Środa, 4 października
Imieniny: Rozalii, Franciszka
Czytających: 12600
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Nowy system na A4

Niedziela, 13 marca 2022, 6:01
Autor: WAC
Region: Nowy system na A4
Fot. GDDKiA
W najbliższych tygodniach kierowcy mogą się spodziewać miejscowych utrudnień na autostradzie A4 pomiędzy węzłem Wrocław Południe i granicą woj. dolnośląskiego i opolskiego, a także na Obwodnicy Autostradowej Wrocławia pomiędzy węzłami Kobierzyce i Pawłowice (Psie Pole). Są one związane z montażem urządzeń z zakresu inteligentnych systemów transportowych (ITS) wzdłuż odcinków autostrad A4 i A8 w woj. dolnośląskim i opolskim.

Utrudnienia będą polegały głównie na ograniczaniu pojedynczych pasów ruchu lub chwilowym zatrzymaniu ruchu drogowego na jednej lub obu jezdniach drogi. Prace będą prowadzone przede wszystkim poza godzinami szczytów komunikacyjnych.

Montowane właśnie urządzenia ITS będą wpływać na zwiększenie bezpieczeństwa użytkowników dróg. Urządzenia te, za pośrednictwem tablic zmiennej treści oraz komunikatów głosowych nadawanych w paśmie CB radia, będą informować o warunkach na drodze. Kierowcy otrzymają informacje o wypadkach i kolizjach, robotach drogowych, utrudnieniach, objazdach, czasach przejazdu czy też zajętości miejsc parkingowych na MOP-ach. Urządzenia przekażą też dane na temat warunków pogodowych, stanu nawierzchni i widoczności na drodze. 

Krajowy System Zarządzania Ruchem Drogowym będzie rozwiązaniem zapewniającym całkowitą automatyzację procesów zarządzania ruchem drogowym – informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. - System będzie posiadał zdolność rozpoznawania i informowania o sytuacjach wyjątkowych, takich jak np. pojazd poruszający się pod prąd czy obecność przeszkód na pasach ruchu.

Inwestycja jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach instrumentu Łącząc Europę (ang. Connecting Europe Facility - CEF). Dofinansowanie wynosi 85 proc. kosztów kwalifikowlnych. KSZRD to obecnie największy projekt ITS tego typu realizowany w Europie.

Twoja reakcja na artykuł?

37
71%
Cieszy
6
12%
Hahaha
2
4%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
7
13%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (20)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Na którą partię zamierzasz zagłosować?

Oddanych
głosów
770
1 Bezpartyjni Samorządowcy
5%
2 Trzecia Droga 2050
5%
3 Nowa Lewica
9%
4 Prawo i Sprawiedliwość
22%
5 Konfederacja
9%
6 Koalicja Obywatelska
42%
7 Polska Jest Jedna
2%
8 Polska Liberalna Strajk Przedsiębiorców
1%
9 Ruch Dobrobytu i Pokoju
2%
10 Normalny Kraj
3%
 
Głos ulicy
Dni Podgórzyna – czy impreza się podobała?
 
Miej świadomość
Ranking władców Polski z dynastii Piastów
 
Rozmowy Jelonki
5300 zł na rękę
 
Kultura
Nagrali teledysk w Jeleniej Górze
 
112
Zderzenie na Jana Pawła
 
Aktualności
Modernizują oczyszczalnię
 
Aktualności
Festiwal w Cieplicach – pokaz laserów – widok z drona!
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group