Wtorek, 7 lutego
Imieniny: Romana, Ryszarda, Romualda
Czytających: 7993
Zalogowanych: 21
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: O konserwacji witraży Muzeum Karkonoskiego

Sobota, 28 października 2017, 9:25
Autor: Manu
Jelenia Góra: O konserwacji witraży Muzeum Karkonoskiego
Fot. Archiwum Muzeum Karkonoskiego
3 listopada (w piątek) o godz. 15.30 w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze rozpocznie się wykład na temat historii witrażownictwa, którą przedstawi Dominik Kunysz, na co dzień pracownik Działu Szkła Artystycznego.

Dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jeleniogórskie Muzeum Karkonoskie realizuje w bieżącym roku kolejny projekt pn.: “Konserwacja witraży Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze”. Głównym założeniem projektu jest przywrócenie wartości historycznych i artystycznych 51 witrażom oraz udostępnienie wybranych obiektów zwiedzającym.

Znajdujące się w Muzeum witraże są bardzo ważną spuścizną dla regionu. W znacznej mierze to obiekty pochodzące z przedwojennych, prywatnych zbiorów kolekcjonerów z obszaru Karkonoszy. Wiele z nich pochodzi z okolicznych kamienic, uratowane od zupełnego zniszczenia w okresie po II wojnie światowej. Inne przekazane przez właścicieli jako zbędna pozostałość po remoncie swoich domostw, czasami też odkupione. Za sprawą wieloletnich działań muzealników pojedyncze obiekty złożyły się na spójny zbiór, obrazujący przemiany sztuki witrażowniczej na terenie Karkonoszy oraz mówiące o wrażliwości estetycznej kolekcjonerów w okresie od XVI do XX wieku.

Dzięki pozyskanej dotacji ze środków MKiDN przeprowadzona została ich gruntowna konserwacja. Jest to pierwsze tak szeroko zakrojone działanie, obejmujące swoim zakresem zbiory powojenne oraz najnowsze. Podjęte prace z pewnością zabezpieczą kolekcję na kolejne kilkadziesiąt lat. Najciekawsze witraże zostaną wkomponowane w dotychczasową stałą ekspozycję szkła artystycznego. Zostanie też udostępniona niewielka wystawa czasowa, dokumentująca przebieg konserwacji witraży. Projekt pn.: “Konserwacja witraży Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze” został dofinansowany kwotą 35 tys. zł ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach zadania: Wspieranie działań Muzealnych 2017. Pozostałą część w wysokości 25069, 26 zł pokryło z własnych środków Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze. Całkowity koszt realizacji zadania wyniósł 60 069, 26 zł.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group