Poniedziałek, 5 czerwca
Imieniny: Walerii, Waltera
Czytających: 7697
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Noworoczne spotkanie z nagrodami

Poniedziałek, 9 stycznia 2017, 19:43
Aktualizacja: Środa, 11 stycznia 2017, 14:31
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Noworoczne spotkanie z nagrodami
Fot. Przemek Kaczałko
Tradycyjnie, na początku stycznia Prezydent Miasta Jeleniej Góry zaprosił przedstawicieli lokalnych władz (radnych, urzędników, samorządowców), służb mundurowych, przedsiębiorców, dyrektorów placówek oświatowych, instytucji kultury oraz organizacji pozarządowych na noworoczne spotkanie do Teatru im. C.K.Norwida, podczas którego podsumował miniony rok oraz wręczył nagrody.

W trakcie wystąpienia podsumowującego rok 2016 prezydent Jeleniej Góry mówił o kolejnych realizacjach drogowych, które w przyszłości mają zapobiec wykluczeniu komunikacyjnemu stolicy Karkonoszy (droga S3, obwodnica Bolkowa, obwodnica Maciejowej). - Dzieje się to, o czym od lat 90. marzyliśmy – mówił Marcin Zawiła, który wspomniał również o inwestycjach kolejowych, w tym remont peronów na stacji Jelenia Góra. Prezydent odnosił się wielokrotnie do Strategii Rozwoju Miasta podkreślając rolę turystyki czy przemysłu. Mówił także o otwarciu pod inwestycje terenów pomiędzy centrum a Cieplicami i wielu innych aspektach, które mają przyczynić się do rozwoju Jeleniej Góry (m.in. Centrum Edukacji Ekologicznej Karkonoskiego Parku Narodowego, remont Pawilonu Norweskiego czy inwestycje planowane przez Uzdrowisko Cieplice).

Po przemówieniu prezydenta przystąpiono do wręczania statuetek. Pierwszą z nagród przyznano Wydawnictwu Turystycznemu PLAN, które powstało 10 października 1993 roku i działa nieprzerwanie do dziś. Swój główny profil działalności ukierunkowało na wydawnictwa z zakresu obsługi ruchu turystycznego. Głównie są to opracowania map, planów miast oraz przewodników turystycznych. Stworzyli nową jakość w tego rodzaju publikacjach tj. przejrzystość treści oraz wszechstronne informacje pozwalające każdemu samodzielnie zwiedzać i podróżować. Całość wydawana jest zawsze z zachowaniem najwyższych standardów graficznych i poligraficznych. Publikacje spełniają równocześnie rolę promocyjną dla regionu Jeleniej Góry, a efekt milionów sprzedanych map nie pozostaje obojętny dla rozwoju rynku turystycznego, jak i aktywności mieszkańców i przyjezdnych. Działalność Wydawnictwa PLAN wielokrotnie była nagradzana medalami na Międzynarodowych Targach Poznańskich w kategorii Książka Turystyczna Roku czy za całokształt pracy.

Wśród nagrodzonych był też Ryszard Grot- prezes zarządu firmy Simet S.A., która powstała w 1970 roku jako Spółdzielnia Inwalidów. Od początku do tej pory przedsiębiorstwo zajmuje się produkcją i sprzedażą osprzętu elektroinstalacyjnego. W chwili obecnej jest największym w Polsce producentem puszek elektroinstalacyjnych. W 1997 r. spółdzielcy jako jedni z pierwszych w Polsce podjęli decyzję o przekształceniu spółdzielni w spółkę akcyjną. Firma posiada certyfikat jakości ISO 9001 i środowiskowy 14001, a obecnie spółka zatrudnia 270 osób, z tego około 190 osób to osoby niepełnosprawne. Formuła zakładu pracy chronionej to cecha charakterystyczna dla Simet-u. - Oprócz aspektu ekonomicznego ważną cechą jest ten społeczny. Spółka jest największym zakładem pracy chronionej na Dolnym Śląsku. Akcjonariusze Simet-u często wspomagają organizacje działające na rzecz osób niepełnosprawnych i starszych – argumentowały służby prezydenta. - Coraz trudniej jest prowadzić zakład pracy chronionej, zatrudniać osoby niepełnosprawne. To musi być pomoc państwa, a jest ciągle zmniejszana. Ta nagroda to docenienie firmy Simet, że przez wiele lat spełnia aspekt społeczny – powiedział Ryszard Grot, prezes wyróżnionej firmy.

W czasie, kiedy walka ze smogiem staje jednym z priorytetowych zadań naszego miasta (zagrożenie utraty statusu uzdrowiska) prezydent postanowił wyróżnić Mistrza Zduńskiego – Piotra Kuta. - Jest potwierdzeniem powiedzenia „Polak potrafi”. Jesteśmy narodem bardzo kreatywnym, szybko się uczymy i potrafimy wdrażać nowe technologie w każdej dziedzinie. Projektowane i budowane przez Piotra Kuta piece, kominki kaflowe i systemy akumulacji możemy nazwać nowoczesnym zduństwem. Realizuje również aranżacje z wykorzystaniem kafli ze starych pieców w oparciu o własne projekty, szkice i obliczenia. Łącząc tradycję i nowoczesność stworzyli wraz z małżonką rodzinną firmę nastawioną na klienta. Wrażliwość estetyczną i wyczucie smaku wyniósł ze Szkoły Rzemiosł Artystycznych w Cieplicach, a także 8 lat pracy pod okiem mistrzów w pracowni plastycznej Zdrojowego Teatru Animacji. Jest członkiem Stowarzyszenia Zdunów Polskich. Oprócz prowadzonej działalności angażuje się społecznie ucząc młodzież zawodu murarz – zdun w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Szklarskiej Porębie. Duży nacisk kładzie również na edukację ekologiczną ze szczególnym naciskiem na efektywne wykorzystywanie energii przy ekologicznym systemie spalania. Dzięki takim ludziom jak Piotr Kut rzemiosło zduńskie przeżywa dzisiaj renesans – czytamy w uzasadnieniu. - 25 lat temu stałem na tych deskach, ale otrzymywałem całkiem inną nagrodę – pani Alina Obidniak wręczała mi nagrodę za osiągnięcia w dziedzinie tworzenia kultury i sztuki w naszym mieście – wspominał Piotr Kut. - Kto by wtedy pomyślał, że będę prowadził firmę i zajmował się zduństwem i ogrzewnictwem – dodał mistrz zduński.

Z kolei nagrody dla organizacji pozarządowych roku 2016 przypadły wojskowym i przyjaciołom z Niemiec. Pierwszą odebrał prezes Jeleniogórskiego Stowarzyszenia Żołnierzy Radiotechników „RADAR” - płk Marek Gołębiowski. Organizacja ta została założona w 2002 roku przez kadrę Wyższej Oficerskiej Szkoły Radiotechnicznej na wiadomość o likwidacji wojskowego garnizonu Jelenia Góra. Główny cel i misja stowarzyszenia to pielęgnowanie dorobku, historii i tradycji jednostek Wojska Polskiego w Jeleniej Górze po ich ostatecznym rozformowaniu w 2004 roku, a szczególnie ukazywanie osiągnięć jeleniogórskich wojskowych szkół radiotechnicznych kształcących specjalistów radiolokacji przez 50 lat w jednostce „Pod Jeleniami”. Stowarzyszenie wydaje co roku Biuletyn, w który prezentuje wkład absolwentów szkól radiotechnicznych w rozwój materialny i intelektualny miasta, wojska i kraju. Organizuje patriotyczne uroczystości rocznicowe z oprawą wojskową. Prowadzi aktywną współpracę z wieloma innymi organizacjami i instytucjami na rzecz promocji osiągnięć i wizerunku Jeleniej Góry i wojsk radiotechnicznych.

Ze względu na szczególną rocznicę współpracy pomiędzy miastami partnerskimi Prezydent Miasta Jeleniej Góry postanowił uhonorować Stowarzyszenie Erftstadt – Jelenia Góra (Freundeskreis Erftstadt – Jelenia Góra). Nagrodę odebrał Jürgen Schreiber - przewodniczący stowarzyszenia. Jak czytamy w uzasadnieniu, Erftstadt jest jednym z niewielu przykładów, gdzie partnerstwo między miastami było poprzedzone działaniami mieszkańców zarówno po stronie polskiej, jak i niemieckiej. Efektem działań mieszkańców miasta Erftstadt i Jeleniej Góry, było założenie w 1991 roku stowarzyszeń przyjaźni. W roku 2016 zarówno stowarzyszenie polskie, jak i niemieckie obchodziły 25-lecie działalności. W tym czasie partnerzy z Niemiec wspierali m.in. Miejskie Przedszkole Integracyjne nr 14 w Jeleniej Górze oraz Centrum Opieki nad Dzieckiem „Dąbrówka” w Jeleniej Górze. Do tego należy doliczyć kontakty i współpracę w sferze kultury i turystyki. - Najdłuższą współpracę mamy z włoskim miastem Cervia, a drugim miastem jest Erfstadt, które jest położone prawie 800 km od Jeleniej Góry, ale współpraca jest bardzo żywa – powiedziała Irena Kempisty. W niemieckim mieście Jelenia Góra jest promowana przy różnych okazjach, a efektem jest wzrost liczby członków stowarzyszenia (obecnie ok. 80 osób w wieku od 16 do 92 lat), a tym samym zainteresowania zwiedzaniem stolicy Karkonoszy.

Czytaj również

Komentarze (22)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy szkoły chronią przed rówieśniczą przemocą, zapewniając uczniom bezpieczeństwo w tym względzie?

Oddanych
głosów
855
Tak
10%
Nie
84%
Nie wiem
5%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group