Wtorek, 16 sierpnia
Imieniny: Stefana, Emila
Czytających: 2503
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: O Karskim w 70. rocznicę wyzwolenia Auschwitz

Środa, 19 sierpnia 2015, 8:04
Aktualizacja: 8:11
Autor: T–N
Jelenia Góra: O Karskim w 70. rocznicę wyzwolenia Auschwitz
Fot. Archiwum Teatru
W ostatni weekend sierpnia „Karskiego” będzie można zobaczyć w ramach FESTIVALU DELL’ARTE 2015. Oczywiście w Przestrzeni kreatywnej Teatru im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze! Spektakle zaplanowano na sobotę i niedzielę (22 i 23 sierpnia) o godz. 19.00.

Premiera spektaklu „Karskiego Historia Nieprawdziwa” miała miejsce w Teatrze im. Cypriana Kamila Norwida 27 stycznia 2015 r.

- Od tego czasu zagraliśmy już kilkadziesiąt spektakli, z naszym „Karskim” dostaliśmy się do finału najważniejszego konkursu w Polsce – XXI edycji Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej i stanęliśmy u boku takich spektakli jak „nie-boska komedia. WSZYSTKO POWIEM BOGU!” Pawła Demirskiego w reżyserii Moniki Strzępki, „Morfiny” Szczepana Twardocha w adaptacji Jarosława Murawskiego i reżyserii Eweliny Marciniak czy „Konia, kobiety i kanarka” Tomasza Śpiewaka w reżyserii Remigiusza Brzyka. Spektakl „Karskiego Historia Nieprawdziwa” został także zaproszony na kilka festiwali (m.in. w Rzeszowie i Wałbrzychu). Napływające ze wszystkich stron pozytywne recenzje i opinie zwykłych widzów oraz ich częste ukradkiem, lub całkiem jawnie wycierane po spektaklu łzy dostarczają nam mnóstwo dobrej energii do kolejnych spektakli – czytamy w informacji Teatru o przedstawieniu.

„Karskiego Historia Nieprawdziwa” Szymona Bogacza w reżyserii Julii Mark i dramaturgii Zuzanny Bućko to spektakl tworzący alternatywny świat, w którym Janowi Karskiemu uwierzono.

XXI wiek nigdy nie wyglądałby tak pięknie gdyby nie Jan Karski. Bohater, ikona, a przede wszystkim człowiek sukcesu. Ale jakiego? Oswobodzenia milionów Żydów. Milionów Żydów w wagonach bez przedziałów, w drodze do obozów. To dzięki niemu Niemcy wraz z aliantami wygrali wojnę, a współczesny świat jest kolorowy, ludzie są szczęśliwi i z szerokim uśmiechem wspominają podróże Karskiego, ucieczki Karskiego, wygraną Karskiego. Wygraną dobra ze złem, które nie zdążyło się dokonać. Taki świat stworzył w swoim dramacie Szymon Bogacz, dramatopisarz i kierownik literacki Teatru im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze.

Bartłomiej Miernik, jeden z najważniejszych krytyków teatralnych, wymienił nazwisko autora jako jednego z najlepszych dramatopisarzy ubiegłego roku właśnie za tekst „Karskiego Historia Nieprawdziwa”. Jego sceniczną realizację poprzedziła realizacja słuchowiska wyemitowanego w Programie 3. Polskiego Radia w grudniu ubiegłego roku.

Reżyseria: Julia Mark, tekst oraz opracowanie muzyczne: Szymon Bogacz, dramaturgia: Zuzanna Bućko, video: Jarosław Jagodziński. Występują: Agata Grobel, Bogusław Kudłek, Robert Mania.

Spektakl zrealizowany w ramach Sceny Inicjatyw Aktorskich

Pod patronatem Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi

Spektakl swoim honorowym patronatem objął senator RP Józef Pinior.

Rezerwacja i sprzedaż biletów: Teatr im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze, Al. Wojska Polskiego 38, 58-500 Jelenia Góra, tel. 75/64 28130, 131, kom. 601335522, e-mail: widownia@teatrnorwida.pl, SPRZEDAŻ BILETÓW ONLINE na Tiketto.pl

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group