Poniedziałek, 27 czerwca
Imieniny: Marii, Władysława
Czytających: 6967
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: O konserwacji witraży podczas „Niedzieli w Muzeum”

Poniedziałek, 6 listopada 2017, 8:05
Aktualizacja: 9:20
Autor: WAC
Jelenia Góra: O konserwacji witraży podczas „Niedzieli w Muzeum”
Fot. WAC
Tematowi konserwacji witraży poświęcone było kolejne spotkanie z cyklu „Niedziela w Muzeum”, które odbyło się 5 listopada w Muzeum Karkonoskim. Inspiracją było zakończenie, sfinansowanej ze środków z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, konserwacji kolekcji 51 witraży pochodzących z okresu od XVI do XX wieku.

Część z nich można już oglądać w Muzeum Karkonoskim. Podczas spotkania fachowcy od konserwacji szklanych obrazów przedstawili tajniki swojej „kuchni”. O ogólnych zasadach konserwacji i renowacji witraży w ujęciu współczesnym i historycznym opowiadała konserwator zabytków Anna Gul. Na przykładach pokazywała, jak wyglądały poszczególne obiekty z kolekcji witraży Muzeum Karkonoskiego przed i po konserwacji. - Naczelną zasadą stosowaną obecnie w renowacji witraży jest dążenie do zachowania w jak największej części oryginalnej substancji dzieła sztuki – mówiła A. Gul.

W drugiej części spotkania o różnych zabiegach i rozwiązaniach stosowanych w konserwacji i renowacji witraży, dotyczące skali mikro tj. pojedynczych szkieł, uzupełnień pojedynczych kwater oraz skali makro tj. całych dużych zespołów witrażowych mówili Sławomir Oleszczuk, konserwator dzieł sztuki, witrażysta oraz Katarzyna Wójcik - oboje ze specjalistycznej pracowni konserwatorskiej Creo Natalia Oleszczuk we Wrocławiu.

O tym, że temat ten wzbudził zainteresowanie zebranych świadczyło wiele, często bardzo szczegółowych pytań zadawanych z sali.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group