• Piątek, 22 listopada 2019
  • Godz. 14:06
  • Imieniny: Cecylii, Marka, Stefana, Wszemiły
  • Czytających: 8282
  • Zalogowanych: 25
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

O nowej taryfie wodnej w KSON–ie

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 9 lutego 2016, 8:14
Aktualizacja: 13:02
Autor: Łukasz Muraszko (KSON)
Fot. Archiwum KSON–u
Dużym zainteresowaniem mieszkańców Jeleniej Góry cieszyło się spotkanie w Karkonoskim Sejmiku Osób Niepełnosprawnych, którego głównym tematem była podwyżka taryfy za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i odprowadzanie ścieków w Jeleniej Górze.

Spotkanie zorganizowało jeleniogórskie koło diabetyków. Udział w nim wzięli zarówno członkowie tego stowarzyszenia jak i jeleniogórscy radni: Leszek Wrotniewski i Robert Obaz. Zabrakło, mimo zaproszenia, przedstawicieli władz miasta jak i spółki Wodnik, a szkoda, bo to właśnie do nich mieszkańcy mieli najwięcej pytań.

- Jesteśmy zbulwersowani tak drastyczną podwyżką opłat za wodę i ścieki. Chcielibyśmy się dowiedzieć, dlaczego musimy za to tyle płacić. Większość z naszych członków to seniorzy, którzy z niewielkiej renty czy emerytury muszą jeszcze wykupić leki - mówił Waldemar Wiśniewski, szef koła diabetyków w Jeleniej Górze

Leszek Wrotniewski z kolei bronił swojej decyzji, którą podjął w trakcie ostatniej sesji, czyli wprowadzenia punktu o odmowie przyjęcia taryfy przez radnych. Przypomnijmy, że jego pomysł nie znalazł uznania wśród wielu rajców i wniosek przepadł. Jak uważa L. Wrotniewski, radnym zabrakło odwagi, gdyż poparcie jego wniosku spowodowałoby, że taryfa nadal by funkcjonowała na starych zasadach. Jeżeli nadzór Wojewody uznałby ją za niewłaściwą, to mieszkańcy musieliby płacić wyrównanie góra za dwa miesiące czyli około 60 złotych, a tak nowa taryfa spowoduje, że opłata za wodę i ścieki w skali roku wzrośnie o 240 złotych – mówił na spotkaniu przewodniczący Rady Miejskiej Jeleniej Góry.

Robert Obaz, który nie poparł pomysłu przewodniczącego, wstrzymał się od głosu, a w drugim głosowaniu odrzucił zaproponowaną przez Prezydenta Miasta taryfę. Uzasadniał to tym, że uchwała zaproponowana przez Leszka Wrotniewskiego mogłoby narazić mieszkańców na straty. – Dlatego podjąłem taką decyzję – stwierdził radny Obaz.

Wodnik podwyżkę taryfy argumentował głównie inwestycjami, które już zostały zrealizowane oraz tymi, które są przed spółką Wodnik. - Szkoda, że na sali zabrakło przedstawiciela Wodnika, bo na pewno mieszkańcy chcieliby poznać jego opinię - powiedział Stanisław Schubert, prezes KSON-u.

Podczas spotkania padło wiele krytycznych uwag zarówno pod adresem zarządu spółki jak i władz miasta. Po sali krążyła także lista, pod którą podpisywali się przeciwnicy podwyżki. Głośno mówiło się także o oficjalnym proteście, który ma trafić do prezydenta Marcina Zawiły. - My tak tej sprawy nie zostawimy i na pewno będziemy chcieli wspólnie zorganizować protest. Mamy pytanie do władz miasta. Dlaczego ta podwyżka cen wody jest tak drastyczna i co Miasto zrobił0, aby ją obniżyć? Mamy też pytanie dlaczego ceny wywozu śmieci w naszym mieście są jedne z najwyższych w regionie? – mówili uczestnicy spotkania.

Od redakcji: Po publikacji tekstu otrzymaliśmy informację z Wodnika o treści: - Nikt nie zapraszał nas na spotkanie w KSON-ie. Gdybyśmy zostali zaproszeni, na pewno wzięlibyśmy w nim udział. Zbigniew Rzońca, rzecznik spółki Wodnik.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (16) Dodaj komentarz

~lewosławny 9-02-2016 8:36
Bez wymiany rządzących i urzędników nic się nie zmieni.To jest porównywalne z remontem mieszkania ,wymienia się wszelkie stare graty ,sprzęt AGD energochłonny, likwiduje sie zagrzybienie ,itd. Jak długo potrwa ta jalowa dyskusja?
~----- 9-02-2016 8:44
Jakim prawem Wodnik pożyczył pieniądze TBS-owi ?. Skąd miał na to środki?. Jakby nie pożyczył to by nie było podwyżki wody ścieków.Jaki jest termin oddania pożyczki?Na jaki procent została udzielona?.Jak oddadzą pożyczkę to będzie obniżka?. Zamrozić premiowanie prezesów ich zastępców itp.
~qwertys 9-02-2016 10:34
proszę zorganizować przed urzędem miasta protest w ktorym beda mogli uczestniczyć "wszyscy" mieszkańcy
~kiwi 9-02-2016 11:52
Tylko ruch obywatelskiego nieposłuszeństwa!Nie płacimy złodziejom z Wodnika, a pan Zawiła -do wymiany ze swiom przydupnikiem zWodnika!
~ertert 9-02-2016 13:51
Prezes z wodnika zawsze miał za uszami.Wiele firm skończyło kiepsko za jego kadencji.I jak to jest ,jest tylu ludzi którzy mogliby objąć stanowisko prezesa ,lecz pan J. zawsze dorwie się do koryta ,jak nie tu to tam.Firma w podgórzynie padła za jego prezesostwa i co i nic teraz ma lepszą fuchę
~gluś 9-02-2016 15:40
podobno niestety tak są skonstruowane przepisy ustawy o zbiorowe zaopatrzenie w wodę, że radni muszą głosować, ale bez względu na wynik głosowania jak spółka będzie chciała podnieść cenę to może to zrobić bez względu na wynik głosowania :(
~ 9-02-2016 16:13
niestety gluś ma rację
~MiR 9-02-2016 16:26
Ustawę taką wprowadził w 2006r... PiS :) Jest ona zresztą bardzo dobrze pomyślana. Gdyby nie ona, w wielu miejscowościach awantury pomiędzy radnymi, burmistrzami a firmami wodociągowymi doprowadziłyby do wodnego paraliżu.
~o co chodzi 9-02-2016 18:35
Diabetycy i pączki ?
~krzyk 9-02-2016 21:22
Tylko referendum i zmiana władz
~li 9-02-2016 21:47
ceny wody w jg są nieco powyżej średniej w skali kraju... do~krzyk: myślisz, że jak przyjdą nowe władze to będzie lepiej? Skąd pewność, że za rok nie będzie kolejnych podwyżek...
~lj 10-02-2016 5:49
Woda w naszym miescie jest najdrozsza na dolnym slasku,,trzeba zropbic porzadek z tym ...,,Jstrzebskim,,ktora potafi rujnowac a i tak dokoryta sie dostaje,,,,moze mniej imprez pracownikow wodnika tzn,szkolen po za krajem ,,malo ich bylo od kiety to szkolenia sa az w Egipcie,,,,to jest bardzo ciekawe,,,,i za czyja kase,,za nasza,,prawda Prezesiku ...,,,dziwie sie zeZawila tak postapil szkoda bardzo ze wygral znowuABY RZADZIC MIASTEM,,,,,tylko ze wszyscy sa dobrzy i wchodza w dupe bez mydla obiecuja duzo tylko przed wyborami..kolesi sie sadza na stolki poto by dewastowali kolejne firmy,,jet takich tu pare osob,,no,,,CZERNOW,,DZIEDZIC,JASTRZEBSKI,,I wiele jeszcze innych ,,trzeba zrobic strajk a nie gadac tylko
~lj 10-02-2016 5:54
a ceny wymiany licznikow wodnych to tez ciekawe skad wzieli,,za jeden licznik licza sobie ,,113zl,,,,zlodziej,,,,,... ,,,
~LJ 10-02-2016 5:58
no balangi trzeba za cos robic impreski pijackie w knajpach i hotelach w kraju i po za krajem ,,polowe bym ich tam po zwalniala i na zasilek ,,i wtedy by zobaczyli jak to jest zyc na zasilku lub za 1200 albo imniej ,,tylko ze w d... im glod nie zagladnie bo sie nakradli ,,jak ich OJCIEC ... ... ,,
~do 15:40 10-02-2016 9:48
glut@smark primo voto Ralucka, niczym twórca prawa samorządowego, wydaliła z siebie wiadomość o konstrukcji prawa. Niezwykle twórcze jest odkrycie Raluckiej, świadczące o przenikliwości jej umysłu, że radni muszą albo nie muszą głosować.
~do 9:48 10-02-2016 14:14
uwielbiam Pana/Pani wpisy - glut@smark primo voto Ralucka :) miłego dnia :)

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group