Środa, 7 grudnia
Imieniny: Ambrożego, Marcina
Czytających: 3709
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: O nieznanym żołnierzu, krzyżach i ośrodku zdrowia

Środa, 9 grudnia 2009, 8:03
Aktualizacja: 8:04
Autor: Mar
JELENIA GÓRA: O nieznanym żołnierzu, krzyżach i ośrodku zdrowia
Fot. Mar
Zbigniew Girzyński, poseł PiS z Mazowsza odwiedził wczoraj Jelenią Górę w drodze na spotkanie z młodzieżą w naszym regionie. Zaprosiła go posłanka Marzena Machałek i w jej biurze zorganizowano spotkanie z posłem. Poruszono tematy ogólnopolskie i lokalne.

Poseł zaczął od promocji swojej książki „Śpiący rycerz – zapomniana historia Nieznanego Żołnierza”. Publikacja Girzyńskiego poświęcona jest nieznanej prawie obecnie historii wojskowego, który spoczął w arkadach Pałacu Saskiego w Warszawie, czyli Grobie Nieznanego Żołnierza.

– Większość myśli, że to tylko pomnik, a tam przecież spoczywa nastoletni strzelec, który walczył z bolszewikami we Lwowie – mówił poseł PiS-u, doktor historii. – Znaleziono go z przestrzeloną czapką w dłoni, został wybrany spośród kilku poległych, i rzeczywiście nikt nie zna jego imienia. Chcę tą publikacją przywrócić tę historię, aby wróciła do naszej i stała się częścią tradycji narodowej i niepodległościowej. W okresie komunizmu robiono wszystko, aby historię tego żołnierza zamazać i zafałszować.

Poseł mówił też o wyroku Trybunału Strasburskiego o zakazie wieszania krzyży we Włoszech. Wprawdzie poseł przyznał, że Polski ten wyrok nie dotyczy, ale już stał się pożywką do wystąpień przeciwko temu symbolowi naszej cywilizacji, jak stało się szkole we Wrocławiu. Tam grupa młodych ludzi zażądała zdjęcia krzyży ze ścian.

– Pozwolenie na wywieszenie krzyża też jest tolerancją dla większości naszego społeczeństwa – mówiła poseł Marzena Machałek – przecież nie może być tak, że wola jednego lub dwojga ludzi ma uniemożliwić swobodne funkcjonowanie reszty społeczeństwa.

Z kolei rady powiatowy Eugeniusz Kleśta zapowiedział jutrzejszą nadzwyczajną sesję rady powiatu dotyczącą próby sprzedania przez powiat budynku przychodni zdrowia w Karpaczu.
– Mamy poważne przesłanki do tego, żeby sądzić, że z próbą sprzedaży tego budynku wiążą się nieprawidłowości. Chcemy je wyjaśnić na sesji. Dlaczego starosta nie godzi się na przekazanie budynku gminie Karpacz? To byłoby najlepsze rozwiązanie i zapewnienie podstawowej opieki zdrowotnej mieszkańcom – tłumaczył radny.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (16)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group