Niedziela, 20 września
Imieniny: Eustachego, Filipiny
Czytających: 4929
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Nowy kierunek w KPSW

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 10 marca 2020, 8:38
Aktualizacja: Środa, 11 marca 2020, 11:03
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
Karkonoska Państwowa Szkoła Wyższa w Jeleniej Górze chce otworzyć nowy kierunek studiów. Wczoraj (9.03) Senat Uczelni podjął stosowną decyzję w tej sprawie, teraz czas na Polską Komisję Akredytacyjną i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Rok temu zgłosiłem się do PMPoland po podpisanie porozumienia na studenckie praktyki. Po rozmowie z prezesem stwierdziliśmy wspólnie, że może coś więcej... Rok temu narodził się pomysł na zrealizowanie programu nauczania - wspominał Tadeusz Lewandowski, prorektor KPSW. - Kierunek będzie nosił nazwę projektowanie i eksploatacja maszyn - będzie w trzech specjalnościach (dwóch stricte papierniczych i jedna ogólna).

Specjalność pod patronatem firmy PMPoland na dotyczyć projektowania maszyn papierniczych, z kolei z firmą WEPA z Piechowic studenci będą się uczyć produkcji papieru. Będzie też ogólna specjalność dotycząca projektowania i eksploatacji maszyn. Władze uczelni chcą uruchomić kierunek od 1 października 2020 roku.

Wszystko teraz zależy od Polskiej Komisji Akredytacyjnej i ministra, którzy mają odpowiednie uprawnienia - zaznaczył T. Lewandowski, który zapewnia, że kadra jest zapewniona. Udało się m.in. pozyskać pracowników naukowych z PWSZ w Głogowie (3 automatyków) oraz wykładowców z Uniwersytetu Zielonogórskiego (projektowanie komputerowe).
W Jeleniej Górze i okolicach są ogromne tradycje przemysłu papierniczego. Liczymy, że odtworzymy szkolnictwo w tej branży - powiedział Janusz Bryliński, prezes firmy WEPA. - Niemal wszyscy pracownicy, których mamy, to są ludzie przyuczeni. To ludzie, którzy się dużo nauczyli w zakładzie, ale odchodzą na emeryturę, zmieniają miejsca pracy i na pewno będziemy potrzebować specjalistów - dodał prezes piechowickiej firmy.

Twoja reakcja na artykuł?

29
74%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
3%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
3%
Złości
8
21%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (14) Dodaj komentarz

~Dorsz 10-03-2020 9:56
KPSW kojarzyłem raczej z naukami humanistycznymi. Oceniam zatem, że wojna tej "uczelni" z Akademią Ekonomiczną i Politechniką trwa nadal.
~Hose 10-03-2020 16:30
do: ~Dorsz (9:56)
Za moich czasów kolegium miało przesunięty semestr, i przyjmowało tych którzy nie nadawali się na studia, czyli filie PWr lub AE. Oraz cwaniaków którzy zapisywali się dla stypendium socjalnego, nawet tam nie chodzili tylko brali kasę. Teraz zrobią z tego przyzakładową zawodówkę.
~Człowiek koń 10-03-2020 10:31
Widze ze prywatne firmy niemieckie (wepa) i amerykańskie PMP szukają darmowej dobrze wykwalifikowanej kadry pracującej za najniższą krajową. Szkoda ze tej uczelni nie może kierować Huber Papaj lub Piotr Miedziński. Są to młodzi i zdolni managerowie którzy wiedzą czego potrzebuje młodzież na rynku pracy. Oni doskonale zdają sobie sprawę jakie kierunki tworzyć jakie kierunki wspierać aby młodzi Jeleniogórzanie mogli po studiach zacząć przygodę z WŁASNYM BIZNESEM a nie na marnym etacie w fabryce. Poza tym KPSW ma raczej niski poziom bo nie ma odpowiednich kadr.... jak studiować to tylko WRO KRK WAWA POZ. W JG lepiej rozwijać własne pasje i brać dotacje z KARR na własna działalność bo studia na kpsw to strata czasu na dzień dzisiejszy!!! Huber Papaj czeka w KARR aby wspierać genialne start-up’y!!!
~Anonim+ 10-03-2020 10:44
Nie powiem - ciekawa inicjatywa! Czyżby zamierzano rozpocząć produkcję papieru w dawno zapomnianym zakładzie "A" Celwiskozy, stąd rozpoczęcie kształcenia nowych kadr? Miłościwie nam panujący rząd z panem prezydentem, niejednokrotnie wprowadzają mnie w "podziw" nad zaskakującymi inicjatywami, ale ta - ma pierwszeństwo w rankingu "zaskakiwania"!
~maszynka pieniędzy 10-03-2020 11:01
Może idea jest taka: Dotacje unijne na stworzenie miejsc pracy, w domyśle -odbudujemy niedawno (2017) rozebraną papiernię na przykład na ul.Wiejskiej w JG. Szerokie plany , końcepcje i antykońcepcje, wizualizacje w technicolorze oraz 3D, a gdy już się napasiemy i .............. to pomysł upadnie bo koronawirus padł , bo srajtaśmy już nie potrzeba na maseczki antywirusowe. Pieniążki poszły w ...du, i nikt ich nie odzyska. Na placu budowy pozostaną baraki i fundamenty pod hale i maszyny jak nie przymierzając EC Ostrołęka.
~ 10-03-2020 12:44
Jedna wielka bzdura. Ilu absolwentów tego kierunku znajdzie pracę na naszym rynku ? Chyba, że znowu pójdą do pracy w galeriach handlowych ?
~Miastowy 10-03-2020 16:21
do: ~ (12:44)
Prosze Pana/Pani. Ta instytucja zeruje na naiwności i niewiedzy mlodych ludzi glownie z regionu Dolnego Slaska. Mami dyplomami i szansa na satysfakcjonujaca prace podczas gdy tak naprawde nie daje zadnych kwalifikacji do tego by miec prace poza regionem jeleniogórskim. Utrzymuja to przy zyciu wszelkimi możliwymi metodami bo jak to specjalisty z kulegium nie miałyby dodatkowego etaciku i nie byloby wyjazdu na Kanary 2x w roku?
~Dziwny pomysł 10-03-2020 12:46
Odkąd pamiętam, inżynierskie kadry dla Fampy i innych zakładów przemysłowych regionu, kształciła Politechnika Wrocławska, mająca doświadczenie, kadry i odpowiednie zaplecze techniczne. Natomiast wprowadzanie "nowego" - mechanicznego kierunku na uczelni głównie humanistycznej, bez odpowiedniego zaplecza technicznego, przy znikomym zapotrzebowaniu na absolwentów w tych kierunkach, wygląda na ratowanie stanowisk pracy kadry dydaktycznej. Może lepiej było by otworzyć szkołę kształcącą dowódców straży gminnych?
~Eowina 11-03-2020 10:06
do: ~Dziwny pomysł (12:46)
Pielęgniarstwo jest kierunkiem humanistycznym? A może fizjoterapia? A może WF? No chyba że dietetyka, albo ETI. Faktycznie typowa humanistyczna uczelnia
~Dorsz 14-03-2020 7:54
do: ~Eowina (10:06)
Ja też użyłem słowa "humanistyczna", ale nie miałem na myśli definicji tego pojęcia, a raczej "ciężar" tematyczny i zaplecze naukowe KPSW. Tak, czy inaczej; bardzo nie w porządku ta "uczelnia" postępuje wobec pozostałych Uczelni od samego początku istnienia. I tu się zgadzam, z humanizmem nie ma to nic wspólnego ;-).
~Absolwent 10-03-2020 13:06
Jeszcze nikt Polakowi nie doradził. Uczelnia chce sie rozwijać. Jakby stała w miejscu tzn ze sie cofa...
~nn 10-03-2020 14:37
Zapiszesz się na studia w Karkonoskiej a zaliczenie otrzymasz nie mając wiedzy ,wystarczy, że się pokażesz taka to uczelnia,
~OK 10-03-2020 14:40
A jak się skończyła afera w KK uczelnia - Pani dr Szybalska? Wiadomo coś? Bo Pani doktor chyba zwyciężyła, ale uczelnia miała się odwoływać...
~anonim 10-03-2020 16:28
A " Fampy" takiej jak byla dawniej nie ma. Pracownicy wyjezdzali w swiat ze swoimi umiejetnosciami i wiedza- to ja sprzedano.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group