Niedziela, 25 października
Imieniny: Darii, Kingi
Czytających: 6495
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

O historii turystyki i przewodnictwa w Sudetach

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 13 listopada 2013, 7:22
Aktualizacja: 7:26
Autor: Mea
Fot. Zbigniew Piepiora
Z okazji obchodów 60–lecia powstania Koła Przewodników Sudeckich przy Oddziale PTTK „Sudety Zachodnie” w Jeleniej Górze dr Piotr Gryszel zorganizował konferencję pt. „Zarys dziejów turystyki i przewodnictwa w Sudetach”. Spotkanie odbyło się w siedzibie jeleniogórskiego Wydziału Ekonomii, Zarządzania i Turystyki Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu.

Konferencja została zorganizowana w ramach projektu pt. „Rola przewodników sudeckich w edukacji młodzieży, rozwoju turystyki górskiej i promocji Sudetów”. Uczestniczyli w niej przewodnicy sudeccy i beskidzcy, działacze Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, ludzie gór, przyrodnicy, przedstawiciele władz krajowych i samorządowych oraz studenci i doktoranci Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także mieszkańcy gmin karkonoskich i regionu.

- Dyskutowano m.in. o turystyce czeskiej w Karkonoszach i jej twórcach, Duchu Gór, szkle pamiątkowym z Karkonoszy, rozwoju sieci schronisk młodzieżowych i kształtowaniu sieci turystycznych szlaków pieszych w Sudetach, o zamkach sudeckich oraz archeologicznych odkryciach na obszarach górskich w Sudetach – opowiadał Zbigniew Piepiora z Wydziału Ekonomii, Zarządzania i Turystyki Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu.

W dyskusji uczestniczyli m.in. prof. dr hab. Krzysztof R. Mazurski, prof. dr hab. Romuald M. Łuczyński, prof. UE dr hab. Jacek Potocki, dr hab. Tomasz Przerwa, PaedDr. Jan Luštinec, dr Przemysław Wiater, dr Piotr Gryszel, mgr Ivo Łaborewicz, mgr Justyna Wierzchucka, mgr Tomasz Miszczyk oraz mgr Jarosław Szczyżowski.

- Większość referatów zaprezentowanych na konferencji zostanie opublikowana w kolejnym numerze „Karkonosza”, którego wydawanie zamierzamy wznowić z Tomaszem Dudziakiem w porozumieniu ze Studenckim Kołem Przewodników Sudeckich we Wrocławiu – powiedział Piotr Gryszel.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6) Dodaj komentarz

~ 13-11-2013 10:49
DOLNOŚLĄZAK. W sąsiedztwie Uniwersytetu Wrocławskiego, na Ostrowie Tumskim, natrafiłem na antykwariat. Na jednym z regałów egzemplarze "Karkonoszy" z ubiegłego wieku. To są rarytasy. Inicjatywę T.Dudziaka, wznowienia "Karkonoszy", warto wspierać i popierać.
~prof. dr hab 13-11-2013 15:01
"Karkonosz" jest czasopismem naukowym? Czy bardziej popularyzatorskim? Kim jest ten Tomasz Dudziak? Jakimś znanym, międzynarodowym ekspertem z prestiżowej zachodniej uczelni? Bazy naukowe nie znają takiego naukowca. Ma choć magistra? Ile punktów jest za publikację w tym czasopiśmie? Może sam bym tam aplikował? Tylko czy są recenzenci, czy może tylko koledzy znający się jak łyse konie nawzajem siebie recenzują, na zasadzie: Rychu Zbycha i nazad? Jeśli to drugie, to nie miałbym szans. Może niech szanowni, wielokrotnie utytułowani profesorowie nie ośmieszają się, tylko opublikują coś w porządnym czasopiśmie naukowym (najlepiej z LF, o ile wiedzą, co ten skrót oznacza), bo to co przeczytałem, to jest śmiech na sali.
~ 13-11-2013 19:57
to łuczyński już jest profesorem ? za co ?? miałem z nim zajęcia w mechaniku i był to jeden z najgorszych nauczycieli w całej szkole . pamietam jak bawił się całą lekcje swoim laptopem :(
~do profesor 13-11-2013 21:08
Tomasz Dudziak jest studentem. Przecież jest napisane, że ze Studenckiego Koła Przewodników Sudeckich we Wrocławiu.
~Jan 13-11-2013 22:04
Do czego to już doszło że dzisiaj profesorowie publikują w czasopismach swoich studenów. Jak ja studiowałem to było na odwrót - zdolniejsi studenci publikowali w czasopismach swoich profesorów. Widać nie na darmo mówi się o upadku nauki w dzisiejszych czasach w Polsce. Każdy dzisiaj walczy o publikacje jak może więc każde czasopismo jest dobre. Ciekawe czy jest jakaś selekcja publikacji w tych czasopismach studenckich? Na miejscu studentów porządnie przetrzepał bym tych profesorów przed publikacją, bo jeśli publikują w studenckich czasopismach to bardzo możliwe że z badaniami jest coś nie tak.
~ 1-08-2014 2:10
jacy "profesorowie", takie czasopisma ...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group