Piątek, 27 stycznia
Imieniny: Anieli, Jana, Jerzego
Czytających: 3293
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Nowa uchwała mieszkaniowa opłat nie zmieniła

Czwartek, 13 listopada 2014, 7:37
Aktualizacja: Piątek, 14 listopada 2014, 8:50
Autor: Angela
Jelenia Góra: Nowa uchwała mieszkaniowa opłat nie zmieniła
Fot. Angela
Zakwestionowana wyrokiem Sądu Administracyjnego uchwała w sprawie wieloletniego programu gospodarowania zasobem mieszkaniowym w Jeleniej Górze została poprawiona przez prezydenta i ponownie przegłosowania przez radnych. Po poprawkach, podniesione od stycznia br. ceny za czynsze w mieszkaniach komunalnych, pozostały jednak bez zmian. Dlaczego?

Podczas ostatniej w tej kadencji miejskiej sesji (10.11) radni po długich dyskusjach zatwierdzili nowy projekt uchwały, czyli ze zmianami zakwestionowanymi przez sąd. 15. radnych zagłosowało „za”, trzech wstrzymało się od głosu, a dwóch nie głosowało.

Tzw. uchwała mieszkaniowa trafiła do Sądu Administracyjnego na wniosek Wojewody Dolnośląskiego, którego o podwyżkach czynszu w lokalach komunalnych nawet o 50 procent (z ok. 5 zł do 8,34 zł) zaalarmowali lokatorzy. Sąd uchwałę zakwestionował, ale jednak wcale nie ze względu na wysokie podwyżki, które zostały zafundowane jeleniogórzanom od stycznia br.

- Zastrzeżenia Sądu Administracyjnego dotyczyły dwóch spraw formalnych, dotyczących zazębienia się kompetencji prezydenta i rady miejskiej – tłumaczył Jerzy Lenard, dyrektor ZGKiM.
Początkowo władze miasta zapowiadały, że od wyroku sądu będą się odwoływały do sądu II instancji. Później zdanie zmieniły. – Uznaliśmy, że nie mamy czasu czekać na rozstrzygnięcie, które mogłoby się pojawić za kilka miesięcy. Stąd nowy projekt uchwały - mówiła na sesji wiceprezydent Mirosława Dzika.

W poprawkach prezydenta ceny pozostały jednak bez zmian, co było krytykowane przez wielu radnych. – Przypominamy, że wraz z podwyżkami pojawiło się wiele zniżek zarówno ze względu na dochody, jak i stan techniczny budynków, więc stawka 8, 34 zł/mkw. jest tylko stawką wyjściową, którą tak naprawdę płaci niewielu mieszkańców – wyjaśniali włodarze miasta.

To jednak nie przekonało radnych, którzy próbowali ingerować w nowy projekt uchwały, ale odradzali im to zarówno miejski prawnik, jak i dyrektor ZGKiM, którzy przekonywali, że jakimikolwiek zmianami uchwały, radni mogą bardziej zaszkodzić mieszkańcom, niż im pomóc.

- W wyroku sądu wyraźnie zostało zaznaczone, że jakakolwiek ingerencja rady w kompetencje prezydenta jest naruszeniem prawa, więc jeśli teraz rada wprowadzi do uchwały jakieś zmiany i wojewoda je podważy, to przez kolejne miesiące zostaniemy bez możliwości naliczania czynszu, podpisywania umów, naliczania zniżek, które obowiązują od 1 stycznia. Jeżeli uchwała nie wejdzie w życie w tym roku, wszystkie osoby korzystające ze zniżek stracą je. Dlatego proszę, by rada podjęła uchwałę w takiej formie, jaka jest obecnie, a następnie uchwalała do niej poprawki - mówił Jerzy Lenard, dyrektor Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Jeleniej Górze.

Na koniec radni wezwali prezydenta M. Zawiłę „do przeprowadzenia analizy skutków wprowadzenia podwyżek czynszów w mieszkaniach komunalnych i natychmiastowego obniżenia stawki bazowej czynszu w mieszkaniowym zasobie miasta”.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (16)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
687
Tak
21%
Nie
69%
Jeszcze nie wiem
11%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group