Niedziela, 25 września
Imieniny: Aurelii, Władysława
Czytających: 4381
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Nowe szanse dla jeleniogórskiej młodzieży

Piątek, 7 marca 2014, 7:15
Aktualizacja: Sobota, 8 marca 2014, 8:37
Autor: Angela/ Ewa Struś
Jelenia Góra: Nowe szanse dla jeleniogórskiej młodzieży
Fot. Dominika Aleksandrowicz /Dominik Borowski
– Jestem tu przez moje lenistwo, ale tym razem przyniosło mi ono coś dobrego – żartuje Dominika Aleksandrowicz z młodszej grupy młodzieży, biorącej udział w zajęciach z projektu „Nowe perspektywy 2” w Środowiskowym Hufcu Pracy w Jeleniej Górze. Od września około 40. młodych ludzi nadrabia tu zaległości w nauce, szuka swojej zawodowej ścieżki z pomocą specjalistów, poznaje okolice i uczestniczy w wycieczkach…

Projekt „Nowe perspektywy 2”, realizowany przez Środowiskowy Hufiec Pracy w Jeleniej Górze, to - jak mówi - komendant Hufca Włodzimierz Cikorski - szansa dla młodych na wyjście z trudnych życiowych sytuacji, w których się znaleźli.

- Każdy przychodzi tu z jakimś bagażem doświadczeń, często z pakietem wcześniejszych porażek na różnych polach – opowiada Włodzimierz Cikorski. – A my jesteśmy po to, by pomóc im odzyskać wiarę w siebie. To wspaniałe dzieciaki, często zdolne. Potrzebują jedynie pomocnej dłoni i akceptacji – dodaje komendant.

Projekt „Nowe perspektywy 2” takie wsparcie właśnie im daje. Dwie grupy młodsze (w wieku 15- 17 lat) mają indywidualne zajęcia z języka polskiego i matematyki, spotkania z psychologiem, doradcą zawodowym, kursy językowe czy warsztaty informatyczne. Oni mają też dodatkowo zajęcia integracyjne – wyjazdy na różne wycieczki: do multikina w Legnicy czy Aquaparku w Hotelu Gołębiewski. W kwietniu czeka ich jeszcze spływ pontonami i park linowy oraz tor kartingowy. Jednym z elementów projektu było też spotkanie z dziennikarzem Jelonki.com, podczas którego nasza dziennikarka dostrzegła kilka talentów, np. fotograficzny u Dominiki Aleksandrowicz czy Dominika Borowskiego i reporterski u Ewy Struś. Relację ze spotkania spisywał Artur Bławat.

– Dla mnie to nie jest zmarnowany czas, sporo z tych zajęć wynoszę i nie muszę się zmuszać, by tu przychodzić – mówi Mateusz Steć. – Najciekawsze są oczywiście wycieczki, ale zajęcia indywidualne z języka polskiego czy matmy też się przydają – dodaje gimnazjalista.

Dla grup starszych w ramach kursu zorganizowane zostały zajęcia z doradcą zawodowym, spotkania z psychologiem, warsztaty z przedsiębiorczości, kurs językowy, warsztaty informatyczne dla zaawansowanych oraz kurs zawodowy i prawo jazdy. Wszystko jest oczywiście za darmo, bo zostało dofinansowane z Unii Europejskiej.

- To czasochłonne zajęcia, ale w przyszłości na pewno się przydadzą – mówi Dominika Wojciechowska. – Obecnie mamy praktyki w przedszkolu, co daje nam przyuczenie do zawodu, robimy prawo jazdy, które będziemy mieli na całe życie. W przyszłości chciałabym się zajmować opieką nad dziećmi – dodaje uczestniczka grupy starszej (18-25 lat).

Dzięki temu projektowi Mateusz Pochmara zrobi kurs na koparko – ładowarkę oraz prawo jazdy.
- Dzięki uczestnictwie w projekcie zdobywam uprawnienia na ciężki sprzęt, na którym w przyszłości będę mógł pracować – mówi Mateusz. – Robię też prawo jazdy, które w dzisiejszych czasach jest niezbędne i kurs komputerowy. Po zakończeniu projektu chcę zostać stażystą w firmie, w której robię kurs - dodaje.

Wychowawcami uczestników projektu „Nowe perspektywy 2” są: Magdalena Leksycka, Kamila Błażyńska, Ewa Reguła i Stanisław Coblewski. Koordynatorem terenowym natomiast jest Włodzimierz Cikorski.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (12)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group