Poniedziałek, 5 czerwca
Imieniny: Walerii, Waltera
Czytających: 9502
Zalogowanych: 20
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: O bezpieczeństwie z seniorami – online

Poniedziałek, 17 maja 2021, 13:22
Autor: 112
Jelenia Góra: O bezpieczeństwie z seniorami – online
Fot. Archiwum Policji
Jeleniogórska policjantka Zespołu Komunikacji Społecznej Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze uczestniczyła w zdalnym spotkaniu dotyczącym wszelkiego zagrożeń oraz oszustw popełnianych na szkodę seniorów. Udział wzięli w nim między innymi seniorzy z Karkonoskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych w Jeleniej Górze.

Nadal liczne są przypadki, w których przestępcy podszywają się pod osoby różnych zawodów między innymi: funkcjonariuszy policji, funkcjonariusza Centralnego Biura Śledczego Policji, pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, oficerów amerykańskich, wnuczka i wyłudzają olbrzymie kwoty od seniorów. Metoda działania oszustów jest podobna: w celu ochrony pieniędzy oszuści wskazywali pokrzywdzonym konta, na które należy przelać oszczędności, by te były bezpieczne. Ponadto oszuści wskazują w jaki sposób należy założyć konto w banku, wpłacić na nie pieniądze, a następnie przekazać im wszystkie kody dostępów do bankowości internetowej. Te instrukcje przekazywane są zawsze telefonicznie. Ponadto pojawili się oszuści, którzy wykorzystując stan epidemii oferują do sprzedaży szczepionki na Covid-19 oraz zaświadczenia o negatywnym wyniku testów na Covid-19.

Mimo wielokrotnych apeli, zdarzają się przypadki przekazywania pieniędzy oszustom. Dlatego też ważne jest, aby osoby starsze znały metody działania przestępców: „na policjanta” czy „na wnuczka”. Policjantka przypominała, że trzeba być czujnym i ostrożnym. Pomimo tego, że przypadki oszustw oraz metody, jakimi posługują się przestępcy często nagłaśniane są w mediach, to jednak oszuści w dalszym ciągu próbują w różny sposób wyłudzić pieniądze. Niezależnie od przyjętej roli i metody, przestępca zawsze dąży do przejęcia oszczędności życia seniora – informuje podinspektor Edyta Bagrowska, rzecznik KMP w Jeleniej Górze.

Pamiętajmy!

• Jeżeli odebrali Państwo podejrzany telefon z prośbą o pożyczkę czy wpłatę na konto, prosimy pamiętać o zachowaniu środków ostrożności:
• Nie przekazywać pieniędzy obcym osobom, ani nie przelewać ich na wskazane konto bankowe czy też za pomocą tak zwanego „szybkiego przelewu”.
• Nigdy nikomu nie przekazywać swoich danych: adresu, numeru PESEL czy danych dostępowych do kont bankowych.
• Nie działać w pośpiechu i nie podejmować od razu pieniędzy z banku - odłożyć termin wpłaty czy udzielenia pożyczki (najlepiej o kilka dni).
• Poradzić się rodziny, znajomych czy policjanta – numer 112.
• Jeśli ktoś podaje się za funkcjonariusza Policji i żąda od nas pieniędzy, należy się ROZŁĄCZYĆ, a następnie zadzwonić pod bezpłatny numer 112 i natychmiast poinformować o takiej sytuacji.
• Pamiętajmy, że policjanci NIGDY nie żądają od nikogo pieniędzy.
O każdym podejrzanym telefonie pilnie informujmy POLICJĘ – numer alarmowy 112.

Twoja reakcja na artykuł?

1
50%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
50%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group