Sobota, 4 lutego
Imieniny: Andrzeja, Joanny, Weroniki
Czytających: 7518
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Nowe pociągi na Dolnym Śląsku i w regionie

Piątek, 18 stycznia 2013, 9:27
Aktualizacja: Sobota, 19 stycznia 2013, 7:29
Autor: Angela
Jelenia Góra: Nowe pociągi na Dolnym Śląsku i w regionie
Fot. Archiwum UM
Koleje Dolnośląskie kupiły pięć nowych Elektrycznych Zespołów Trakcyjnych, z których jeden będzie obsługiwał pasażerów na trasie Legnica – Węgliniec, bo tylko ona w regionie daje możliwość rozwinięcia odpowiedniej prędkości szynobusu do ponad 160 km /h. Koszt zakupu czterosegmentowego sprzętu to ok. 20 mln zł. W przyszłym roku kolej planuje kupić kolejne sześć zespołów, które mają trafić na trasę – Jelenia Góra – Wałbrzych– Wrocław.

- Obecnie pierwszy z nowych składów kończy testy w Żmigrodzie, gdzie zlokalizowany jest tor doświadczalny, około 8-kilometrowa pętla, na której badać można tabor szynowy w zakresie jego trwałości, niezawodności i wytrzymałości – tłumaczy Jerzy Łużniak, wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego. – W kwietniu pierwsze dwa pociągi pojawią się w ofercie Kolei Dolnośląskich. Pozostałe trzy wyjadą na trasy w naszym województwie w czerwcu br. Nowe zastawy są dedykowane na linie podmiejskie i miejskie, gdzie można rozwijać prędkość powyżej 160 km/h. Dzisiaj jest to trasa Legnica – Węgliniec. Chcemy, by następne zespoły, które pojawią się w przyszłym, 2014 roku, zostały skierowane na linię 274, czyli Jelenia Góra- Wałbrzych – Wrocław – dodał wicemarszałek.

Nowe pociągi są wyposażone w klimatyzację, cyfrowy system informacji pasażerskiej, Internet oraz system monitoringu GPS.

Tabor kolei został doposażony w ramach projektu „Zakup pięciu nowych Elektrycznych Zespołów Trakcyjnych na potrzeby realizacji przez Spółkę Koleje Dolnośląskie S.A. zadań przewozowych dla potrzeb komunikacji podmiejskiej”. Koszt zakupu pięciu pojazdów to prawie 100 mln zł, z czego dofinansowanie z RPO wynosi 82 mln zł.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (32)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Jak, w efekcie licznych inwestycji, jeździ się teraz po drogach Kotliny Jeleniogórskiej?

Oddanych
głosów
42
Coraz lepiej
19%
To ciągle kropla w morzu potrzeb
36%
Nie najlepiej
24%
Wciąż fatalnie
21%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group