Poniedziałek, 28 listopada
Imieniny: Grzegorza, Zdzisława, Stefana
Czytających: 2924
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

KARPACZ: Nowy wyciąg pod znakiem zapytania

Poniedziałek, 4 stycznia 2010, 9:28
Aktualizacja: 9:29
Autor: Ania
KARPACZ: Nowy wyciąg pod znakiem zapytania
Fot. .....
Kiedy powstanie wyciąg narciarski z Białego Jaru w Karpaczu? Na nic zapowiedzi, że już podczas tegorocznego sezonu zimowego. Budowa obiektu nie została nawet rozpoczęta. Sprzeciwia się jej Stowarzyszenie Ochrony Krajobrazu i Architektury Sudeckiej.

Sześcioosobowy wyciąg narciarski tzw. Doppelmeyer ma rozpoczynać się przy Białym Jarze a kończyć przy ulicy Strażackiej. Planowane jest dodatkowe naśnieżanie i oświetlenie. Inwestor posiada już tytuł prawny do terenu oraz pozwolenie na wylesienie. Z krzesełek mogłoby skorzystać 2500 osób w ciągu godziny. – Byłby to pierwszy tak profesjonalny wyciąg krzesełkowy w Karpaczu. Jeśli nie powstanie to nie będzie dyskusji, dotyczącej tego czy miasto ma być miastem narciarskim, czy też nie – mówi zastępca burmistrza Karpacza, Ryszard Rzepczyński.

Tymczasem stowarzyszenie SOKiAS oprotestowało inwestycję. Jej członkowie poruszają kwestie dotyczące m. in. braku miejsc parkingowych, wycięcia lasu, co w dłuższej perspektywie może doprowadzić do uszkodzenia bezpośrednio przylegającego drzewostanu, chociażby na skutek działania wiatru, i inne. Mówi się także o tym, że wyciąg w tym miejscu może się okazać po prostu nietrafionym pomysłem z powodu braku śniegu.

– Z naszych informacji wynika, że inwestor planuje w tym miejscu znacznie większe przedsięwzięcie, a wyciąg, który najprawdopodobniej z powodu braku odpowiedniej ilości śniegu, nie przyniesie spodziewanych zysków, jest tylko pretekstem do budowy dwóch kolejnych hoteli – mówi Sławomir Lange, prezes SOKiAS.

Inwestycja miałaby więc znaczny wpływ na środowisko naturalne. W Karpaczu już zostało wybudowanych i powstaje wiele nowych obiektów. – Trzeba w końcu zakończyć nadmierną rozbudowę, żeby miasto nie straciło swojego charakteru niedużego, przytulnego górskiego kurortu – mówią w stowarzyszeniu.

Według organizacji dobrym pomysłem byłoby zainwestowanie w obecne wyciągi i nartostrady, choćby budowa dwuosobowego wyciągu, którym turyści dotarliby z ronda Biały Jar do strefy stacji dolnej kolei na Kopę. Działacze zaznaczają także, że w ramach nartostrady proponują tylko jeden odcinek, którym narciarze mogliby zjechać do przystanku autobusowego. Podkreślają, że byłby to także jeden z elementów rozwiązania komunikacyjnego.

Ze względu na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego, które uznało, że danych o postępowaniu nie wywieszono na tablicach informacyjnych w mieście, UM ma ponownie wydać decyzję środowiskową, dotyczącą wyciągu. Nie wiadomo więc, kiedy inwestycja powstanie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (34)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy Jelenia Góra zyska na powrocie wojska do miasta?

Oddanych
głosów
1171
Tak
59%
Nie
33%
Nie wiem
8%
Copyright © 2002-2022 Highlander's Group