Niedziela, 25 października
Imieniny: Darii, Kingi
Czytających: 4741
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Nowatorska kuchnia polska w Łomnicy

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Czwartek, 1 grudnia 2011, 13:39
Aktualizacja: 13:40
Autor: Agrafka
Fot. Agrafka
„Tradycyjne Produkty – Nowoczesna Kuchnia Polska”, czyli program edukacyjny i warsztaty dla szkół gastronomicznych z województwa dolnośląskiego rozpoczęły się wczoraj w Pałacyku w Łomnicy. Impreza zakończy się dziś.

Celem projektu jest przekazanie uczniom szkół gastronomicznych wiedzy na temat krajowych i regionalnych produktów tradycyjnych oraz sposobów ich wykorzystywania w nowoczesnej kuchni polskiej. W ramach programu mistrzowie kuchni z najlepszych restauracji w Polsce prowadzą warsztaty kulinarne. W województwie dolnośląskim uczestników uczył szef kuchni wrocławskiej restauracji Monopol Dariusz Barański.

- Stawiamy na polską kuchnię, czyli na to co jest hodowane lub po prostu rośnie w naszym regionie, jak np. topinambur, czyli słonecznik bulwiasty, pasternak, mylony często z pietruszką, czy też skorzonera. Poprzez warsztaty chcemy również promować delikatne i bardzo smaczne mięso, jakim jest kozina, czy gęsina – powiedział Gieno Mientkiewicz, ekspert kulinarny.

W Polsce jest wiele zapomnianych lub wykorzystywanych w minimalnym zakresie produktów, z których można przyrządzać znakomite tradycyjne, ale też nowoczesne dania. Zadaniem projektu „Tradycyjny Produkt – Nowoczesna Kuchnia Polska” jest wsparcie szkół gastronomicznych w edukacji uczniów na temat kreatywnego wykorzystywania krajowych produktów w przyrządzaniu potraw kuchni polskiej.

Ważna jest także nobilitacja kształcenia zawodowego, poprzez pokazanie aspektów kulturowych w dawnych obyczajach i praktykach gastronomicznych oraz nowych perspektyw, jakie mają przed sobą aktualni uczniowie w przyszłej pracy zawodowej w sektorze gastronomii.

Z województwa dolnośląskiego i przyległych w programie biorą udział uczniowie ze szkół gastronomicznych z: Jeleniej Góry, Wałbrzycha, Bolesławca, Nysy, Bielsko-Białej, Świebodzic, Kamiennej Góry, Nawojowa.

Projekt składa się z 5 etapów. Pierwszy i drugi etap realizowane są równolegle w szkole i podczas warsztatów. Warsztaty składają się z krótkiej części teoretycznej (dyskusja o produktach regionalnych z danego terenu i ich zastosowaniu) oraz praktycznej, polegającej na przyrządzeniu małych grupach dań przy użyciu regionalnych produktów i surowców. Następnie przedsięwzięcie będzie kontynuowane w szkołach, gdzie uczniowie będą pracować nad propozycjami dań na konkurs. Program zakończy się w przyszłym roku Wielkim Finałowym Konkursem w Warszawie. Ostatnim etapem będzie ogłoszenie zwycięzców i publikacja na temat finału w dodatku do Gazety Wyborczej „Palce Lizać”.

Projekt finansowany jest przez UE w ramach promocji Wspólnej Polityki Rolnej oraz przez Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej. Realizowany jest przez stowarzyszenie Slow Food Polska przy współpracy z EFRWP. Projekt został objęty patronatem honorowym: Ministerstwa Edukacji, Ministerstwa Środowiska, Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, oraz marszałków województw: wielkopolskiego, małopolskiego, mazowieckiego i pomorskiego.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8) Dodaj komentarz

~ 1-12-2011 13:52
.......................................... Projekt finansowany jest przez UE w ramach promocji Wspólnej Polityki Rolnej oraz przez Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej. Realizowany jest przez stowarzyszenie Slow Food Polska przy współpracy z EFRWP. Projekt został objęty patronatem honorowym: Ministerstwa Edukacji, Ministerstwa Środowiska, Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, oraz marszałków województw:wielkopolskiego,małopolskiego,mazowieckiego i pomorskiego................... ............................................................................................................................O matko jakby nie oni to by dzieciaki nie wiedziały jak odróżnić pasternak od pietruszki.Tylko brak marszałka dolnośląskiego,bo ten wie co to pasternak.
~sas 1-12-2011 14:07
Dobrze by było jak by konkurencja z Wojanowa przyszła nauczyć się gotować...
~~~Ągi 1-12-2011 14:32
Są piękne białe fartuchy a gdzie nakrycia na główki? Włoski powinny być chyba pospinane w kuchni-miłe Panie?
~adamdorzeczy 1-12-2011 15:29
Bardzo lubię Pałac w Łomnicy, w przeciwieństwie do nadętego "Wojanowa"
~eeee 1-12-2011 17:35
bo następny Wojanów to elita i cwaniaków z naszych numer 1 w polityce i ich własność typu pani SZMAJDZINSKIEJ WDOWY I KOLESI.
Piipi Jelonkowa 1-12-2011 20:07
.. do - [~ Adamdorzeczy] .. masz rację .. bo w tym pałacu można zjeść ..nawet pierogi i .. *poplotkowac" po polsku" z Niemką ! / przyp. Elisabeth von Kuester / ~BRAVO ! .. dla Gospodarzy za serdeczność i także smaczne jedzonko !
Piipi Jelonkowa 1-12-2011 20:11
~AGRAFKO ! ..widac,żeś z ludu ! .. bo wykonałaś swoje fotki w folwarku ..a nie w *pałacyku !
~eeee 2-12-2011 18:41
moi drodzy na posty pana piipii jelonkowa to nie czytać i następny artykuł ciekawszy !!!! żenad co za cudak bee syfem się brzydzę pajac !!!!!!!!!!!!!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group