Czwartek, 26 maja
Imieniny: Filipa, Pauliny
Czytających: 5686
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Nowe możliwości rozwoju ścisłych umysłów

Poniedziałek, 27 października 2008, 9:00
Aktualizacja: 9:00
Autor: Angela
Wydział Techniczny Kolegium Karkonoskiego otrzymał decyzję Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego o nadaniu praw do utworzenia kierunku inżynierskiego „Zarządzanie i inżynieria produkcji”. Na rok 2009/2010 planowany jest też nabór na kolejne dwa nowe kierunki: elektrotechnikę oraz inżynierię bezpieczeństwa.

Do tej pory studenci z umysłem ścisłym, którzy decydowali się na naukę w Kolegium Karkonoskim, mieli do wyboru dwa kierunki: edukację techniczno-informatyczną oraz elektronikę i telekomunikację. Po dwuletnich staraniach wydział otrzymał pozytywną ocenę Państwowej Komisji Akredytacyjnej i nadanie praw przez MNiSW na otworzenie kolejnego kierunku Zarządzanie i inżynieria produkcji.

- Od 2005 roku mieliśmy przeszkody formalno-prawne, które uniemożliwiały nam otwarcie tego kierunku – mówi dr Danuta Fjałkowska, prodziekan Wydziału Technicznego Kolegium Karkonoskiego w Jeleniej Górze. – Udało nam się jednak ten cel zrealizować i poszerzyć ofertę edukacyjną dla naszych studentów. Rekrutacja na ten kierunek odbędzie się jeszcze w tym roku akademickim. Studia zaczną się w lutym 2009 roku czyli w semestrze letnim.

Dodatkowy nabór na semestr letni przewidziany jest także na kierunek elektronika i telekomunikacja. Ale to nie koniec możliwości, jakie czekają na kandydatów po inżynierskie dyplomy wydziału technicznego tej uczelni. Zaawansowane są prace nad aplikacją o kierunki elektrotechnika oraz inżynieria bezpieczeństwa.

- Ich uruchomienie planowane jest na rok 2009/2010. Zatem na tenże rok zaoferujemy kandydatom do wyboru już pięć atrakcyjnych kierunków – mówi Danuta Fjałkowska.

A jakie niespodzianki czekają na studentów już na studiach? Jest ich tak wiele, że nie sposób ich wszystkich wymienić. Dla ambitnych uczelnia zapewnia pięć kół naukowych i koła zainteresowań wydziału. Poza działającymi już naukowymi kołami informatyki, elektroniki, komputerowego projektowania inżynierskiego (AutoCad) i kołem fotografii cyfrowej, powstaje naukowe koło przedsiębiorczości, mające, m.in. przygotować studentów do wejścia na rynek pracy. Dodatkowo planowane jest uruchomienie certyfikacji umiejętności w zakresie programu AutoCad.

- Trwają także przygotowania do wpisania kierunku elektronika i telekomunikacja do europejskiego indeksu, FEANI, co da absolwentom możliwość starania się o dyplom euroinżyniera, honorowanego w całej Unii Europejskiej.

W całym budynku Wydziału Technicznego studenci mogą też bezpłatnie korzystać z bezprzewodowego internetu oraz pobierać oprogramowanie firmy Microsoft (MSDNA). Dodatkowo, każdy student i absolwent może, na miejscu ubiegać się o otrzymanie Europejskiego Certyfikatu Umiejętności Komputerowych (ECDL), który jest międzynarodowym dokumentem znanym i honorowanym przez pracodawców w 180 krajach świata.
Jest on dokumentem bezterminowym, a za jego uzyskanie poza kosztami egzaminu, nic nie płacą.

Od kilku lat wydział w porozumieniu z Oddziałem Jeleniogórskim Stowarzyszenia Elektryków Polskich (SEP) proponuje studentom możliwość uzyskania świadectwa kwalifikacyjnego do obsługi urządzeń i instalacji elektrycznych do 1 kV, co jest dodatkowym atutem przy poszukiwaniu pracy.

Osoby kierujące wydziałem zadbały również o wolny czas dla swoich studentów. Zajęcia na Wydziale Technicznym dobywają się wyłącznie w Jeleniej Górze, a dla studiów stacjonarnych tylko do godziny 16., tak, by każdy ze studentów mógł poświecić resztę dnia nauce, swoim pozaszkolnym pasjom lub pracy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group