Poniedziałek, 3 sierpnia
Imieniny: Lidii, Nikodema
Czytających: 7294
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Nowy Rok ze zmianami na drogach

Wiadomości: JELENIA GÓRA KRAJ
Sobota, 1 stycznia 2011, 8:21
Aktualizacja: 10:55
Autor: Angela
Fot. ...
Większa dopuszczalna prędkość na autostradach i drogach ekspresowych oraz tolerancja przy mierzeniu prędkości fotoradarami o 10 km/h. Kary dla właścicieli pojazdów za niewskazanie kierowcy oraz ograniczenie możliwości mierzenia prędkości fotoradarami przez straż miejską: to nowości, jakie zaczynają obowiązywać od 1 stycznia 2011 roku.

W Jeleniej Górze i powiecie autostrad i dróg ekspresowych nie ma, ale wielu mieszkańców miasta i regionu z nich korzysta. Dotychczas po autostradach kierowcy motocykli oraz pojazdów do 3,5 tony mogli jeździć 130 km/ h czyli z taką samą prędkością, jak niemal we wszystkich krajach UE, z wyjątkiem Niemiec.

Od 1 stycznia br. dopuszczalna prędkość wyniesie 140 km/h. O 10 km /h będzie można się rozpędzić również na dwujezdniowych drogach ekspresowych, gdzie od 1 stycznia obowiązuje 120 km/h. Nic nie zmieni się natomiast na pozostałych drogach. Nowości nie dotyczą także kierowców autobusów i ciężarówek.

Biorąc pod uwagę fakt, że decyzję o zwiększeniu prędkości podjęli eksperci, można wnioskować, że szybsza jazda na autostradach i dwujezdniowych drogach ekspresowych nie ma większego znaczenia dla bezpieczeństwa. Należy jednak pamiętać o złotej zasadzie, która mówi, że trzeba liczyć siły na zamiary. Każdy kierowca powinien dostosować prędkość do warunków na drogach i swoich umiejętności. Wsiadając za kierownicę trzeba myśleć i kierować się zdrowym rozsądkiem, a nie maksymalną dozwoloną prędkością – mówi asp. sztab. Krzysztof Brodowski, zastępca naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze.

Nowe przypisy wprowadzają też nakaz tolerancji 10 km/h przy prędkości mierzonej fotoradarem. Od 1 stycznia mandat otrzyma kierowca, którzy w terenie zabudowanym przekroczy prędkość 60 km/h, a nie jak to były dotychczas od 50 km/h. Kierowcy muszą się jednak liczyć z tym, że zmiana nie obowiązuje w odniesieniu do radarów i wideorejestratorów, którymi posługuje się policja.

Zdaniem zastępcy naczelnika wydziału ruchu drogowego, ten zapis nie przyniesie w Jeleniej Górze znaczących skutków.
– Taką zasadę stosowaliśmy przez cały czas, a wyjątkiem były jedynie okolice szkół, przedszkoli czy miejsc wyjątkowo niebezpiecznych. Teraz w tych miejscach odpowiedzialność za prędkość spadnie na kierujących. Liczymy na ich rozsądek – mówi wiceszef jeleniogórskiej drogówki.

Wśród najważniejszych zmian znalazł się również zapis, że straż miejska może ustawić fotoradar tylko na obszarze zabudowanym, w miejscach oznakowanych i wskazanych przez policję. Jeleniogórscy strażnicy dotychczas prędkości fotoradarami nie mierzyli, i jak na razie mierzyć nie będą. Najbliżej strażników z takim urządzeniem można spotkać w Karpaczu. Po zmianie przepisów zasady ich współpracy z policją również się nie zmienią.

Zmieni się natomiast odpowiedzialność właściciela samochodu, który w razie wykroczenia lub przestępstwa będzie miał obowiązek wskazania kierowcy pojazdu. Jeśli tego nie zrobi, zostanie ukarany grzywną.

Policja, straż miejska i inspekcja transportu drogowego na wystawienie mandatu będą miały aż 180 dni, a nie jak dotychczas tylko 30. Policja przekonuje jednak, że wbrew pozorom będzie to z korzyścią dla samych kierujących.
– Dzięki tej zmianie kierowcy nie będą musieli chodzić po sądach. Niejednokrotnie zdarzało się, że jeleniogórzanin przekroczył prędkość na drugim końcu Polski i zanim dokumentu i zdjęcia z fotoradaru dotarły do nas, mijało ponad 30 dni. Wówczas sprawa trafiała do sądu – tłumaczy wiceszef jeleniogórskiej drogówki.

W planach jest również rozporządzenie, które ma zabraniać ustawiania atrap, pustych masztów fotoradarów czy chowania urządzeń w koszach na śmieci, krzakach i innych niewidocznych miejscach. Obecnie nad projektem rozporządzenia dotyczącego tej kwestii pracuje departament transportu drogowego w Ministerstwie Infrastruktury.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8) Dodaj komentarz

~mm 1-01-2011 10:42
Zdaniem zastępca naczelnika - umieś pisać czy czytać?
~jg 1-01-2011 11:06
>Jechał szybko, nieśli go powoli <
~nadworny 1-01-2011 12:57
Ale tęgie głowy pracuja , straż miejska , inspekcja drogowa - wymyslaja jak nałapać kierujące samochodem ofiary pod byle pretekstem - ile jeszcze takich pasożytow na utrzymaniu podatnikow będzie sie rodziło i czaiło na kierowców. Dlaczego nie nalapia tych co sa odpowiedzialni za dziury w jezdnich , koślawe poszarpane brzegi drogi zagrażające życiu kierowców i pasażerów , stojące kałuże wody , niebazpiecznie obsadzone stydzienki i kratki wodne w drogach i ulicach - no bohaterowie popiszcie sie operatywnością i ukarajcie odpowiedzialnych właścicieli dróg za te niedbalstwo - bo nalapać jadących kierowców na wprost i zrobić z nich mandatowych czerpakow dla pieniędzy to nie jest żaden wyczyn a na poprawę bezpieczeństwa tez nie wpłynie takie polowanie jak skuteczna poprawa jakości dróg.
rymcycymcy 1-01-2011 13:34
Tylko rozwiązanie niemieckie - brak ograniczenia prędkości na autostradzie wydaje się sensowne. Nasze 140, to można osiągnąć na drugim biegu. Powolna jazda o autostradzie jest szkodliwa dla silnika ...i uciążliwa dla kierowcy ! :)
Piipi Jelonkowa 1-01-2011 14:08
.. to będzie "kara" dla kierowców TIR- ów ! .. bo *oni jeżdzą różną prędkością ! ~WIDZIAŁAM ! *piipi ..a także są bardzo NIEkulturalnie ! .. na drogach !
~rzss 1-01-2011 14:30
do ~nadworny : masz 1000 % RACJI !!! A może by wreszcie właściciel drogi, chodnika poczuł się odpowiedzialny za stan własności??? W pierwszej kolejności karę sypnąć właścicielowi drogi i to taką dokuczliwą karę, aby wykazywali większą troskę o swą własność, dopiero później użytkownika ukarać, za niewłaściwe korzystanie z DROGI....
~grszkaa 1-01-2011 16:36
Jeśli ten drugi przepis wejdzie w żyie to gdzie SM z Karpacza schowa swój fotoradar, przecież ich miejsce to wlasne śmietnik ? W nnym miejscu nie zarobia !
~smiechy 1-01-2011 23:03
hehe u nas to bedzie niedlugo SKM, a do centrum bedom mialy wjazd tylko ekologiczne ZWIŁOBUSY :) nici z mandacików :) a na obwodnicy SOUTH-JG bedzie ograniczenie do 250 km/h, takze nara gitara :) no i jeszcze centrum lotow ko(s)micznych (zajezdnia metra) CIEPLICE - JAGIELLONSKA - ZJEDNOCZENIA NAR hahahahah

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group