Piątek, 12 sierpnia
Imieniny: Klary, Juliana
Czytających: 7133
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Nowe Media, co to takiego? O tym w BWA

Środa, 22 lutego 2017, 18:35
Aktualizacja: Czwartek, 23 lutego 2017, 13:01
Autor: Mikołaj Bachur
Jelenia Góra: Nowe Media, co to takiego? O tym w BWA
Fot. Mikołaj Bachur
Dzisiaj (22. 02) odbyły się warsztaty Nowe Media w ramach Festiwalu Filmowego ZOOM w Biurze Wystaw Artystycznych. Czym są Nowe Media, jak one są postrzegane, co przekazują – o tym i więcej opowiadali studenci Wydziału Sztuki Mediów Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Narrację prowadził dr hab. Prot Jarnuszkiewicz z ASP.

Na początku prezentacji Prot Januszkiewicz przedstawił elementy fundamentu sztuki medialnej i jej klasyczne reguły, żeby później studenci z rożnych pracowni mogli zaprezentować swoje nowatorski pomysły. Rozumiejąc podstawowe elementy, czyli barwa, kolor, obiekt, rzeźba – można realizować swoje nowatorskie idee, które przechodzą z podstawowego wymiaru w wymiar nowy, czyli w Nowe Media.

Uczestnikami warsztatu byli gości Festiwalu ZOOM, jeleniogórzanie oraz grupa osób z Czech. – Przyjechałem na festiwal, bo interesuje mnie sztuka filmowa. Festiwal ZOOM dla mnie jest czymś bardzo interesującym, gdzie mogę zobaczyć sztukę filmową tej części świata. Dla mnie Nowe Media to są warsztaty, na których pokazują proces tworzenia produkcji filmowej. Niestety, mój polski nie jest zbyt dobry, ale ja odczuwam te motywy, które przekazują wykładowcy nie rozumiejąc słów. Treść przekazu jest mi bliska, nawet gdy słyszę ją w obcym języku – mówi Martin Januszek z Czech (m. Zlín)

Grupa studentów prezentowała swoje nowatorskie pomysły, poprzez twórczość filmową i obrazy artystyczne. Olga Kowalska, studentka Sztuki Mediów Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, która jest autorką wielu dzieł zaprezentowanych na warsztatach, opowiedziała o swoim doświadczeniu twórczym i wrażeniach ze spotkania. - Jest nam bardzo miło, że o godzinie 10.00, w środku tygodnia, wielu młodych ludzi do nas przyszło. Mam nadzieje, że nasze prezentacje kogoś zainteresują i ktoś zdecyduje się pójść do nas na studia. Jeśli chodzi o mnie, to zajmuję się performansem i wideo. Staram się działać i twórczo się rozwijać w szkole i poza nią - opowiada pani Olga. W ubiegłym roku Olga Kowalska zdobyła nagrodę w konkursie „Artystyczna Podróż Hestii”.

Ważnym elementem Nowych Mediów jest tworzenie nowego sposobu myślenia za pomocą czasami klasycznych narzędzi. Istnieje oczywiście jakość nowych mediów, można to porównać z malarstwem, rzeźbiarstwem i formatem cyfrowym filmu, animacją komputerową. - Ja staram się mówić o tym w taki sposób, że „media” to pojęcie szerokie, natomiast nowe media, to nowe myślenie - podkreśla Prot Jarnuszkiewicz. - Tak naprawdę boję się określenia „Nowe Media”. Jeśli chodzi o nazwę, to ja zawszę byłem za tym, żeby to była Sztuka Mediów, a nie Nowe Media. Był czas, kiedy zastanawialiśmy się nad ewentualnym przetytułowaniem pewnych rzeczy związanych z wydziałami. I pierwszym pytaniem było, czy zostajemy przy tej nazwie. Nowe Media w moim rozumieniu to określenie, które nie jest związane z nowoczesnością narzędzi, tylko z nowoczesnością myślenia – dodaje Prot Jarnuszkiewicz.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group