Środa, 12 sierpnia
Imieniny: Klary, Juliana
Czytających: 4535
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Nowe pomysły na promocję regionu poprzez geocaching

Wiadomości: Region
Środa, 12 listopada 2014, 8:11
Aktualizacja: 8:17
Autor: Angela
Fot. Marcin Roszak
W minioną sobotę (8.11) w wieży widokowej w Radomierzu odbyło się spotkanie miłośników geocachingu “GDKJ+ po raz pierwszy”. Było to podsumowanie projektu „Geocaching Dookoła Kotliny Jeleniogórskiej”, w ramach którego została utworzona ścieżka z ponad dwustoma skrzynkami.

Geocaching – jak już wielokrotnie pisaliśmy - to forma turystyki, polegająca na odnajdywaniu ukrytych przez innych uczestników tej zabawy skrytek przy pomocy odbiornika GPS.

Stworzona w Kotlinie Jeleniogórskiej tzw. geościeżka liczy około 150 km długości. Skrzynki są rozłożone średnio co pół kilometra. - Zamysłem autorów GDKJ jest zachęcenie każdego, kto lubi aktywnie spędzać czas, do spojrzenia na naszą kotlinę z różnych perspektyw. Udało się nawiązać współpracę z PTTK Sudety Zachodnie, czego efektem jest wydanie odznaki GDKJ dla tych, którzy zdobędą 75 proc. skrzynek z geościeżki – mówi Marcin Roszak.

Na spotkanie zjechali poszukiwacze skrzynek z całej Polski (Szczecina, Górzna, Opola, Warszawy, Gdańska, Torunia, Poznania, Zielonej Góry, Bogatyni, Wrocławia, Bytomia, Legnicy). Nie zabrakło oczywiście jeleniogórzan. Pierwszym prelegentem był wójt gminy Janowice Wielkie Kamil Kowalski, który przywitał gości jako gospodarz miejsca spotkania. Darek Pudeło z Fundacji GeoLife z Górzna nie dotarł osobiście, ale uczestniczył w spotkaniu z pomocą Skype. Opowiadał, jak udało się wypromować Górzno poprzez geocaching. - Obecnie Górzno jest znane jako “Polska Stolica Geocachingu” - mówił.

Kolejnym prelegentem był Sławek Meredyk z Centrum obsługi Geocachera. Uczestnicy spotkania mogli dowiedzieć się czym jest geocaching, jak zakładać skrzynki oraz czym są geościeżki takie, jak GDKJ. Jako ostatni wystąpił Bartek Podkański, który jest organizatorem “Przejeścia dookoła Kotliny Jeleniogórskiej”.

Po zakończeniu oficjalnej części uczestnicy otrzymali koordynaty skrzynek, które zostały założone przy okazji spotkania. Trasa którą tworzyły nowo powstałe skrzynki, zaprowadziła poszukiwaczy na miejsce ogniska.

- Teraz zachęcamy tych, którzy chcieliby się przyłączyć do zarejestrowania się na portalach geocaching.com i opencaching.pl. Można tam znaleźć inspirację do wypraw na cały rok. Zapraszamy również do zdobywania ścieżki „Geocaching Dookoła Kotliny Jeleniogórskiej” – dodaje M. Roszak.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (17) Dodaj komentarz

~ 12-11-2014 8:22
Super zabawa
~ 12-11-2014 9:09
Nie piszcie geocaching, tylko "harcerski bieg na azymut z poszukiwaniem skarbow", bo nasi czytelnicy beda sie tu zaraz burzyc, ze bron boze uzywacie anglosow jezykowych.:-))))))))))))
~Tosia 12-11-2014 13:24
Do: 12-11-2014 09:09 | ~ | I SŁUSZNIE !!!!!!! A ktoś jeszcze wie co to AZYMUT ?????????
~Tosiu! 12-11-2014 15:06
Nie wiedza. Ale "wiedza", ze nazwa "geocaching" jest anglojezyczna i powinna byc w PL zabroniona, zakazana, jak slowo na Ku w telewizji. I jeszcze "wiedza" ze caly swiat nie mowi geocaching, tylko normalnie, po swojemu. Odsylam do artykulu o geocaching sprzed kilku dni. Byla tam taka jedna, ktora twierdzi, ze tylko Polska taka glupia, bo uzywa zangielszczonego pojecia geocaching, a caly swiat nie. W D byla G widziala.
~yrety 12-11-2014 15:31
Polska była również taka głupia że zaczęła używać klawiatur angielskich... teraz każdy kraj w europie ma swoją klawiaturę ... a Polska? Normalną, angielską! Taką jakiej używa CAŁY ŚWIAT poza europejczykami. Angielskie klawiatury są TANIE bo używają ich: USA, Anglia, Irlandia, Indie, Chiny, Rosja, Australia, Nowa Zelandia i wszystkie kraje azjatyckie, afrykańskie i wyspiarskie.
~ 12-11-2014 16:00
Yrety. Ty rozumiesz ironie zawarta we wpisie o 15:06. Podejrzewam, ze nie....
~Marcin Roszak 12-11-2014 19:27
Autorem zdjęć jest Krystyna Pisarska
~geoanalfabeci 12-11-2014 22:46
Geocaching, geościeżka i co jeszcze? Czy ci krajoznaffcy z PTTK znają w ogóle ojczysty język? Typowy produkt internetu, fejsbóka i ogólnie coraz powszechniejszego a...lfabetyzmu. Pewnie zaraz tradycyjnie włączą się organizatorzy z PTTK, obszczekując i obrażając wyzwiskami wszystkich krytyków pod różnymi anonimowymi nickami.
~ginno 12-11-2014 23:09
Ale tłumy. Przy tym sama gimbusiarnia na zdjęciach. Zróbcie lepiej skrzynki co 100 m z cukierkami w każdej i 100 odznak do tego. Typowi pseudoturyści, którzy bez tego nie odkleją tyłka od kompa, bo dla samych gór, przyrody, pięknych krajobrazów w życiu nie wyjdą z domów. A języka polskiego pewnie już całkiem zapomnieli.
~ 13-11-2014 8:02
Do 22:46- ten sport nazywa sie na CALYM SWIECIE geocaching. Poczytaj w internecie. Nawet po rusku! PTTK w to nie mieszaj, bo ten tok myslenia jest chory i nie prowadzi do niczego. Mozesz sobie na to mowic "bieg na azymut w poszukiwaniu skarbow przy pomocy GPS". Kto ci broni? To fajny sport: ruch, troche techniki, troche "tajemnic", swieze powietrze. Po co chrzanisz farmazony? Lepiej byloby, zeby siedzieli przed kompem?
~Turysta 13-11-2014 14:40
Troll z Niemiec znowu pluje jadem. Najpierw dowiedz się, jak to coś jest nazywane na całym świecie, a potem pisz. Fakt, że wpisałaś sobie to hasło do wikipedii i sprawdziłaś następnie w innych językach, jeszcze o niczym nie świadczy. Kompromitujesz się z taką wiedzą. Co do reszty: jak nie znasz innych powodów wyjścia w góry niż szukanie kolorowych papierków, to mocno ci współczuję. PTTK powinno krzewić prawdziwą wiedzę na temat naszego kraju (w tym języka polskiego), a nie nieudolne anglojęzyczne zlepki!
~ 13-11-2014 16:50
Po raz pierwszy nazwa „geocaching” pojawiła się 30 maja 2000 r. Słowo „cache” w języku angielskim to skrytka, kryjówka, schowek i nawiązuje do ukrywanych niegdyś skarbów przez piratów, złodziei, uciekinierów. Przedrostek „geo” (ziemia) oznacza po pierwsze globalny charakter tej zabawy, jak również a...logię do geografii, czyli nauki o rozmieszczeniu zjawisk na kuli ziemskiej. Zlokalizowanie pojemnika geocache jest możliwe dzięki posiadaniu współrzędnych geograficznych. Słowem „geocache” określa się ukryty pojemnik przeznaczony do szukania. Oprócz angielskiego słowa „geocache” w Polsce stosuje się wymiennie takie nazwy, jak: skrzynka, skrytka albo „kesz”. Geocaching jest zabawą międzynarodową (!!!) kierowaną do poszukiwaczy przygód w każdym wieku.
~wyszukane-nie Wikipedia 13-11-2014 16:58
Jej uczestnicy utrzymują ze sobą kontakty i organizują cykliczne spotkania. Ważna jest również dla nich ochrona środowiska. Międzynarodowe Stowarzyszenie Sportu i Kultury (ang: International Sport and Culture Association) –sportowa organizacja międzynarodowa przyjmuje w 2004 r. wspólną, miedzynarodowa nazwę „geocaching” uprawiających geocaching jako dyscyplinę sportu.
~ 14-11-2014 12:22
PS. Geocaching to nie zadne wyjcie w gory. A twoje pisanie jest "sobie a muzom". Nie wiem, nie informuje sie, ale krytykuje.Tak na wszelki wypadek. Miedzynarodowa zabawa (oni sa ze soba w kontakcie)= miedzynarodowa nazwa. Ale ciebie to przerasta.
~ 15-11-2014 21:57
"Ustawa o języku polskim – polska ustawa, uchwalona przez Sejm RP, regulująca kwestię prawną związaną z językiem polskim. Została wprowadzona z następujących powodów: - język polski stanowi podstawowy element narodowej tożsamości i jest dobrem narodowej kultury; - ze względu na doświadczenie historii, kiedy walka zaborców i okupantów z językiem polskim była narzędziem wynaradawiania; - z powodu ochrony tożsamości narodowej w procesie globalizacji; - uznając, że polska kultura stanowi wkład w budowę wspólnej, różnorodnej kulturowo Europy, a zachowanie tej kultury i jej rozwój jest możliwy tylko poprzez ochronę języka polskiego"
~ 15-11-2014 21:59
I dalej: "- Obcojęzyczne opisy towarów i usług oraz obcojęzyczne oferty i reklamy wprowadzane do obrotu prawnego muszą jednocześnie mieć polską wersję językową. - Napisy i informacje w urzędach i instytucjach użyteczności publicznej, a także przeznaczone do odbioru publicznego oraz w środkach transportu publicznego sporządza się w języku polskim". I tyle, nie trzeba tu żadnej filozofii, wystarczy znać prawo.
~ 15-11-2014 22:00
Wszystkim ignorantom w zakresie ustaw polskiego prawa i poprawnej polszczyzny polecam przede wszystkim jakiś kurs języka polskiego, zanim zaczną się wypowiadać, rozpowszechniać niezgodne z polską ustawą terminy i robić innym wodę z mózgu.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group