Środa, 25 maja
Imieniny: Grzegorza, Magdaleny
Czytających: 5502
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

KARKONOSZE: Nowy Rok w górach tylko z dużą dozą rozsądku

Środa, 31 grudnia 2008, 13:53
Aktualizacja: 13:54
Autor: Angela
KARKONOSZE: Nowy Rok w górach tylko z dużą dozą rozsądku
Fot. TEJO
Jak co roku wielu jeleniogórzan zdecyduje się na sylwestrowo–noworoczną wyprawę w Karkonosze. Dla wielu sylwester w Domu Śląskim czy na Szrenicy wydaje się bowiem niezwykle kuszący. Zanim jednak ruszymy w drogę warto zapoznać z się z warunkami, jakie obecnie tam panują, i zabrać ze sobą to, o czym zapomnieć idąc w góry nie można.

Jak mówi dyżurny ratownik Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, obecnie warunki w górach nie zachęcają do wędrówki. Panuje tam II stopień zagrożenia lawinowego, a silny wiatr o prędkości 22 metrów na sekundę, utrudnia poruszanie się po górach. Jest również bardzo ślisko i twardo, dlatego w wyższych partiach zalecane jest zakładanie raków na buty.

Ze względu na porę roku i bezpieczeństwo poruszać można się tylko po szlakach zimowych. Karkonoski Park Narodowy zamknął część najbardziej niebezpiecznych szlaków. Do odwołania nie wolno poruszać się, między innymi, szlakiem czerwonym na odcinku od schroniska Nad Łomniczką do Domu Śląskiego oraz Drogą Jubileuszową (szlak niebieski), wiodącą zboczem Śnieżki. Nieczynny jest także odcinek szlaku niebieskiego od Koziego Mostku (obok Domku Myśliwskiego) do schroniska Samotnia.

Nie można też zapomnieć, że mimo jesienno-zimowej aury panującej w mieście, w górach zastaniemy już stuprocentową zimę. Nie trzeba więc przypominać, że wyjście bez ciepłej odzieży może zakończyć się nie tylko wyziębieniem organizmu, ale również śmiercią.

Obowiązkowo powinniśmy założyć zimowe obuwie, czapki, szaliki, rękawiczki i ciepłe kurtki – radzą ratownicy. Nie zakładamy też dżinsów, które zbyt wiele z ciepłem wspólnego nie mają ale, specjalne zimowe spodnie i jeśli to możliwe ubieramy się na cebulę. Warto mieć przy sobie niewielki termos z gorącą herbatą, która zbytnio nas nie obciąży, a w wielu przypadkach może się przydać.

Wybierając się w góry nie można też zapomnieć o telefonie komórkowym, któremu niejeden turysta zawdzięcza życie. Przypominamy, że w razie zasłabnięcia czy jakichkolwiek problemów można zgłosić się o pomoc do GOPR-u dzwoniąc pod numery telefonów 985 lub 601 100 300, które warto przed wyjściem w góry wpisać w pamięć komórki.

A co z wystrzeliwaniem fajerwerków w górach? O tym należy zapomnieć przede wszystkim ze względu na bezpieczeństwo, ale nie tylko. Na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego jednym z wymogów wejścia na teren parku jest przestrzeganie zakazu hałasowania. I z tego przepisu nie zwalnia nikogo nawet sylwestrowa chęć świętowania.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (15) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group