Piątek, 25 września
Imieniny: Aurelii, Władysława
Czytających: 6342
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

O przemocy rówieśniczej

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 18 grudnia 2019, 14:19
Aktualizacja: Czwartek, 19 grudnia 2019, 13:12
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
Terenowy Komitet Ochrony Praw Dziecka w Jeleniej Górze zorganizował w Zespole Szkół Ekonomiczno–Turystycznych konferencję poświęconą kwestiom przemocy rówieśniczej. Specjaliści z różnych dziedzin przekazywali istotne informacje przedstawicielom samorządów uczniowskich.
To nasza trzecia konferencja. Gdy dowiedzieliśmy się o ustawkach, gdzie biły się dziewczyny, o tej agresji w szkole, doszliśmy do wniosku, że trzeba uczyć nie tylko pedagogów i nauczycieli, ale zacząć od podstaw, od dzieci - powiedziała Krystyna Demkowicz, przewodnicząca TKOPD w Jeleniej Górze.

W konferencji brali udział uczniowie z samorządów uczniowskich z Jeleniej Góry oraz ze szkól średnich powiatu.

Dzieci nie zdają sobie sprawy, że takie zachowania są karalne - podkreśliła K. Demkowicz.

W programie konferencji poruszono następujące tematy: Anna Sinica i Agata Pominkiewicz (Wojewódzkie Centrum Szpitalne Kotliny Jeleniogórskiej) mówiły o wpływie i skutkach urazów fizycznych na życie oraz zdrowie dzieci i młodzieży. Beata Poleszczuk (Poradnia Psychologiczno - Pedagogiczna w Jeleniej Górze) mówiło o psychologicznych przyczynach i skutkach przemocy, Agnieszka Kałużna-Rodowicz (Sąd Rejonowy w Jeleniej Górze) poruszyła kwestię skutków prawnych zachowań związanych z przemocą rówieśniczą. Następnie Monika Poddębniak (Komenda Miejska Policji w Jeleniej Górze) mówiła o przemocy w cyberprzestrzeni. Ostatni temat poruszył Jarosław Grabowski (Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Szklarskiej Porębie, a była mowa o konieczności ograniczenia przemocy i agresji.

Statystyki rosną. Nasze dzieci nie mają już autorytetów. Uważają, że mają 2 lub 3 życia, a potem się okazuje, że po tej agresji płaci się całe życie, jest uszkodzenie ciała - mówiła K. Demkowicz.

Twoja reakcja na artykuł?

2
15%
Cieszy
0
0%
Hahaha
5
38%
Nudzi
3
23%
Smuci
0
0%
Złości
3
23%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (19) Dodaj komentarz

~ 18-12-2019 15:01
Róbta co chceta
~BRZECHOTNIK 18-12-2019 20:06
do: ~ (15:01)
Przecież taki wzorzec wychowania ktoś wypromował i umocnił w Polsce przez ostatnie 30 lat. Ziarno zostało zasiane dużo wcześniej, a teraz zbiera się plony i podnosi krzyk. Słuszny niewątpliwie, ale... jest za późno. Niestety.
~paradise 18-12-2019 17:30
Tylko słabi posługują się przemocą, silny człowiek nie musi kryć się za przemocą! zawsze jest pomocny, życzliwy, dobry.
~BRZECHOTNIK 18-12-2019 20:11
do: ~paradise (17:30)
Taaa... tylko teraz jakoś coraz częściej trafia na tego słabego. Skąd ci słabi się biorą, w takim razie? Tacy felerni, a ciągle się namnażają.
~Tosia 11 18-12-2019 17:38
Od lat można zaobserwować, że nikt nie staje w obronie słabszego. Prędzej czy póżniej dotychczasowa ofiara, aby przeżyć i odreagować staje się oprawcą.Tak powstałe spirala agresji.
~ 18-12-2019 17:41
Nauczyciele dobrze wiedzą, co jest karalne. TPD nie musi ich szkolić! W każdej szkole jest szereg spotkań z policją dla młodzieży i nauczycieli dotyczących prewencji i odpowiedzialności karnej za wykroczenia i przestępstwa
~` 18-12-2019 17:46
Nie obchodzi mnie kto zaczął macie się pogodzić powiedziała nauczycielka do patologicznego ucznia trzymającego głowę lewusa w muszli pisuaru.
~Mko 18-12-2019 18:41
Uwagi mocny super diabeł tajemnice koniec świata albo broń kometa jądra mocny jak cenna więcej warto
~Mko 18-12-2019 19:19
Król ulica groszowa to film legendy tajemnice
~ 18-12-2019 19:25
Trzeba zacząć od rodziny, które w dzisiejszych czasach są chore,funduje się dzieciom uczestnictwo w rozwodach, lub nie interesują się nimi rodzice.W szkole jak tylko coś przeskrobie to od razu policja.Wszystko zaczęło się w latach 90, kiedy dzieciom wtłoczono do głów, że rodzice nie mają żadnego prawa do nich.Teraz w przestrzeni jest s...x, przemoc, a wszystkie dotychczasowe wartości są negowane, a w ich miejsce wchodzą lewackie ideologie, jak nic się nie zmieni, to będzie jeszcze gorzej
~Coś się komuś wydaje 18-12-2019 19:52
W dobie takiego olbrzymiego hejtu, dzieci i młodzież są regularnie na prelekcjach w szkołach co robić, kiedy zdarzy się przemoc internetowa, jak sobie radzić, co jest przestępstwem. Szefowej TPD wydaje się, że w szkołach nie wiedzą? To tak jakby te pielęgniary ktoś z zewnątrz uczył o podstawach ich zawodu. Bzdura totalna
komentarz usunięty
~` 18-12-2019 22:13
odpowiedź na usunięty komentarz
Weź sobie 20 klonów leć i nie wracaj.
~ 18-12-2019 19:55
To bardziej konferencja dla społeczeństwa, bo w szkołach dokładnie wiedzą jaka jest skala zjawiska i ile tego jest. to nie powinien być wykład dla nauczycieli!
~A jednak 18-12-2019 20:07
k\Kręci ludziska ten zawód, oj kręci.Nauczyciel.To się takie piękne i proste wydaje, wstać, poprowadzić wykład- zaprezentować się. Śmietanka, ale to zaledwie ułamek tego morderczego zawodu
~Dorsz 19-12-2019 8:22
Nigdy nie usłyszałem, ani nie przeczytałem, po jakiejkolwiek konferencji poświęconej "przemocy w szkole"; co może i ma prawo zrobić nauczyciel, wychowawca, pedagog w szkole, by poskromić agresję. Pedagogowie i urzędnicy narzekają na problem, ale nie robią wiele, by temu zapobiec. Większość z nas ( sądzę, że 90% ) doznała agresji w szkołach nie tylko od rówieśników, ale także ze strony nauczycieli. Nie lubiłem szkoły ani jako uczeń, ani jako nauczyciel - wychowawca. Moi koledzy i koleżanki po fachu oraz dyrekcje szkół udawali, że nie widzą agresji młodzieży i interweniowali jedynie w sytuacjach drastycznych, już po fakcie; podczas, gdy największym problemem w szkołach jest sam proces powstawania i kumulacji agresji. Moim zdaniem trzeba jej zapobiegać poprzez próby rozładowywania, a przede wszystkim zapobiegania. Ja stosowałem moje metody np. poprzez poświęcanie dzieciom i młodzieży dużo czasu: rozmowy, opowiadanie o swoim doświadczeniu, słuchaniu ich i mówieniu, jak ja to widzę, by między nimi a dorosłymi było porozumienie. Ale do tego trzeba mieć duże doświadczenie, sporą wiedzę, umiejętności imponujące dzieciom i młodzieży. Poza tym, to rodzice odpowiedzialni są za zachowania dzieci i to oni powinni ponosić główne konsekwencję ich zachowania. Jedną z metod, jaką stosowałem dla zapobiegania agresji była stanowcza reakcja już w zalążku. Kiedy widziałem, że uczeń zaczyna zachowywać się nerwowo, prościej - agresywnie, a inne metody nie działały, uznawałem, iż dzisiaj nie czuje się on najlepiej, że jest chory. Zwalniałem z lekcji, jak przy innej chorobie; odwoziłem do domu.
~ 19-12-2019 9:18
jako pedagog stwierdzam,że agresja wśród uczniów,dzieci,młodzieży jest pochodną zaburzonych czynników socjalizacyjnych, lecz również czynników somatyczno-psychicznych, uważam,że nie ma idealnej recepty na całkowite wyeliminowanie tego zjawiska z życia,czy to w szkole,czy tez poza nią,ale główną rolę w zapobieganiu zachowaniom przemocowym pełni rodzina,a zwłaszcza rodzice dziecka,szkoła ma wspomagać opiekunów dziecka,współpracować z rodzicami,z sądami rodzinnymi,i innymi instytucjami do tego powołanych, dom rodzinny stanowi najważniejszy czynnik wychowawczy.
~ 19-12-2019 10:03
każda klasa od 0-8 powinna raz na pół roku odbyć spotkanie dzieci z pedagog, sędzią oraz zdać egzamin z kar które im grożą za bicie,kopanie szydzenie oraz poniżanie drugich plucie zabieranie telefonów fotografowanie i umieszczanie w sieci-powinni ponosić kary. To będzie wtedy wychowanie.A nie tylko cacy bo moja córka to nie jest taka.I takich incydentów było by mało.Po wyczynach dzidziusia rodzice obowiązkowo powinni być poddawani terapii w raz z dziećmi.Bo wychowanie to w domu się zaczyna.A nie grile zapijaczona rodzina i dzieci skaczą niczym małpki daj mi to daj mi to spotkania sobotnie to wrzaski biegających maluchów bez kontroli.NIE do teatru,muzeum wspólne śpiewanie czytanie książek i to na głos uczyć. prasować, prać wspólne sprzątanie a nie ryk ja nie" bede" brak kultury nie wiedzą jak sie zachować "
~123 19-12-2019 10:04
Państwo powinno zmienić przepisy dot. wykroczeń i przestępstw popełnianych przez nieletnich, dopiero wtedy można by było mówić o jakimkolwiek efekcie. Wykłady/konferencje itp nigdy nie "dawały" zbyt wiele, jeśli w ogóle coś "dały". Dzieciak przyjdzie i posłucha, bo musi, koniec końców i tak zrobi co zechce. To samo jeśli chodzi o wychowanie w domu - rodzice mogą umo...lniać godzinami ale na końcu to zawsze dziecko decyduje o swoich wyborach a nie na odwrót. Wychowanie to dużo ale nie wszystko, dziecko tak jak dorosły to odrębna osoba, nie przedłużenie matki i ojca.
~chyba 19-12-2019 10:38
Pani Ania B.jak zwykle na pierwszym planie,a gdzie Pan Zbyszek Ł.etetowy duet do wypełniania ekranów na każdą okoliczność.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group