Wtorek, 24 maja
Imieniny: Joanny, Zuzanny
Czytających: 8050
Zalogowanych: 16
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: O sztuce Ukrainy – wykłady w BWA

Piątek, 22 kwietnia 2022, 11:25
Autor: BWA
Jelenia Góra: O sztuce Ukrainy – wykłady w BWA
Fot. BWA
Biuro Wystaw artystycznych w Jeleniej Górze zaprasza 25 kwietnia na wykłady Huberta Bilewicza o Ukrainie. O godz. 11.00 będzie spotkanie pt. Między Paryżem a Petersburgiem: ukraińska awangarda pierwszej połowy XX wieku, a o godz. 17.00: „Kijów polskich architektów na przełomie XIX i XX wieku”.

Pomiędzy Wschodem a Zachodem, Europą a Rosją, sztuka w Ukrainie rozwijała się w nieustannym twórczym napięciu określonym biegunami narodowych powinności i ambicji kosmopolitycznych; imperatywów unarodowienia i marzeń o europeizacji; między horyzontami regionalizmu i optyką uniwersalizmu; kultu tradycjonalizmu i wyzwań modernizmu; statusu peryferycznego i tęsknot o byciu w centrum. Kategorie te współcześnie stają się jeszcze bardziej wyraziste.

Tragiczne dzieje minionego stulecia zdeterminowały zarówno dzieje sztuki w Ukrainie, jak również losy ukraińskich artystów. Obecne czasy niemal fatalistycznie potwierdzają tę aktualność. Jednak, jak wiadomo od tysiącleci, INTER ARMA NON SILENT MUSAE / w czasach wojny nie milkną Muzy!

Hubert Bilewicz pracuje jako adiunkt w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego. Badawczo zajmuje się sztuką nowoczesną, zaś ukraińską awangardą interesuje się już od ponad dwóch dekad. Regularnie bywał we Lwowie, często odwiedzał Kijów. Ma tam wielu Przyjaciół.

Wystawa realizowana przy pomocy finansowej Miasta Jelenia Góra.

Twoja reakcja na artykuł?

1
13%
Cieszy
1
13%
Hahaha
1
13%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
13%
Złości
4
50%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (36) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group