Piątek, 8 grudnia
Imieniny: Marii, Makarego
Czytających: 9810
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: O uczuciach... w kawiarence

Czwartek, 28 marca 2019, 9:29
Aktualizacja: Piątek, 29 marca 2019, 7:34
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: O uczuciach... w kawiarence
Fot. Przemek Kaczałko
W środę (27.03) w Międzynarodowy Dzień Teatru publiczność zgromadzona w sali widowiskowej Jeleniogórskiego Centrum Kultury miała okazję zobaczyć sztukę w niezwykłej postaci. Aktorzy Jeleniogórskiego Stowarzyszenia Rodzin i Przyjaciół Dzieci z Zespołem Downa – Teatru Edycja Limitowana, zaprezentowali program pt. "W kawiarence".
To efekt całościowy niesamowitej pracy stowarzyszenia, uczestników warsztatów, eksplozji emocji, bo ten spektakl oparty jest na uczuciach i emocjach. To daje ludziom do myślenia, że nie ma inności - jest świat taki, jaki jest. To nie osoby niepełnosprawne, czy deficyt zmienia się, tylko świat powinien się zmienić na to, co dzieje się wokół - powiedziała Joanna Konopka, autorka scenariusza i reżyserka spektaklu, która starała się, aby teatr pokazał, że Edycja Limitowana to grupa ludzi o różnych deficytach, problemach, ale są po prostu ludźmi, którzy mają swoje pragnienia, uczucia, marzenia - potrafią mieć chłopaka, dziewczynę, chcieliby założyć rodzinę, chcą pracować, potrafią robić karierę, czyli tańczyć, śpiewać. - Niepełnosprawność intelektualna to nie jest koniec świata - po prostu spotyka nas po drodze i trzeba pozwolić im realizować swoje marzenia, funkcjonować normalnie w świecie - dodała J. Konopka.

Spektakl rozpoczął się od wyjścia na scenę wszystkich uczestników, którzy najpierw przedstawili się zgromadzonym - to już było dużym wyzwaniem dla wielu aktorów.

Większość grupy ma olbrzymie problemy z mówieniem, aczkolwiek zrozumienie ich oraz dwie sceny, które pokazują jak mówią, gdzie ciężko im wypowiedzieć proste słowa jak się nazywają, przywitać się z gośćmi, być przy mikrofonie - daje niesamowitą motywację. Zdarza się, że przez 10 miesięcy pracujemy, żeby jeden raz ktoś się odezwał - opowiadała Joanna Konopka.

Kawiarenka stała się tematem spektaklu, bowiem jak podkreślają organizatorzy, często spotykają się w takich miejscach. Niekiedy, gdy grupą pojawiają się w kawiarenkach, niektórzy dziwnie na nich patrzą, a przecież są to miejsca spotkań i każdego tam można zobaczyć.

Odbiór był bardzo emocjonujący i pozytywny - trafił w odczucia widzów, którzy się zgromadzili i żywo reagowali na to, co działo się na scenie - ocenił Cezary Staroń, prezes Jeleniogórskiego Stowarzyszenia Rodzin i Przyjaciół Dzieci z Zespołem Downa, który nie krył wzruszenia podczas kilku scen. - Szczególnie ta, kiedy dwoje ludzi wychodzi na środek sceny i wyraża swoje uczucia, nie zważając na otoczenie, nie wstydząc się wzajemnych uczuć - wyznał C. Staroń.

Spektakl Teatru Edycja Limitowana:
"W kawiarence" - scenariusz i reżyseria: Joanna Konopka.
Prowadzenie warsztatów teatralnych: Ilona Sobol.
Oprócz podopiecznych stowarzyszenia, w spektaklu uczestniczyli rodzice.
Organizatorzy dziękowali również za ogromną pomoc Jeleniogórskiemu Centrum Kultury:
Robert Kuryś (dźwięk), Łukasz Izdebski (światło).

Widzami spektaklu byli podopieczni wielu placówek specjalnych z Jeleniej Góry i regionu. Kolejny pokaz Teatru Edycja Limitowana "W kawiarence" prawdopodobnie w kwietniu lub maju.

Twoja reakcja na artykuł?

11
100%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeździsz pociągami?

Oddanych
głosów
114
Nigdy
24%
Rzadko
46%
Czasami
18%
Często
12%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Czy warto obejrzeć film o Napoleonie?
 
Rozmowy Jelonki
5 lat minęło
 
112
Popalali, a policjanci ich złapali
 
Aktualności
Dzieje się w Polsce: próbował wepchnąć ich pod pociąg
 
Polityka
Radni debatują
 
Aktualności
Ruszają po 27 latach
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group