Wtorek, 23 kwietnia
Imieniny: Jerzego, Wojciecha
Czytających: 5333
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Nowa pracownia w KPSW

Sobota, 2 kwietnia 2022, 15:04
Aktualizacja: 15:05
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Nowa pracownia w KPSW
Fot. Przemek Kaczałko
Dzisiaj (2.04) w Karkonoskiej Państwowej Szkole Wyższej w Jeleniej Górze otwarto pracownię fizjologii wysiłku. Jak podkreślają władze uczelni, to kolejny krok w rozwoju ich placówki - tym razem skierowany przede wszystkim do sportowców.

Podczas sobotniego spotkania w uczelni odbyły się prelekcje zaproszonych gości, próba wysiłkowa z udziałem koszykarza Sudetów Jelenia Góra, a także prezentacja pracowni, która znajduje się w budynku krytej pływalni przy ul. Lwóweckiej.

To kolejna najwyższej jakości pracownia w naszej uczelni. Chcemy, żeby sportowcy mogli robić badanie wysiłku fizycznego, co będzie służyło do zwiększenia ich wydolności. Nie dotyczy to tylko wyczynowych sportowców, bo każdy może sprawdzić tu jaki jest jego próg tlenowy i beztlenowy - zaznaczyła Beata Telążka, prorektor KPSW.
Proponujemy m.in. ustalenie progów - tlenowego i beztlenowego, maksymalnego zużycia tlenu, czyli generalnie wskaźniki, które pozwolą nam ocenić strefy treningowe i udoskonalić trening. Oprócz tego możemy zaproponować ocenę składu ciała, czy też metabolizmu spoczynkowego, co pozwoli odpowiedzieć jakie jest zapotrzebowanie, spalanie tłuszczu, węglowodanów, białek - powiedziała Małgorzata Fortuna z KPSW, która zaznaczyła, że pracownia będzie służyć sportowcom wszelkich dyscyplin.
Taka pracownia to obecnie niezbędny element - na naszej uczelni we Wrocławiu funkcjonuje od 25 lat. Jak uczelnia ma aspiracje sportowe, to absolutnie musi posiadać taką pracownię - podkreślił Bartosz Szafran z AWF Wrocław. - Daje to możliwość badanie ludzi pod kątem zdrowotnym, wyeliminować wszystkie elementy patologiczne. Jak pod względem fizjologii wszystko jest dobrze, to można przejść do planowania treningów, dla każdej osoby na innych poziomach. Obciążenia są dobierane pod daną osobę na podstawie wykonanych testów - dodał przedstawiciel Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu.

Twoja reakcja na artykuł?

11
73%
Cieszy
4
27%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy uważam że Poczta Polska:

Oddanych
głosów
781
wymaga dużej restrukturyzacji
66%
wymaga likwidacji
19%
jest dobrze jak jest
16%
 
Głos ulicy
Zagłosujemy na obecnego burmistrza
 
Miej świadomość
Sąsiedzi w kieszeni Putina?
 
Rozmowy Jelonki
Dzieci wypoczywały w Brennej
 
112
Kto podpalił Biedronkę?
 
Karkonosze
Jelenia Góra zielona, Śnieżka biała
 
Polityka
Jelenia Góra: Jerzy Łużniak zostaje w urzędzie
 
Polityka
Jerzy Łużniak nadal prezydentem!
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group