Czwartek, 30 czerwca
Imieniny: Emilii, Lucyny
Czytających: 5365
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION: Nowoczesna fontanna i stacja meteo w parku

Wtorek, 15 września 2009, 8:15
Aktualizacja: 8:48
Autor: Ania
REGION: Nowoczesna fontanna i stacja meteo w parku
Fot. Ania
Jeszcze w tym roku zostaną ogłoszone przetargi na remont karpaczańskich parków: przy ulicy Nadrzecznej oraz przy wodospadzie. Obecnie prowadzone są prace budowlane w parku przy lipie sądowej.

Właśnie tam budowana jest najnowocześniejsza fontanna w Karkonoszach. Już teraz wiadomo, że będzie dodatkowo oświetlona. - Remont parku przy Lipie Sądowej zostanie wkrótce zakończony. Ustaliliśmy, że w listopadzie bieżącego roku skończą się na jego terenie prace budowlane, ale liczymy na to, że będzie to jeszcze wcześniej – mówi Ryszard Rzepczyński, zastępca burmistrza Karpacza.

W parku zostanie umieszczony także stół, nawiązujący do tradycji lipy sądowej. Powstanie także ogródek meteorologiczny, dzięki któremu każdy turysta i mieszkaniec Karpacza będzie mógł sprawdzić prognozę pogody dla Karkonoszy na najbliższe dni.

Legenda mówi, że w połowie XVI wieku na Krzywej Górze osiedlali się drwale. Było to związane z rozwijającym się w Kowarach górnictwem i hutnictwem żelaza. Potrzebowano bowiem ogromnej ilości drewna i węgla drzewnego, jako surowca energetycznego. Z tego powodu w Karpaczu wycinano lasy. Na przełomie wieku XVI i XVII zaczęły powstawać także skupiska bud pasterskich. Od 1602 roku pod dużą lipą odbywały się sądy wójtowskie, dlatego też została ona nazwana lipą sądową. Obecnie drzewo stanowi pomnik przyrody.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (16) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group