Środa, 17 sierpnia
Imieniny: Julianny, Jacka
Czytających: 7747
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Nowocześnie o historii miasta z Eugeniuszem Gronostajem

Wtorek, 16 czerwca 2015, 10:43
Aktualizacja: 10:45
Autor: Mea
Jelenia Góra: Nowocześnie o historii miasta z Eugeniuszem Gronostajem
Fot. Organizator
„Bezinwazyjne metody badania historii Jeleniej Góry” to tytuł wykładu Eugeniusza Gronostaja, wykładowcy Karkonoskiej Państwowej Szkoły Wyższej. Spotkanie dobędzie się 23.06. o godz. 17.00, w sali konferencyjnej Książnicy Karkonoskiej. Wstęp jest wolny.

Na wykładzie przedstawiona zostanie historia wybranych obiektów Jeleniej Góry, które już nie istnieją, wraz z ich cyfrową wizualizacją, wykonaną w oparciu o informacje odczytane z materiałów kartograficznych, ikonograficznych oraz tekstowych. Będą to: renesansowy jeleniogórski ratusz (do 1739 r.), tymczasowy (drewniany) Kościół Łaski, jeleniogórski Helikon oraz Brama Zamkowa.

- Z przekazów historycznych wiemy, że takie obiekty istniały, natomiast nie znamy ich dokładnej lokalizacji oraz dokładnego wyglądu. Renesansowy ratusz uległ zniszczeniu podczas katastrofy budowlanej w lutym 1739 r., tymczasowy Kościół Łaski został rozebrany po zbudowaniu murowanego Kościoła Łaski (1718), jeleniogórski Helikon jest częściowo niedostępny, a po Bramie Zamkowej pozostała tylko wieża – mówił Eugeniusz Gronostaj.

Były to bardzo znaczące obiekty w dziejach miasta, dlatego warto odtworzyć ich historię np. pod postacią komputerowej wizualizacji. Ponadto zaprezentowany zostanie przez studenta kierunku Edukacja Techniczno-Informatyczna Łukasza Rdzanka z KPSW, cyfrowy model Kościoła Zbawiciela z Cieplic, by pokazać możliwości zastosowań współczesnej techniki komputerowej w badaniu historii.

- Okazuje się, że ten rodzaj techniki można stosować w naukowym badaniu przeszłości obiektów, które w wyniku różnego rodzaju zdarzeń nie zachowały się do czasów współczesnych. Dzięki tej metodzie zabytek zostaje zrekonstruowany wirtualnie, by określić jego lokalizację i pokazać jego wystrój, poeksperymentować z wnętrzem i otoczeniem – zachęcał Eugeniusz Gronostaj.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group