Poniedziałek, 30 stycznia
Imieniny: Macieja, Martyny
Czytających: 9674
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Nowe śmietniki JSM budzą emocje na Zabobrzu III

Niedziela, 15 lutego 2015, 8:31
Aktualizacja: Poniedziałek, 16 lutego 2015, 7:56
Autor: Angela
Jelenia Góra: Nowe śmietniki JSM budzą emocje na Zabobrzu III
Fot. Czytelnicy
– Mimo sprzeciwu wielu mieszkańców, Jeleniogórska Spółdzielnia Mieszkaniowa buduje śmietniki za 40 tys. zł każdy i obciąża lokatorów tymi kosztami – skarżą się mieszkańcy osiedla Zabobrze III. Wiceprezes JSM wyjaśnia, że większość lokatorów popiera budowanie zamykanych boksów na odpady, a niezadowolonych z inwestycji zaprasza do siebie.

– Akcja stawiania nowych śmietników przez JSM trwa, mimo że wielu mieszkańców z nieruchomości zarządzanych przez JSM się z tym nie zgadza i nie chce ponosić kosztów, które wynoszą ponad 40 tys. zł za sztukę – mówią lokatorzy z bloków przy ul. Kiepury 56, 58, 60 i Wiłkomirskiego 15 (dane do wiadomości redakcji). – Mimo zebranych podpisów mieszkańców sprzeciwiających się tej inwestycji, zarząd robi swoje, a ponadto nie pozwala lokatorom wypowiadać się na listach zbiorczych, tylko indywidualnie – dodają lokatorzy.

Przeciwnikom budowy nowych śmietników, nie chodzi jednak tylko o pieniądze. – Co z tego, że boksy z zewnątrz są ładne, skoro w środku jest bałagan, a worki z odpadami leżą na podłodze lub wrzucane są jak leci do pojemników bez żadnej segregacji – argumentują lokatorzy. – Co więcej, nie są oświetlone, więc wieczorem w środku nic nie widać. Ich zamykanie natomiast sprawia, że osoby, które zapomną klucza, stawiają worki z odpadami przed śmietnikiem. Na zewnątrz wystawiane są także odpady wielkogabarytowe – wyliczają.

Obecnie JSM wybudowała już 50 takich obiektów, a w planach ma postawienie kolejnych 10.

- Nie robimy niczego wbrew mieszkańcom – wyjaśnia wiceprezes Jeleniogórskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Marian Szczęśniak. - Staramy się przekonywać tych indywidualnych niezadowolonych, że nie ma innej drogi, by wprowadzić ład i porządek przy budynkach przez nas zarządzanych. Wzorem naszego działania poszły inne spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, które budują podobne obiekty. Jak pokazują ostatnie lata, tam gdzie są nowe kontenery, skuteczność segregacji odpadów znacznie się poprawiła. Śmietniki muszą być zamykane, by segregacja była w ogóle możliwa, a oświetlenia nie montowaliśmy, by nie podwyższać kosztów. Śmietniki stawiane są jednak na ternie oświetlonym latarniami ulicznymi – dodaje wiceprezes M. Szczęśniak.
Wiceprezes JSM zapewnia, że jest więcej zwolenników budowy nowych śmietników niż przeciwników, a projekty i lokalizacje stawiania śmietników zatwierdzają przedstawiciele bloków.

- Na Zabobrzu I nie było żadnych sprzeciwów mieszkańców, na Zabobrzu II był jeden taki przypadek, a na Zabobrzu III mamy pięciu zdeklarowanych przeciwników – wylicza M. Szczęśniak. - Zapraszamy ich indywidualnie do siebie, żebyśmy mogli im wyjaśnić motywy naszego działania. Często listy sprzeciwu są bowiem podpisywane bezwiednie, na prośbę sąsiada czy „dla świętego spokoju” . Wpłynęło do nas też pismo od mieszkańców właśnie tych budynków, którzy żądają od nas budowy tych śmietników. Przy tych blokach są teraz obskurne, prymitywne kubły, do których każdy wrzuca co chce. Jak to wygląda? Wystarczy przejechać się na Zabobrze III, gdzie mieszkańcy są przeciwni wszystkiemu, co się im proponuje. Jest to najbardziej zaniedbana i brudna okolica, w której zarządzamy budynkami. Jeszcze pięć lat temu koszt budowy jednego śmietnika wynosił około 75 tys. zł, teraz jest to 40 tys. zł. Jeden kontener obsługuje jednak około cztery budynki, więc koszty rozkładają się po około 10 tys. zł na blok – dodaje M. Szczęśniak.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (54)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
960
Tak
20%
Nie
70%
Jeszcze nie wiem
10%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group