Czwartek, 8 grudnia
Imieniny: Marii, Makarego
Czytających: 5531
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: O muralach na gdańskiej Zaspie

Sobota, 17 października 2020, 8:05
Autor: WAC
Jelenia Góra: O muralach na gdańskiej Zaspie
Fot. Fundacja Ładne Historie
Wczoraj (16.10) ruszyła kolejna odsłona Lekcji Sztuki – cyklu wykładów prowadzonych przez artystów, projektantów i kuratorów. Organizatorem jest Fundacja Ładne Historie.

Obostrzenia wprowadzone przez rząd w związku z pandemią sprawiły, że tegoroczne spotkania, których tematem przewodnim jest sztuka uliczna, musiały zostać przeniesione ze Starej Papierni do sieci. W roli pierwszej prelegentki wystąpiła Barbara Sroka, związana z gdańskim Instytutem Kultury Miejskiej. Opowiadała podczas wykładu, okraszonego anegdotami o muralach, które od lat 90. powstają w gdańskiej dzielnicy Zaspa. Przez wiele lat odbywały się tam też festiwale murali, których pamiątką są wielkoformatowe malowidła. Ich autorami byli artyści z wielu krajów świata.

Barbara Sroka – menedżerka kultury, absolwentka Wiedzy o Teatrze na Akademii Teatralnej w Warszawie oraz Historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim. Przez kilka lat związana z rynkiem reklamowym i wydawniczym (m.in. Hachette Filipacchi Polska). W latach 2008 -2011 była główną konsultantką ds. Strategii i Promocji w biurze Gdańsk 2016. Od 2011 roku zastępca dyrektora w Instytucie Kultury Miejskiej. Realizuje projekty związane ze sztuką w przestrzeni miejskiej (m.in. Festiwal Malarstwa Monumentalnego Monumental Art, Gdańska Szkoła Muralu) oraz działania angażujące lokalną społeczność (m.in. Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki).

Organizowane przez Fundację Ładne Historie Lekcje Sztuki to cykl spotkań w formule wykładu z przedstawicielami środowiska artystów, projektantów i kuratorów. Fundacja prezentuje szerszej publiczności najciekawsze trendy w polskim środowisku twórczym.

Interesują nas design i rzemiosło, przypatrujemy się sektorowi medialnemu i kulturze cyfrowej, szukamy nowinek i najświeższych działań w obszarze sztuk wizualnych, performensu oraz nowych mediów – mówi Krzysztof Bielaszka, koordynator ds. merytorycznych Fundacji Ładne Historie. - Program Lekcji Sztuki skierowany jest do pasjonatów kultury, mediów i sztuki.

Harmonogram kolejnych spotkań:

23 października, godz. 18:00 – Teresa Latuszewska-Syrda, Fundacja Urban Forms – „Sztuka miejska: w mieście i dla miasta”
30 października, godz. 18:00 – NeSpoon – „Miasto całe w koronkach”
6 listopada, godz. 18:00 – Aleksandra Litorowicz, Fundacja Puszka – „Zapuszkowane: warszawski street art”

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
100%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group