój wnuk będzie w przyszłym roku kończył gimnazjum, mam nadzieję, że w tej szkole będzie kontynuował dalszą naukę.Robicie Państwo dobrą robotę, macie fajne pomysły,robicie piękne rzeczy (widziałam na kiermaszu mikołajkowym), pomagacie starszym i zwierzętom, tworzycie pozytywną energię i atmosferę. Dziękuję

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group