Niedziela, 4 czerwca
Imieniny: Franciszka, Karola
Czytających: 10187
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: O historii życia pomijanego pisarza w Książnicy

Poniedziałek, 28 listopada 2016, 13:19
Aktualizacja: 13:26
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: O historii życia pomijanego pisarza w Książnicy
Fot. Przemek Kaczałko
Piątek (25.11) w Książnicy Karkonoskiej był dniem poświęconym Stanisławowi Vincenzowi – polskiemu pisarzowi (żył w latach 1888 – 1971), którego dzieła nie są zbyt powszechnie dostępne. Nie brakuje jednak wielbicieli Huculszczyzny, którzy znają m.in. cykl „Na wysokiej połoninie” autorstwa Vincenza.

- Stanisław Vincenz jest źle pamiętany w Polsce, m.in. dlatego, że jako współpracownik „Kultury” paryskiej znalazł się na indeksie. Vincenza nie było w obiegu szkolnym i akademickim. Pierwsze książki S. Vincenza zaczęły się ukazywać w latach 80. - Właściwie pod wpływem festiwalu Solidarności – mówił Jan Choroszy.

Książnicę Karkonoską odwiedzili m.in. uczniowie klas humanistycznych z ZSO Nr 1, Kresowianie, Sybiracy, a wieczorem odbyło się spotkanie literackie jako „dialog o losie i duszy” z udziałem aktorki Teatru Współczesnego Ireny Rybickiej oraz Jana Choroszego. Aktorka czytała zapiski z pamiętników drugiej żony pisarza - Ireny, a dr Jan Choroszy opowiadał również o pierwszej małżonce Vincenza.

Do 16 grudnia br. w holu na I piętrze biblioteki można oglądać wystawę poświęconą polskiemu pisarzowi oraz terenom Karpat Wschodnich. Wśród fotografii można odnaleźć m.in. przyjaciela Vincenza – Czesława Miłosza.

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group