Środa, 25 maja
Imieniny: Grzegorza, Magdaleny
Czytających: 6917
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra/region: O potrzebie polsko – czeskiego dialogu w Odrodzeniu

Poniedziałek, 17 czerwca 2013, 11:10
Aktualizacja: 11:16
Autor: Angela
Jelenia Góra/region: O potrzebie polsko – czeskiego dialogu  w Odrodzeniu
Fot. TED
O wspólnych projektach polsko – czeskich, współpracy parków KPN i KRNAP oraz potrzebie dialogu rozmawiano w sobotę (15.06) w schronisku Odrodzenie, gdzie z Towarzystwem Izersko – Karkonoskim spotkali się połowie i senatorowie obu państw.

Na spotkanie, które rozpoczęło się otwarciem wystawy fotograficznej "Karkonosze" przygotowanej przez Karkonoski Park Narodowy, przyjechali m.in. posłanka Zofia Czernow i senator Republiki Czeskiej Jaroslav Zeman. Nie zabrakło również przedstawicieli instytucji i organizacji społecznych.

Po wystąpieniach polityków, o wspólnych projektach polsko-czeskich mówił Grzegorz Rychter, a o współpracy parków narodowych - KPN i KRNAP - Andrzej Raj i Jan Hřebačka.

Cele i zadania Związku Miast i Gmin Karkonose przybliżyła Kamila Hlinkova, a potrzebie wspólnego dialogu przekonywał Zbigniew Leszek, prezes Towarzystwa Izersko-Karkonoskiego. Całość zakończono dyskusją.
- Karkonosze trzeba traktować jako jedno - promować,próbować skomunikować i podjąć działania wspólnej strategii. Nie konkurować z sobą lecz współpracować – mówiono podczas spotkania.

Posłanka Zofia Czernow zapewniła, że zrobi wszystko, aby przeciwdziałać wykluczeniu komunikacyjnemu Karkonoszy. - Podejmę też starania aby rozwiązać kwestię dojazdu do Przełęczy Karkonoskiej od Przesieki i Borowic, bo to dzisiaj hamuje ruch turystyczny w sercu tej części Sudetów – mówiła posłanka Zofia Czernow.

Na komunikację narzekał też Jaroslav Zeman, senator z Czech. Zgodził się, że poprawa połączenia pomiędzy polskimi i czeskimi kurortami sprawiłyby, że Karkonosze zyskałyby w oczach turystów, a to przełożyłoby się na wpływy miejscowych przedsiębiorców po obu stronach granicy. Pozostali uczestnicy spotkania: Z. Kubieka, G.Sokoliński, P.
Leszek, J. Grodziński. K. Pik i Wł.Bayer poruszali bardzo szczegółowe kwestie m.in. na temat: jakie zagrożenia niesie ze sobą chęć wydobywania i budowa kopalni uranu, czy niejednolitego oznakowania tras rowerowych. Poruszano także kwestie połączenia kolejowego Jeleniej Góry z Pragą, czy uruchomienia cyklo-busów.

Spotkanie nie wyczerpało wiele zagadnień, dlatego uczestnicy wyrazili chęć wzięcia udziału w następnym spotkaniu, którego gospodarzem tym razem będzie strona czeska.

- Spotkanie uważam za udane, bo pojawiło się dużo informacji i faktów – mówiła pani Ela. - Współpraca jest najważniejsza. Ponadto jestem zachwycona prezentowaną tu wystawą – dodała uczestniczka.
Zbigniew Leszek w słowach zamykających spotkanie dziękował wszystkim uczestnikom za obecność i aktywność.

- Szczególne podziękowania kieruję do Piotra za udostępnienie schroniska oraz podziękowanie do posłanki Zofii Czernow i senatora Jaroslava Zemana za zaangażowanie na rzecz rozwoju turystycznego tej części Karkonoszy - dodał.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (20) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group