• Piątek, 24 stycznia 2020
  • Godz. 3:18
  • Imieniny: Felicji, Franciszka, Rafała
  • Czytających: 3015
  • Zalogowanych: 2
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Nowości w budżecie obywatelskim pod Śnieżką

Wiadomości: Karpacz
Środa, 25 marca 2015, 7:50
Aktualizacja: 7:52
Autor: Mea
Fot. UM Karpacz
Od 1 do 30 kwietnia można składać wnioski do budżetu partycypacyjnego w Karpaczu. – Nowością jest możliwość składania propozycji przez osoby od 16 roku życia oraz możliwość przesyłania ich mailowo – mówi Joanna Klaga, wiceburmistrz Karpacza.

Kwiecień to czas składania wosków o finansowanie z budżetu partycypacyjnego. W tym roku została utworzona komisja, w której skład weszli mieszkańcy i przedstawiciele miasta.

- Efektem jej prac jest nowy, precyzyjny regulamin, karta zgłoszeniowa oraz możliwość składania wniosków droga mailową. Największym jednak sukcesem było stworzenie dużej rezerwy ogólnej w budżecie miasta i decyzja o przekierowaniu jej na potrzeby budżetu społecznego, co dało ostatecznie kwotę 250 tys. zł. Zostanie ona podzielona na pięć dzielnic, z których każda otrzyma po 50 tys. zł – wyjaśnia Joanna Klaga.

Nowością jest też zapis o możliwości zgłaszania wniosków przez osoby od 16. roku życia.

- Wierzymy, że to właśnie wsłuchiwanie się w potrzeby młodych ludzi i umożliwianie im samorealizacji w obszarze rodzinnego miasta w największym stopniu pobudzi rozwój lokalny oraz poczucie wspólnoty – dodaje.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8) Dodaj komentarz

~ubezwłasnowolniona 25-03-2015 12:53
To widzę, że nasza władza nie chce się spotkać z mieszkańcami na zebraniach, które cieszyły się dużym powodzeniem i tak jak było zawsze, uzgodnić na zebraniu mieszkańców poszczególnych 'dzielnic" co mieszkańcy uważają za najważniejsze do realizacji w ramach budżetu partycypacyjnego. Znów wybrano za naszymi plecami kogoś? /pewnie z wszystkowiedzącej rady/ kto wie lepiej od nas co my chcemy i czego nam potrzeba. BRAWO!
~Joanna Czajka 25-03-2015 16:15
W związku z wielkim pośpiechem wynikającym z terminów wyborczych wchodzących w czas, kiedy w poprzednich latach odbywały się już zebrania dotyczące budżetu part. oraz by nie stracić środków zarezerwowanych na ten rok Burmistrz Karpacza powołał Komisję ds Regulaminu Budż. Part. z zaleceniem, by szybko i profesjonalnie opracowała ten regulamin. Oczywiście będzie można w przyszłości - nawet niedalekiej wprowadzić do niego konieczne zmiany !! Byłam jedną z osób powołanych przez pana burmistrza do tej komisji i sama dostrzegam konieczność ich wprowadzenia. Nie wchodząc w szczegóły muszę podkreślić że zarówno mi jak i innym mieszkańcom brakuje opcji szeregu zebrań -- ale wkrótce odbędą się pierwsze. Sama jestem zaskoczona informacją z artykułu o pięciu dzielnicach, bo w opracowywanym projekcie
~Joanna Czajka 25-03-2015 16:24
opracowywanym projekcie uchwały (w sprawie regulaminu budż. part.) była mowa o czterech okręgach-dzielnicach -- jak do tej pory. Do prac nad formułą budżetu, określeniem wieku oraz zasad Burmistrz powołał 13 osobową Komisję; w skład której weszło 5 pracowników Urzędu oraz sekretarz pani Joanna Kopała jako Przewodnicząca Komisji a także 5 radnych i 2 przedstawicielki mieszkańców. Komisja trakcie 2 wielogodzinnych spotkań pracowała nad projektem regulaminu budżetu, w tym nad harmonogramem jego realizacji. Jako jedna z przedstawicielek w tygodniu przed pierwszym posiedzeniem komisji starałam się porozmawiać z jak największą ilością osób, by móc potem zabierać głos w ich imieniu. Ostateczny kształt uchwały i regulaminu powstał jako efekt pracy urzędniczej ale to wcale nie odbiera nam mieszka
~Joanna Czajka 25-03-2015 16:38
nam mieszkańcom możliwości wpływu na jego treść i kształt -- tym bardziej, że wolą pana Burmistrza było, by powstał naprawdę dobry dokument z regulaminem świetnie sprawdzającym się przez wszystkie kolejne lata. Tak naprawdę regulamin powinien był powstać 3 lata temu. Budżet funkcjonował bez koniecznego dokumentu. W rozmowie, w której były zgłaszane krytyczne uwagi pan Burmistrz obiecał : - " Myślę, że wspólnie jakoś damy radę, zobaczymy jak się sprawdza i potem wprowadzimy konstruktywne poprawki. Liczę na dalsze państwa zaangażowanie.". Zapraszam gorąco "ubezwłasnowolnioną" do współpracy, bo to początek a nie koniec ustalania najlepszych zasad funkcjonowania naszego budżetu partycypacyjnego.
~Joanna Czajka 25-03-2015 19:53
-- w relacji strimeo.tv /pl/informacja/250-tysiecy-na-budzet-obywatelski Burmistrz Karpacza potwierdza realizację budżetu w czterech okręgach.
~xx 25-03-2015 21:09
Z powstałej 13 osobowej komisji znamy nazwisko przewodniczącej a reszta nazwisk TO TAJEMNICA ???????
~Joanna Czajka 25-03-2015 21:31
--oczywiście, że nie jest to tajemnica, ale nie ja napisałam ten artykuł więc raczej nie będę pisała swojego - w formie komentarzy; zapraszam na zebrania, które wkrótce.
~z innejbajki 26-03-2015 3:40
facebook.com/naszapartycypacja?fref=ts

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group