Środa, 29 czerwca
Imieniny: Piotra, Pawła
Czytających: 6608
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Polska: Nowe ulgi podatkowe na rehabilitację

Środa, 24 stycznia 2018, 7:16
Aktualizacja: Piątek, 26 stycznia 2018, 4:47
Autor: Paweł Guszała
Polska: Nowe ulgi podatkowe na rehabilitację
Fot. Paweł Guszała
1 stycznia 2018 roku w życie weszła nowelizacja ustawy o podatkach dochodowych. Zmieniła zasady korzystania z niektórych ulg, w tym rehabilitacyjnych. Warto się z nimi zapoznać...

Przede wszystkim poszerzony został krąg osób, które mogą korzystać z odliczeń na wydatki poniesione na utrzymanie psa asystującego. Do tej pory z takiej ulgi mogły korzystać osoby niewidome lub niedowidzące, posiadające pierwszą bądź drugą grupę inwalidzką. W tej chwili zrezygnowano z tych zapisów, dzięki temu każda osoba niepełnosprawna, która ma psa asystującego może odpisać kwotę do 2.280 złotych za jego utrzymanie.

Kolejną istotną zmianą w podatkach jest możliwość odpisania kosztów za utrzymanie samochodu. - W poprzednich latach z tego typu ulg korzystały osoby pierwszej albo drugiej grupy inwalidzkiej, podatnicy, którzy mieli na utrzymaniu takie osoby, albo dzieci i młodzież do 16 roku życia. Mogli odliczać do 2.280 złotych za korzystanie z pojazdu w celu dotarcia na zabiegi rehabilitacyjne. Od tego roku podatnicy mogą odliczać tę kwotę niezależnie od posiadanej grupy inwalidzkiej. - Zniesione zostały również obostrzenia prawne co do celu wykorzystania samochodu – mówi Beata Cichocka, rzecznik prasowy Urzędu Skarbowego w Jeleniej Górze.

Trzecią bardzo istotną zmianą jest wzrost limitu dochodu osoby niepełnosprawnej będącej na utrzymaniu podatnika. Kwota została podniesiona z 9.180 złotych do 10.080 złotych, przy czym do tych dochodów nie zalicza się alimentów na rzecz dzieci. To niewiele, ale zawsze coś.

Zmiany obowiązują już za dochody za 2017 rok, a zatem mają zastosowanie do obecnego rozliczenia rocznego jakie trzeba wykonać z fiskusem do końca kwietnia.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group