Czwartek, 30 czerwca
Imieniny: Emilii, Lucyny
Czytających: 6155
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Nowe oblicze gmachu przy placu Niepodległości

Środa, 28 maja 2008, 8:20
Aktualizacja: Czwartek, 29 maja 2008, 12:15
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Nowe oblicze gmachu przy placu Niepodległości
Fot. TEJO
Kamienica przy jednym z większych placów w mieście przestanie niebawem straszyć. We wtorek na gmachu należącym do 1999 roku do „Społem” pojawiły się rusztowania. Obiekt mocno podupadł w ostatnich latach.

To jeden z bardziej zaniedbanych budynków w śródmieściu Jeleniej Góry. Choć stoi w reprezentacyjnej części miasta, nie jest jego wizytówką. Nie był remontowany od co najmniej 30 lat. Opustoszały gmach upodobali sobie wandale, którzy rzucali kamieniami w szyby niezagospodarowanych pomieszczeń na piętrze.

Teraz to się zmieni. Podziurawione szyby wymieniono w poniedziałek, a we wtorek ustawiono rusztowania. Niebawem budynek odzyska dawny blask.

Co w nim będzie? Nie wiadomo. Parter wciąż kojarzy się jeleniogórzanom z restauracją Stylowa, która przez kilkadziesiąt lat działała jeszcze przy dawnym placu Bieruta. Później była tam dyskoteka, salon gier, sklep z butami, salon telefonii komórkowej i inne placówki.

Budynek pochodzi z przełomu XIX i XX wieku. Został zbudowany jako kamienica mieszkalno-usługowa. Do 1945 roku na parterze był dom towarowy specjalizujący się w sprzedaży wyposażenia wnętrz oraz ubrań. Wyżej urządzono komfortowe mieszkania, a w jednym z nich swoje usługi świadczyła niejaka panna Walter. – Była astrologiem i jasnowidzem – podaje Ivo Łaborewicz, szef jeleniogórskiego oddziału Archiwum Państwowego.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (13) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group