Poniedziałek, 6 lutego
Imieniny: Doroty, Pawła
Czytających: 4449
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Nowe przystanki kolejowe w Jeleniej Górze

Środa, 31 stycznia 2018, 14:38
Aktualizacja: Piątek, 2 lutego 2018, 5:54
Autor: Paweł Guszała
Jelenia Góra: Nowe przystanki kolejowe w Jeleniej Górze
Fot. Paweł Guszała
Od kilku lat zapowiadano powstanie Szybkiej Kolei Miejskiej. W końcu w tej sprawie pojawiają się konkrety. Niebawem ma ruszyć budowa i modernizacja przystanków kolejowych. – Dofinansowanie jest już zapewnione, prawie wszystkie dokumenty zostały podpisane i już nic nie stoi na przeszkodzie realizacji tego zadania – taką zapowiedź usłyszeliśmy od prezydenta Marcina Zawiły.

Pomysł powstania w Jeleniej Górze Szybkiej Kolei Miejskiej padł 8 lat temu w trakcie kampanii wyborczej. Ówczesny kandydat na prezydenta Marcin Zawiła zapowiedział chęć wykorzystania linii kolejowej do Szklarskiej Poręby i stworzenie dodatkowego środka transportu w mieście. Lata mijały i nic w tym temacie się nie zmieniało, aż do dzisiaj.

- W tym okresie programowania z funduszy europejskich znalazły się pieniądze na Szybką Kolej Aglomeracyjną. Inwestycję wykonywać będą Polskie Linie Kolejowe. Otrzymały już pieniądze i rozstrzygnęły przetarg. Kwota jakiej zażądali wykonawcy jest minimalnie wyższa, niż posiadane środki. Po przesunięciach wewnątrz funduszy europejskich PLK otrzymała pełną informację na temat możliwości finansowania i w ciągu tygodnia podpisana zostanie umowa z wykonawcą tego zadania – zapowiada Marcin Zawiła.

Zwróciliśmy się do PKP PLK o potwierdzenie tej informacji. - Obecnie jesteśmy na etapie wyłaniania wykonawcy tego projektu – mówi Karol Jakubowski z Zespołu Prasowego PLK. – Zamówienie obejmuje zaprojektowanie i budowę dwóch nowych przystanków (w dzielnicy przemysłowej za firmą JeleniaPlast oraz pod estakadą na Zabobrzu), przebudowę przystanków w Cieplicach (koło ulicy Lubańskiej) oraz stacji Jelenia Góra- Sobieszów. We wszystkich tych lokalizacjach powstaną nowe perony o długości 150 m i wysokości 76 cm. Dojścia do nich za sprawą pochylni będą dostosowane dla osób z problemami ruchowymi. Na peronach zainstalowane zostaną wiaty, ławki, kosze na śmieci i gabloty informacyjne. Projekt obejmuje także przebudowę torów i trakcji.

Z przyczyn technicznych nie powstanie przystanek w okolicach Kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Zadanie to zostanie zrealizowane ze środków Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych RPO.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (62)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Jak, w efekcie licznych inwestycji, jeździ się teraz po drogach Kotliny Jeleniogórskiej?

Oddanych
głosów
220
Coraz lepiej
24%
To ciągle kropla w morzu potrzeb
37%
Nie najlepiej
12%
Wciąż fatalnie
27%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group