Sobota, 19 czerwca
Imieniny: Gerwazego, Protazego
Czytających: 4644
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Nowatorska kuchnia polska w Łomnicy

Czwartek, 1 grudnia 2011, 13:39
Aktualizacja: 13:40
Autor: Agrafka
JELENIA GÓRA: Nowatorska kuchnia polska w Łomnicy
Fot. Agrafka
„Tradycyjne Produkty – Nowoczesna Kuchnia Polska”, czyli program edukacyjny i warsztaty dla szkół gastronomicznych z województwa dolnośląskiego rozpoczęły się wczoraj w Pałacyku w Łomnicy. Impreza zakończy się dziś.

Celem projektu jest przekazanie uczniom szkół gastronomicznych wiedzy na temat krajowych i regionalnych produktów tradycyjnych oraz sposobów ich wykorzystywania w nowoczesnej kuchni polskiej. W ramach programu mistrzowie kuchni z najlepszych restauracji w Polsce prowadzą warsztaty kulinarne. W województwie dolnośląskim uczestników uczył szef kuchni wrocławskiej restauracji Monopol Dariusz Barański.

- Stawiamy na polską kuchnię, czyli na to co jest hodowane lub po prostu rośnie w naszym regionie, jak np. topinambur, czyli słonecznik bulwiasty, pasternak, mylony często z pietruszką, czy też skorzonera. Poprzez warsztaty chcemy również promować delikatne i bardzo smaczne mięso, jakim jest kozina, czy gęsina – powiedział Gieno Mientkiewicz, ekspert kulinarny.

W Polsce jest wiele zapomnianych lub wykorzystywanych w minimalnym zakresie produktów, z których można przyrządzać znakomite tradycyjne, ale też nowoczesne dania. Zadaniem projektu „Tradycyjny Produkt – Nowoczesna Kuchnia Polska” jest wsparcie szkół gastronomicznych w edukacji uczniów na temat kreatywnego wykorzystywania krajowych produktów w przyrządzaniu potraw kuchni polskiej.

Ważna jest także nobilitacja kształcenia zawodowego, poprzez pokazanie aspektów kulturowych w dawnych obyczajach i praktykach gastronomicznych oraz nowych perspektyw, jakie mają przed sobą aktualni uczniowie w przyszłej pracy zawodowej w sektorze gastronomii.

Z województwa dolnośląskiego i przyległych w programie biorą udział uczniowie ze szkół gastronomicznych z: Jeleniej Góry, Wałbrzycha, Bolesławca, Nysy, Bielsko-Białej, Świebodzic, Kamiennej Góry, Nawojowa.

Projekt składa się z 5 etapów. Pierwszy i drugi etap realizowane są równolegle w szkole i podczas warsztatów. Warsztaty składają się z krótkiej części teoretycznej (dyskusja o produktach regionalnych z danego terenu i ich zastosowaniu) oraz praktycznej, polegającej na przyrządzeniu małych grupach dań przy użyciu regionalnych produktów i surowców. Następnie przedsięwzięcie będzie kontynuowane w szkołach, gdzie uczniowie będą pracować nad propozycjami dań na konkurs. Program zakończy się w przyszłym roku Wielkim Finałowym Konkursem w Warszawie. Ostatnim etapem będzie ogłoszenie zwycięzców i publikacja na temat finału w dodatku do Gazety Wyborczej „Palce Lizać”.

Projekt finansowany jest przez UE w ramach promocji Wspólnej Polityki Rolnej oraz przez Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej. Realizowany jest przez stowarzyszenie Slow Food Polska przy współpracy z EFRWP. Projekt został objęty patronatem honorowym: Ministerstwa Edukacji, Ministerstwa Środowiska, Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, oraz marszałków województw: wielkopolskiego, małopolskiego, mazowieckiego i pomorskiego.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group