Wtorek, 28 listopada
Imieniny: Grzegorza, Zdzisława, Stefana
Czytających: 14159
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: O pułapkach podczas świątecznych zakupów

Piątek, 30 listopada 2018, 6:41
Aktualizacja: Sobota, 1 grudnia 2018, 19:41
Autor: Paweł Guszała
Jelenia Góra: O pułapkach podczas świątecznych zakupów
Fot. Paweł Guszała
Zaczynają się przygotowania do świąt Bożego Narodzenia, jeleniogórzanie już udają się do sklepów w poszukiwaniu prezentów dla najbliższych. To dobry czas na przypomnienie zasad, jakie obowiązują na rynku Unii Europejskiej, ale nie tylko. O pomoc poprosiliśmy miejskiego rzecznika Dominikę Jagielską.

Rozpoczyna się kolejny okres zakupowego szaleństwa. Warto pamiętać o kilku konsumenckich zasadach.

- Przede wszystkim bez względu na to, czy kupujemy coś w promocji, czy nie, reklamacja na towar jest dokładnie taka sama. To, że cena została obniżona to nie oznacza, że sprzedawca nie odpowiada za jakość produktu, który sprzedaje. Tak więc mamy prawo reklamować towar zakupiony również w promocji. Po drugie - jeżeli kupujemy w sklepie internetowym to zawsze mamy 14 dni na odstąpienie od umowy bez podawania przyczyny. To jest tzw. prawo do namysłu – tłumaczy Dominika Jagielska, miejski rzecznik konsumentów w Jeleniej Górze.

Data liczy się od chwili otrzymania towaru. Problem pojawia się gdy rezygnujemy z zakupu, wówczas z własnej kieszeni należy pokryć koszty wysyłki. Pamiętajmy, że możliwość zwrotu towaru w ciągu 14 dni nie obowiązuje w przypadku sklepów stacjonarnych. Trzeba zapytać sprzedawcę, czy istnieje taka możliwość, bo polskie prawo tego nie przewiduje.

Coraz atrakcyjniejszy dla polskich konsumentów staje się rynek chiński - dokonywanie zakupów na tym rynku ułatwia oczywiście internet. Jednak i tu na konsumentów czyhają handlowe pułapki.

- Te 14 dni na zwrot towaru to są przepisy, które obowiązują na obszarze Unii Europejskiej. Chiny to już nie jest Unia Europejska, to są już inne zasady. Też trzeba na to uważać. Skąd, gdzie kupujemy. Najbezpieczniej jest kupować tutaj, w ramach naszego systemu europejskiego. Jeśli zdecydujemy się tam coś kupić, to upewnijmy się czy będziemy mieli komu wadliwy towar odesłać – kończy D. Jagielska.

Krótko mówiąc - skrupulatnie sprawdzajmy swojego potencjalnego kontrahenta, dokładnie przemyślmy każdy zakup, w ten sposób zaoszczędzimy czas, pieniądze oraz nerwy.

Twoja reakcja na artykuł?

7
64%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
9%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
9%
Złości
2
18%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy masz "na sobie" jakikolwiek tatuaż?

Oddanych
głosów
819
Tak
10%
Nie
61%
Zamierzam sobie zrobić
2%
Nigdy sobie nie zrobię
27%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Zbyt inteligentni, by być szczęśliwi
 
Rozmowy Jelonki
14 lat do mistrzyni
 
Aktualności
Lodowisko lada dzień
 
112
Gigantyczny korek
 
112
Z drogi śledzie, ciężarówka jedzie
 
112
Autobus w rowie
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group