Sobota, 20 sierpnia
Imieniny: Bernarda, Sobiesława
Czytających: 2781
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Nowy tomograf już służy

Czwartek, 27 maja 2021, 8:42
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Nowy tomograf już służy
Fot. Przemek Kaczałko
W środę (26.05) w Wojewódzkim Centrum Szpitalnym Kotliny Jeleniogórskiej odbyła się konferencja prasowa, w ramach której zaprezentowano nowy tomograf komputerowy, służący już pacjentom. Po awarii poprzedniego tomografu, decyzją władz państwowych nowe urządzenie o wartości ok. 3 mln zł trafiło do Jeleniej Góry.

Dyrektor szpitala dziękował wojewodzie Jarosławowi Obremskiemu i senatorowi Krzysztofowi Mrozowi za wsparcie, dzięki któremu nowy tomograf trafił do Jeleniej Góry.

Mamy w tej chwili dwa tomografy, które są niezbędne - mówił Nikolaj Lambrinow. - Cieszymy się, że dzięki wsparciu wojewody dolnośląskiego oraz senatora Mroza nowy tomograf trafił do naszej placówki. To bardzo potrzebny sprzęt, który umożliwia kompleksową diagnostykę wielu chorób, w tym nowotworów. Teraz spektrum możliwości Pracowni Tomografii Komputerowej w Wojewódzkim Centrum Szpitalnym Kotliny Jeleniogórskiej staje się jeszcze szersze. Możemy naszych pacjentów badać dokładniej i bezpieczniej – mówił dyrektor WCSKJ.

W styczniu br. premier Mateusz Morawiecki ogłosił przekazanie z Agencji Rezerw Materiałowych tomografów dla 19 szpitali w całej Polsce. WCSKJ znalazło się na tej liście.

Duża w tym rola senatora Mroza, bo wspólnie z wojewodą i marszałkiem bardzo zabiegali o to, by sprzęt trafił do Jeleniej Góry - podkreślił Bogusław Szpytma, wicewojewoda dolnośląski.
Dzięki dobrej współpracy samorządu ze stroną rządową do marszałkowskiego szpitala w Jeleniej Górze trafił nowy tomograf komputery, który dziś został uruchomiony. Cieszę się, że mieszkańcy Jeleniej Góry będą mogli korzystać ze sprzętu najwyższej klasy, który zapewni szersze możliwości diagnostyczne. Jest to szczególnie istotne obecnie, gdy odnotowujemy znacznie mniej zachorowań na COVID-19 i służba zdrowia może poświęcać więcej uwagi innym chorobom – mówił w trakcie konferencji wicemarszałek, Marcin Krzyżanowski.

Jak zaznaczył N. Labrinow, dwa tomografy w jeleniogórskim szpitalu wykonują średnio niemal 14,5 tys. badań rocznie (w roku 2020 ze względu na pandemię przeprowadzono ponad 12,6 tys. badań).

W konferencji, której zwieńczeniem była prezentacja nowego urządzenia, brali udział przedstawiciele samorządów i organizacji współpracujących z placówką. M.in. prezydent Jeleniej Góry Jerzy Łużniak, rektor Karkonoskiej Państwowej Szkoły Wyższej Wioletta Palczewska, członkowie Rady Społecznej przy WCSKJ - Leszek Wrotniewski i Marek Obrębalski, starosta karkonoski Krzysztof Wiśniewski wraz z zastępcą - Jarosławem Kotlińskim, oraz duchowni, którzy poświęcili tomograf.

Twoja reakcja na artykuł?

21
72%
Cieszy
3
10%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
5
17%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (68) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group