Niedziela, 5 lipca
Imieniny: Antoniego, Karoliny, Marii
Czytających: 3475
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Nowa ulica, remont schodków i wstydliwego parkingu w planach

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 22 kwietnia 2015, 7:28
Aktualizacja: Czwartek, 23 kwietnia 2015, 7:42
Autor: Angela
Fot. Angela
Pomiędzy ul. 1 Maja i Kilińskiego (nieopodal Dolnośląskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli) powstanie nowa ulica, a kamienne schodki, prowadzące na główny deptak miasta zostaną wyremontowane. Oblicze zmienić ma również wstydliwy, dziurawy plac, na którym nie tylko klienci DODN–u zostawiają swoje samochody. W tym roku powstanie co prawda tylko projekt tego zadania, ale…

O potrzebie utwardzenia parkingu przy Dolnośląskim Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli (za popularną „Handlówką”) pisaliśmy wielokrotnie. Miejsce niemal przez cały rok wygląda jak jedna wielka kałuża. Po kostki w błocie brodzą miejscowi, ale i przyjezdni szkoleni przez ośrodek. Wiosną i latem jest tu sucho, ale przez cały rok na dziurach można poważnie uszkodzić zawieszenie samochodu.

Nie mniejszą potrzebą jest remont tzw. Kamiennych Schodków, prowadzących z tego parkingu na ul. 1 Maja. Korzysta z nich wielu, również tych, skracających sobie drogę z ul. Kilińskiego do centrum. A stan techniczny schodów pozostawia wiele do życzenia.

Wygodny wjazd na parking, a także przejście z ul. Kilińskiego na ul. 1 Maja ma natomiast umożliwić stworzenie nowej ulicy, która będzie się nazywać ul. Kostiala – czyli nazwiskiem księdza prałata parafii pw. Świętych Erazma i Pankracego w Jeleniej Górze z lat 1949-1972.

Jelenia Góra wiele temu człowiekowi zawdzięcza. To dzięki niemu Kościół pw. Świętych Erazma i Pankracego zyskał nowy wystrój, trzy nowe dzwony oraz nagłośnienie. Jak wynika z przekazów, msze św. odprawiane przez D. Kostiala gromadziły wiernych w nieprzeliczonej liczbie.

- Nowa ulica będzie miała nieco inny przebieg niż obecny trakt biegnący przy ogrodzeniu terenu, na którym miał powstać Focus Park – mówi Jerzy Bigus, zastępca dyrektora Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów w Jeleniej Górze. – Będzie biegła bardziej na skos – dodaje.

Zgodnie z projektem ulica ma mieć nową kanalizację deszczową i oświetlenie. Projekt całości ma być gotowy do 16 listopada br. Co do jego realizacji, konkretnego terminu jeszcze nie ma. To będzie zależało od zasobności jeleniogórskiej kasy. Wiadomo jednak, że prace nie zaczną się wcześniej niż w przyszłym roku.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (20) Dodaj komentarz

~ 22-04-2015 7:42
OK- ulica wszystko ma mieć, a co faktycznie i kiedy będzie to się jeszcze okaże- obiecanki jak zwykle!!!
~ja 22-04-2015 8:23
tak i dojdzie nam nowy płaty parking bo jak by miasto miała na tym nie zarobic
~jel 22-04-2015 8:33
no tak...,pan ksiądz się bardzo zasłużył..., k...w m.ć, wszędzie ten kler
~heretyk 22-04-2015 9:16
Ma ktoś jeszcze wątpliwości co do państwa klerykalnego?
~ 22-04-2015 9:32
Ja tam jeszcze pamiętam ks.prałata D. Kostiala,jakoś nigdy nie ceniłam księzy ze swojej parafii EiP, z wyjatkiem trzech - w tym dobrze wspominam i cenię właśnie tego księdza...
~SK 22-04-2015 9:37
A kiedy szanowne nasze miasto zdobędzie się na wymianę nawierzchni na kilku metrach chodnika od schodów na Podwalu do Pasażu Grodzkiego? Znajdujące się tam kocie łby nie są piękna wizytówką naszej starówki. Najwyższy czas też uporządkować sprawę straganów i budek handlowych w tym miejscu. Stylowe, drewniane, stałe punkty handlowe z pewnością wpłynęłyby na estetykę tego miejsca poprawiając warunki pracujących tam ludzi i dokonywanych przez jeleniogórzan zakupów.
~Fabio 22-04-2015 9:57
A kiedy miasto zajmie się terenem niedoszłego Focus Parku? To dopiero straszy. I to w samym centrum praktycznie.
~emera 22-04-2015 10:20
Kuriozum! Zarząd Dróg i mostów zrobi dobrze DODN-owi, a kiedy zrobi dobrze innym kierowcom i wyremontuje ul. Groszową i Kasprowicza?
~xxx 22-04-2015 11:02
Tak, jak tylko zajmą się tym placem powstanie kolejny PŁATNY parking. Jest to chyba już ostatni bezpłatny parking w centrum, ale no tak KTOŚ musi zarobić kura mać!
~x 22-04-2015 11:04
dobrze że remontuje się te wszystkie slumsy, ale jeszcze jest tego masa w mieście i okolicy.
~: 22-04-2015 11:56
Wspomniany klecha, odmówił pogrzebu mojego ojca - bojownika A.K. jeńca oflagu i po wojnie represjonowanego przez bezpiekę - tylko dlatego, że wyprosił bezczelnego i chamskiego księdza po kolędzie. A zasługi dla Jeleniej Góry - ewidentnie wynikają z artykułu...
~n/n 22-04-2015 13:20
Jestem ciekaw kiedy wspaniałomyślny wice-prezydent zrobi coś dla ul. Drzymały, bo wspaniały pomysł z zerwaniem asfaltu to niech sobie w buty wsadzi i spróbuje przejechać normalnie samochodem albo rowerem....
~... 22-04-2015 16:37
Co niby Jelenia zawdzięcza, wzrost hałasu??? Choćby kupił za swoje to kościół zyskał nie Jelenia. Już lepiej ul. Parafian kościoła Erazma i Pankracego bo to oni przecież się musieli skrobać na ten cały złom! Tak naprawdę pewnie chodzi właśnie o kolejny płatny parking i nie mydlcie ludziom oczu że chodzi o cokolwiek innego! A jakim ksiądz był ''człowiekiem'' właśnie ktoś napisał...
~ 22-04-2015 19:23
Pazerność na wszystko.Zrobią schodki( nigdy o nich nie mysleli) aby wymusić płacenie z parkigu.Zebyście sie udławili tą pazernością.
~Yacek Placek 22-04-2015 19:32
Ul. Pijarska i tak zmieniła się na lepsze. Wiele takich zaułków oprócz tego wspomnianego wymaga remontu, ale zanim do tego dojdzie, upłynie sporo czasu, bo to dopiero "przymiarka". Przyznać trzeba, że miasto i tak się zmienia. Rzymu także w jeden dzień nie wybudowano, a więc po kolei. Powstanie nowa ulica, to powstaną płatne miejsca parkingowe; coś za coś, bo przecież nie odpuszczą :P Bazylika Mniejsza, jak kościół. Nie ma biedy, skoro stać ich na serwis Pierre Cardin. Mówię serio.
~why 22-04-2015 21:50
wszystkie ulice w jeleniej sa do remontu eh eh
~m/m 22-04-2015 22:42
a może tak referendum ... mi sie podoba nazwa ZABUBIONA ulica kssięża mają czas niech sobie nazwą swoje włości jak chcą .Jeleniogórzanie powinny wybrać nazwę ulicy !!!
~Yacek Placek 23-04-2015 11:08
do 19.23 W miarę jedzenia apetyt rośnie. Miasta i gminy muszą skądś pobierać pieniądze do budżetu. Mamy przejaw chciwości patrząc na formę pobierania pieniędzy za parkowanie w mieście. W Niemczech dostępne są bezpłatne bilety parkingowe na 15 minut. Jeśli ktoś musi gdzieś szybko wyskoczyć, rozwiązanie jest idealne i służy temu, by załatwić swoje i zrobić miejsce następnym. Automaty wydają też resztę. W jeleniej 15 minutówek nie ma. Niejednemu uratowały by życie; kierowca nie posiadający drobnych, miałby czas by rozmienić pieniądze i dokupił kolejny bilet albo w mig załatwił sprawę i odjechał. Parkometry nie wydają reszty. Nie masz drobnych, wrzucisz piątaka i kasa gra :P Nie zdążysz rozmienić, złapiesz mandat. Taki mamy klimat, a jak się narazisz, dostaniesz "karnego kutasa".
~maska 23-04-2015 16:38
Zwłaszcza dziękujemy Kostialowi za nagłośnienie. Zaprawdę powiadam wam, czy nie ma naprawdę zasłużonych dla Jeleniej Góry? Może by ta sprawdzić w historii Jeleniej Góry, także tej przedwojennej? Zdaje się , że nie mieszkali tu tylko hitlerowcy?
~... 23-04-2015 17:36
W temacie parkomatów: Może ktoś się wreszcie zainteresuje co się dzieje z resztą której parkomat nie wydaje? Gdzie jest ewidencjonowana? Gdzie podatek od tego? To podpada pod paragraf o bezpodstawnym wzbogaceniu lub paragraf o przymuszeniu do niekorzystnego rozporządzenia swoim mieniem!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group