Środa, 21 października
Imieniny: Urszuli, Jakuba
Czytających: 9428
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Nowa epoka dla kolejnictwa

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Sobota, 26 stycznia 2008, 8:52
Aktualizacja: 8:54
Autor: MAR
Fot. TEJO
Po latach zamykania i zawieszania lokalnych połączeń kolejowych, nadchodzą nowe czasy dla połączeń szynowych. Urząd marszałkowski i województwo Hradec Kralove zamierzają skomunikować stolicę czeskiego regionu z Lubawką, Jelenią Górą i Lwówkiem Śląskim. Myśli się także o pociągu do Pragi. Urzędnicy będą o tym rozmawiali w środę.

Aby podpisać deklaracje o uruchomieniu takiego połączenia spotkali się przedstawiciele władz czeskich, polskich oraz reprezentanci przewoźników, którzy są gotowi taką linię uruchomić, czyli PKP Przewozy Regionalne i czeska firma Viamont.

Na uruchomienie tego połączenia nie potrzeba zbyt wielu nakładów, napraw i niewielkich modernizacji wymagać będzie jedynie odcinek z Lubawki do Kamiennej Góry, przez kilka lat nieużywany.

Co się zmieniło, że ten pomysł, przez lata nieskutecznie popierany chociażby przez powiaty jeleniogórski i kamiennogórski, w końcu znalazł przychylność po obydwu stronach granicy? Po polskiej stronie patronat nad tym połączeniem objął marszałek dolnośląski, Andrzej Łoś, działania na rzecz uruchomienia linii obiecuje wspierać jeleniogórska posłanka na Sejm z ramienia PiS Marzena Machałek.

– Będziemy tę linię eksploatować razem z czeskim przewoźnikiem – mówił dyrektor dolnośląskiego zakładu PKP Przewozy Regionalne Marek Pawicki. – Po chudych latach, zanotowaliśmy na Dolnym Śląsku wzrost liczby podróżnych na trasach lokalnych aż o 800 tysięcy osób. To olbrzymi skok, a nasz zakład po raz pierwszy w historii zanotował dochód. Spodziewam się, że i ta linia może być dochodowa.

– Jesteśmy bardzo zainteresowani współpracą z Polakami – powiedział przedstawiciel prywatnej firmy przewozowej Viamont Jan Ivan. – Nie ma już granic, ale Czesi nie mogą do Polski przyjechać pociągiem, bo nie ma ani jednego stałego połączenia z terenami przygranicznymi.

Przedstawicielowi Viamontu wtórował Wojciech Zdanowski, dyrektor wydziału transportu dolnośląskiego urzędu marszałkowskiego. – Jest jeszcze gorzej. Nie mamy z Czechami ani jednego czynnego kolejowego przejścia granicznego.

Dopiero jesienią zostanie oddany do użytku remontowany obiekt w Międzylesiu. A Lubawka to gotowy most łączący nasze kraje. Zamierzamy też z pomocą lokalnych samorządów uruchomić przejazd do Czech przez Jakuszyce.

Pociąg ma służyć pasażerom, ale w równym stopniu ma obsługiwać ruch turystyczny. W każdym składzie będzie wagon do przewozu rowerów. Można więc będzie pojechać pociągiem do Czech i wrócić na rowerach lub wrócić do Polski pociągiem, jeśli trudy wycieczki rowerowej przerosły nasze siły. Uczestnicy spotkania starali się nie podawać daty uruchomienia połączenia, gdyż – jak mówią – nie wiadomo, ile czasu zajmie załatwienie formalności. Na przykład, polskie koleje potrzebują czeskiej homologacji na szynobusy a czesi muszą dostać polską homologację.

Możemy zazdrościć czeskim politykom rozwagi i troski o rozwój lokalnych przewozów. Czesi nigdy nie pozwolili na likwidację lokalnych połączeń i zawsze przeznaczali spore sumy na modernizację i zakup nowego taboru. Naszym politykom wyobraźni i mądrości Czechów nie starczyło. Może obecni politycy zaczną bardziej uczyć się pragmatyzmu i zaradności Czechów, którzy o wiele skuteczniej niż Polacy dbają o interes wspólny.

Problemem są też różnice w przygotowaniu do obsługi ruchu turystycznego. W Czechach prawie wszędzie obok informacji po niemiecku i angielsku można dostać mapy, informacje czy ulotki po polsku. Po naszej stronie na palcach jednej ręki można wymienić takie wydawnictwa w języku czeskim.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (18) Dodaj komentarz

~Abraxas 26-01-2008 9:45
nareszcie:) oby to się udało kocham pociągi i taka przejażdżka to by było coś
~Kolejarz 26-01-2008 9:58
Odcinek z Kamiennej Góry do Lubawki jest eksploatowany w ruchu towarowym (może nie tak bardzo intensywnie), ale prędkość drogowa wynosi 60 km/h, więc jak na dolnośląskie warunki jest to dobry wynik.
~John 26-01-2008 10:26
W końcu polacy u władzy zaczynaja rozumieć znaczenie kolejnictwa. Niestety troche zbyt pózno, dzis gdy wiekszośc tras albo juz nieistnieje albo jest w opłakanym stanie, wiele trzeba bedzie poświecić czasu i pieniędzy zeby je przywrocić od łask. Czesi takiego błedu nie popełnili - zawsze dbali o linie kolejowe. Ale moze wkóncu doczekamy sie kiedyś ze pociag i jego trasa nie musi być tylko srodkiem komunikacji, ale takze nie lada atrakcja turystyczną i srodkiem na zarabianie pieniędzy. Takimi trasami mógłyby byc chociaz by przytoczona trasa Jelenia Góra - Szklarska - Czechy ale takze chociazby trasa do Lwówka. Obie bardzo malownicze.
~Też z Zabobrza 26-01-2008 10:50
Czytając wstęp do artykułu " Urzędnicy będą o tym rozmaeiali we środę"UCIESZYŁEM SIĘ.!!!! Jeśli to URZĘDNICY jeleniogórscy to "BOŻE CARIA CHRANI... nie pomoże, inwazji TURYSTYCZNEJ STONKI NIE BĘDZIE!!! . Mam przy okazji pytanie: Może ktoś wie, czy już ustalono ojcostwo niemowłaka znalezionego w przedsionku Ratusza jeleniiogórskiego? Wiem, ze wykluczone zostało ojcostwo tych Ważnych Urzedników, gdzyż: 1.Żadnej ważniejszej sprawy nie zdązyli załatwic w ciągu 9 miesuięcy! 2. Jak coś juz załatwili, to nie miało rąk, albo nóg! 3. Nic za darmo, ale za solidne wynagrodzenie! Prowadzone przez słuzby śledcze dochodzenie nie stwierdziło wystepowania zadnej z tych cech u znalezionego oseska! Z powyższych wzglęów jestem spokojny, ze nie grozi nam inwazja turystów w drodze czy to przez Jakuszyce, czy przez Pilichowice do Lwówka.
~exxon 26-01-2008 11:24
kolej wraca do łask ,bo zbliza sie 200dolarów za baryłke
~Szyna 26-01-2008 11:43
Swietny pomysl. Ale nie tym nowym pociagiem ze zdiecia. Sluchajcie osobiscie jechalem w wakacje z Kolobrzegu do Szczecina i myslalem ze jajko zniose tak mi bylo niewygodnie...Twarde siedzenia a to strasznie zniecheca i jakos ciasno to samo stwierdzili inni uczestnicy z ktorymi rozmawialem. A tak poza tym to calkiem dobrze sie prezetuje. Powinni jwszcze uruchomic trase kolejowa Karpacz Jelenia to piekny i malowniczy odcinek trasy. A co wiecej napewno mialo by to znaczny i wplyw na polepszenie i rozwiniecie turystyki.
~xxx 26-01-2008 11:55
Dla pocieszenia dodam że dolny śląsk dostał kolejny nowy szynobus SA134-003. Od poniedziałku ma ponoć zaczać regularnie jeździć. Za tydzień mamy dostać kolejny szynobus a do końca kwietnia ma być kolejne 6 sztuk. Łacznie będzie 8 więc będzie czym jeździć po reaktywowanych odcinkach. Już teraz w jeleniej gorze można spotkać 2 nowe szynobusy SA132-002 i SA106-011. Ten pierwszy jeździ do Zielonej Góry ten drugi obsługuje linię Jelenia Góra - Bolesławiec. Życzę miłych podróży:D:D
~op 26-01-2008 11:57
Pociagi im się marzą a z jeleniej do czech ( liberec harachov) niema nawet jednego autobusu. Europa bez granic - kupa smiechu
~kamol 26-01-2008 11:58
Świetnie! Zmieniamy pociągi , zmieńmy też pasażerów. Przecież ta banda idiotów w kapturach zaraz go ospreyuje i odrapie.
~ZVON 26-01-2008 12:08
A jeśli jesteśmy już przy temacie kolei to czemu jelonka nic nie wspomniała o rozszerzeniu oferty bilety ZVON na trasę Jelenia Góra-Lwówek-Zebrzydowa oraz wybrane trasy kolei czeskich? Szczegóły tutaj: http://tinyurl.com/288sne
~ja !! 26-01-2008 14:27
a co z dworcem w Karpaczu?? i pociągami ??
~jeleniogórzanka 26-01-2008 15:01
Nooo! Wreszcie zaczęliście myśleć! Najwyższy czas postawić tą naszą Jelonkę na wyższym stopniu. W końcu zasłużyliśmy sobie na to, żeby władze zaczęły się dla nas starać. Panowie do pracy!
~_rymcycymcy___ 26-01-2008 15:07
Ponieważ w redakcji zabrakło farbek podpowiem, że szynobus na zdjęciu ma bardzo słoneczne, żółto - pomarańczowe barwy i w naturze wcale nie wygląda tak ponuro ;)
~irek 26-01-2008 16:52
tylko trzymać kciuki za powodzenie
~turysta 26-01-2008 19:24
A może tak fakty: spotkanie odbyło się 18.01, a gdzie pozostali uczestnicy, nie wspomnę o tych którzy doprowadzili do spotkania / przygotowania od 09. 2007 /. Z Sędzisławia do Lubawki jest czynna linia kolejowa. Czesi, np. pociąg z Trutnowa do Zaclerza tylko 2 razy w sobotę i niedzielę.
~fan komury z kowar 26-01-2008 20:37
zgadzam sie i z calym sercem popieram kazda inicjatywe dla regionu , (a nie glowa w chmurach lotnisko ; niema koleji i drogi sa jak polne a my lotnisko dla elity ) tylko trzymać kciuki za powodzenie w sprawie tej lini i napewno jak sie powie zdecydowane A w tej sprawie to i reszta jakos da sie zalatwic pozdrawiam
piipi 26-01-2008 21:27
...do - (~rymcycymcy)..,bo kolory kazdy inaczej widzi....ja widzialam szynobus w tych kolorach....kanarkowo-zoltawego...i z paskiem o kolorze szaro-szczurowego.
~kornik 26-01-2008 23:21
Co do cuda na zdjęciu, to mam nadzieję, że nauczą się je obsługiwać porządnie. Dzisiaj miałem okazję się przejechać tym "cudem" z Zebrzydowej do Jeleniej no i stałem 1 h 30 w Zebrzydowej, ponieważ coś się stało z ciśnieniem (chyba hamulców). Pan się motał i w ogóle w końcu udało się to zrobić. Jednak takie wypadki nie zachęcają do wycieczek, nawet po tak malowniczych trasach. Zaznaczam, że nie był to pierwszy raz. Co do pomysłów z otwieraniem na nowo linii kolejowych jestem jak najbardziej za. Co do linii na Karpacz, to najpierw można by ją było spróbować uruchomić w weekendy, ferie itp. z tego co pamiętam w tygodniu z frekwencją było tam średnio, ale właśnie przy dniach wolnych to czasami nie było gdzie szpilki wetknąć. Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group