Wtorek, 29 listopada
Imieniny: Błażeja, Saturnina
Czytających: 5055
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Nowa komenda już oficjalnie

Czwartek, 28 stycznia 2010, 14:36
Aktualizacja: Środa, 29 grudnia 2010, 9:08
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Nowa komenda już oficjalnie
Fot. TEJO
Wprawdzie strażnicy miejscy w nowej siedzibie pracują już od przeszło miesiąca, jednak dopiero dziś uroczyście prezydent Obrębalski przeciął wstęgę do pachnącej nowością komendy. – Mam nadzieję, że nożyczki będą wystarczająco ostre – powiedział szef miasta.

Budynek na rogu ul. Armii Krajowej i Bohaterów Getta nieco starsi jeleniogórzanie kojarzą z Wydziałem Paszportowym Komendy Milicji Obywatelskiej, która – do 1989 roku – rozporządzała paszportami obywateli. Kto chciał jechać za granicę (zwłaszcza na Zachód), musiał się tu zgłosić. Często odchodził z kwitkiem, bo paszport nie każdemu się należał…

To już przeszłość, a w budynku, gdzie być może wciąż straszą jej upiory, na dobre zagościła Straż Miejska w Jeleniej Górze. Z przyczyn obiektywnych oddanie do użytku zmodernizowanej komendy miejskiej SM opóźniło się o kilka miesięcy. Budynek paszportówki wybrano w 2007 roku spośród 17 innych lokalizacji. Zdecydowało miejsce: w śródmieściu i naprzeciwko komisariatu policji. Idealny punkt wypadowy dla stróżów miasta. Nową siedzibę dzielą z Wydziałem Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego w Jeleniej Górze.

Oficjalnego otwarcia dokonał prezydent Obrębalski w asyście Jerzego Górniaka, komendanta miejskiego SM oraz księdza Tadeusza Dańki, proboszcza parafii św. Wojciecha, który - w zastępstwie nieobecnego ks. Bogdana Żygadło, poświęcił obiekt i pobłogosławił zebranych. – Kiedy widzę strażników, czuję się bezpieczniej. Jeszcze nie zdarzyło się, aby nie zareagowali, kiedy wzywa się ich na interwencję, jeśli coś złego dzieje się przy kościele – powiedział proboszcz z Zabobrza. Goście i gospodarze wspólnie odśpiewali kolędę, a kapłan dokonał ceremonii poświęcenia.

Prezydent Marek Obrębalski zwrócił uwagę na fatalne warunki bytowe, jakie SM miała w poprzedniej siedzibie, która nie spełniała żadnych norm bezpieczeństwa i była daleka od przyzwoitości sanitarnej. Podkreślił, że w nowej komendzie już jest serce monitoringu miasta, który zacznie działać jeszcze przed wrześniem. W placówce zorganizowane zostanie centrum dowodzenia monitoringiem. Lokalizację pochwalił insp. Zbigniew Ciosmak, komendant miejski policji. – Dzięki bezpośredniej bliskości naszych jednostek znacznie łatwiej będzie nam współpracować – zaznaczył.

Zastępca komendanta miejskiego Jacek Winiarski pokazał kilkunastominutową prezentację ilustrującą krótkie dzieje przystosowania dawnej paszportówki dla potrzeb strażników i urzędników. Na zdjęciach zebrani obejrzeli zapuszczone, zaniedbane i zawilgocone wnętrza, które – dzięki odpowiednim zabiegom konserwatorskim i modernizacyjnym – dziś pachną świeżością. Jerzy Górniak wraz z Włodzimierzem Bełtą, naczelnikiem wydziału zarządzania kryzysowego, oprowadzali gości po wnętrzach placówki. Są one schludne i czyste, ale nie porażają luksusem.

Komendę zwiedzali, między innymi, zastępcy prezydenta Jerzy Lenard i Miłosz Sajnog, wiceszefowie rady miasta Anna Ragiel i Józef Sarzyński, przewodniczący komisji bezpieczeństwa Jerzy Pleskot, radny Krzysztof Mróz, komendant Państwowej Straży Pożarnej Jerzy Sładczyk i wielu innych gości.

W piwnicach urządzono szatnie, prysznice i pomieszczania socjalne dla strażników. Na parterze jest dyżurka i stanowisko dowodzenia, w którym zostanie zainstalowany „mózg” monitoringu. Tam także swoje pokoje pracy mają strażnicy poszczególnych rewirów. Wyżej są pomieszczenia biurowe oraz gabinety komendantów. W sumie w jednostce pracuje 50 osób.

Oddanie do użytku nowej komendy (drugi etap kosztował prawie 590 tysięcy złotych, w sumie – koszt przystosowania budynku to ponad milion dwieście tysięcy) nie oznacza końca prac. Do końca 2011 roku wykonana zostanie nowa elewacja, położone ostateczne poszycie dachowe oraz urządzony będzie teren wokół placówki: powstanie także parking dla interesantów.

Straż miejska odnowiła nie tylko swoją siedzibę, lecz także… witrynę internetową, która jest na bieżąco aktualizowana. O nowościach w SM i sztabie zarządzania kryzysowego można było porozmawiać podczas poczęstunku, smacznego cateringu przyrządzonego przez uczniów popularnej „Handlówki”.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (41)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy Termy Cieplickie powinny trafić w prywatne ręce?

Oddanych
głosów
205
Tak
32%
Nie
62%
Nie wiem
6%
Copyright © 2002-2022 Highlander's Group