Sobota, 15 czerwca
Imieniny: Jolanty, Witolda
Czytających: 5307
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: O konserwacji witraży podczas „Niedzieli w Muzeum”

Poniedziałek, 6 listopada 2017, 8:05
Aktualizacja: 9:20
Autor: WAC
Jelenia Góra: O konserwacji witraży podczas „Niedzieli w Muzeum”
Fot. WAC
Tematowi konserwacji witraży poświęcone było kolejne spotkanie z cyklu „Niedziela w Muzeum”, które odbyło się 5 listopada w Muzeum Karkonoskim. Inspiracją było zakończenie, sfinansowanej ze środków z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, konserwacji kolekcji 51 witraży pochodzących z okresu od XVI do XX wieku.

Część z nich można już oglądać w Muzeum Karkonoskim. Podczas spotkania fachowcy od konserwacji szklanych obrazów przedstawili tajniki swojej „kuchni”. O ogólnych zasadach konserwacji i renowacji witraży w ujęciu współczesnym i historycznym opowiadała konserwator zabytków Anna Gul. Na przykładach pokazywała, jak wyglądały poszczególne obiekty z kolekcji witraży Muzeum Karkonoskiego przed i po konserwacji. - Naczelną zasadą stosowaną obecnie w renowacji witraży jest dążenie do zachowania w jak największej części oryginalnej substancji dzieła sztuki – mówiła A. Gul.

W drugiej części spotkania o różnych zabiegach i rozwiązaniach stosowanych w konserwacji i renowacji witraży, dotyczące skali mikro tj. pojedynczych szkieł, uzupełnień pojedynczych kwater oraz skali makro tj. całych dużych zespołów witrażowych mówili Sławomir Oleszczuk, konserwator dzieł sztuki, witrażysta oraz Katarzyna Wójcik - oboje ze specjalistycznej pracowni konserwatorskiej Creo Natalia Oleszczuk we Wrocławiu.

O tym, że temat ten wzbudził zainteresowanie zebranych świadczyło wiele, często bardzo szczegółowych pytań zadawanych z sali.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeżdżę na rowerze?

Oddanych
głosów
852
Tak, regularnie
24%
Tak, od czasu do czasu
37%
Nie, ale uprawiam rekreacyjnie inny sport
14%
Nie, z jakimkolwiek sportem mi „nie po drodze”
25%
 
Głos ulicy
Ja lubię sushi, a ja wolę burgery domowe
 
Miej świadomość
Można płacić... okiem
 
Rozmowy Jelonki
Od lat wnioskujemy o rondo w tym miejscu
 
10 pytań do...
Moje ulubione jedzenie to... pyry z gzikiem
 
Edukacja
Festyn w KANS
 
Kultura
Urodziny Leniwca
 
Kultura
Tajemnice i Asterix
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group