Piątek, 1 grudnia
Imieniny: Edmunda, Natalii
Czytających: 10395
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Nowa jakość w „Muflonie”

Czwartek, 13 maja 2010, 14:33
Aktualizacja: 14:34
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Nowa jakość w „Muflonie”
Finałowe przedstawienie warsztatów "Kwiat paproci" na scenie MDK Muflon. Listopad 2009.
Fot. TEJO
Do stycznia 2011 roku będzie trwała modernizacja sali widowiskowej w Miejskim Domu Kultury „Muflon” w Sobieszowie. Pomieszczenie zyska profesjonalny sprzęt i stanie się atrakcyjnym miejscem rozmaitych prezentacji.

Dziś sala MDK „Muflon” przypomina skansen. Kiedyś była tam gospoda i miejsce zabaw tanecznych. Obiekt nie jest przystosowany do zadań, które w nim się realizuje. Brakuje porządnego oświetlenia, wentylacji i – ogólnie rzecz biorąc – wygody dla publiczności i wykonawców. To wszystko zacznie się zmieniać już od tego roku. Inwestycja jest możliwa dzięki pozyskanym pieniądzom unijnym w ramach współpracy transgranicznej. Na jej rozwinięcie, w tym polsko-czeskie spotkania i modernizację Mulfona przyznano ponad 1 mln 930 tys. zł.

Decyzja o przyznaniu Muflonowi wnioskowanej kwoty zapadła z końcem kwietnia . Współpraca i transgraniczna wymiana kulturalna ma trwać przez trzy lata. Projekt „Spotkania – tradycja, kultura i codzienność na czesko – polskim pograniczu” był przez rok przygotowywany z partnerem czeskim Eurocentrum w Jabloncu i miastem Jablonec. Ma on charakter inwestycyjny i wymiany kulturalno - artystycznej. Trwałym elementem tego projektu będzie remont Miejskiego Domu Kultury Muflon za kwotę 1mln 480 tys.zł.

– Bardzo cieszymy się, że udało nam się pozyskać pieniądze na remont i modernizację naszego domu kultury i sali widowiskowej w Muflonie, bo takie działania nie były w niej przeprowadzane od lat. Zmienił się też charakter działań w Muflonie, powstała szkoła tańca Fuzja czy teatr Karawana – mówi Aleksandra Jarocińska, dyrektor MDK Muflon.

– Chcemy też organizować dla mieszkańców Sobieszowa koncerty i musimy mieć do tego odpowiednią przestrzeń. Obecnie muszę wypożyczać sprzęt od zaprzyjaźnionych instytucji lub wręcz płacić firmom komercyjnym. Przy pozyskiwaniu tych pieniędzy mieliśmy duże wsparcie ze strony miasta w zakresie prefinansowania projektu, bo bez tej pomocy byłby to trudny temat dla tak niewielkiej instytucji jak nasza – dodaje A. Jarocińska.

Modernizacja sali widowiskowej będzie polegała m.in. na zlikwidowaniu dwóch poziomów podłogi, tak aby była ona dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Zamurowane zostaną okna, poszerzona ma zostać scena, wyburzone zostaną wszystkie pomieszczenia służące dzisiaj jako magazynki. Scena będzie aranżowana za pomocą profesjonalnych kotar.

Ponadto na potrzeby szkoły tańca i teatru wybudowane zostaną dwie garderoby, pełne zaplecze sanitarne i nowoczesne oświetlenie oraz nagłośnienie. Sala widowiskowa pomieści 200 osób, będzie miała też wentylację. Remont potrwa około sześciu miesięcy, a rozpocznie się we wrześniu.

Już jest rozstrzygnięty przetarg na dokumentację wykonawczą, która zostanie zrobiona do 31 lipca. Pozostałe przetargi zostaną ogłoszone później, wśród nich jeden na wyposażenie czyli oświetlenie i nagłośnienie. Sala po modernizacji będzie mogła pełnić funkcję sali widowiskowej na potrzeby spektakli teatralnych i tanecznych, sali koncertowej czy konferencyjnej.

Zmodernizowany zostanie też hol wejściowy do sali widowiskowej, wymienione zostaną drzwi wejściowe, powstanie nowa szatnia, zmieni się miejsce wejścia do pracowni plastycznej. Na budynku położona zostanie nowa elewacja zewnętrzna, a obok budynku staną tablice informacyjne informujące o programie artystycznym. Podczas trwania prac zajęcia nauki tańca będą prowadzone najprawdopodobniej w szkołach, pozostała działalność Muflona będzie prowadzona bez zakłóceń.

Około 450 tys. zł pozyskane w projekcie zostanie przeznaczone na tzw. działania miękkie, które będą realizowane przez trzy lata. W ich skład wejdzie 13 polsko-czeskich spotkań po stronie polskiej w Muflonie i 11 spotkań w Jabloncu. Inauguracja projektu odbędzie się 19 czerwca na polanie pod Chojnikiem, festiwalem folkloru. Z 12 – 13 czerwca natomiast polskie zespoły amatorskie odwiedzą Jablonec, gdzie zaprezentują się na letniej scenie i wezmą udział w seminarium. Punktem programu są też spotkania z polskim i czeskim folklorem, muzyką, fotografią i filmem.

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy masz "na sobie" jakikolwiek tatuaż?

Oddanych
głosów
1153
Tak
11%
Nie
61%
Zamierzam sobie zrobić
3%
Nigdy sobie nie zrobię
25%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Zbyt inteligentni, by być szczęśliwi
 
Rozmowy Jelonki
Z Niemiec przez Jelenią Górę do IPN
 
Aktualności
Mieszkańcy z prezydentem
 
112
Zderzenie na Mickiewicza
 
112
Dym z komina
 
112
Akcja "Gruchot"
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group