Sobota, 10 grudnia
Imieniny: Bogdana, Daniela, Julii
Czytających: 7593
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Noc muzeów strzałem w 10!

Poniedziałek, 21 maja 2018, 10:11
Aktualizacja: Wtorek, 22 maja 2018, 5:54
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Noc muzeów strzałem w 10!
Fot. Przemek Kaczałko
Liczne muzea i obiekty zabytkowe w Polsce otworzyły w minioną sobotę (19.05) swoje progi na wieczorne i nocne zwiedzanie. Wśród nich było Muzeum Karkonoskie ze swoimi oddziałami oraz Ratusz w Jeleniej Górze. Zainteresowanie było bardzo duże.

Bezpłatne wejściówki na zwiedzanie Ratusza z Urzędem Miasta rozeszły się bardzo szybko. Jak zapowiadają urzędnicy, ogromne zainteresowanie sprawia, że akcja będzie powtarzana - od dzisiaj (21.05) można zgłaszać się do tramwaju w centrum miasta po kolejne wejściówki w nadchodzących terminach.

Na przybyłych do Muzeum Karkonoskiego czekało zwiedzanie wystaw stałych: „Z historii Jeleniej Góry ”, „Szkło Artystyczne” oraz wystaw czasowych: „Rafał Olbiński – Malarstwo”, „Kolej Doliny Bobru – Koleją z Jeleniej Góry do Lwówka Śląskiego” oraz wyjątkowa okazja do obejrzenia niedostępnych osobliwych zabytków muzeum.

Gratką dla przybyłych do placówki przy ul. Matejki był konkurs „Co nie pasuje do wystaw stałych?” - w czasie zwiedzania należało odnaleźć minimum trzy obiekty na stałych ekspozycjach, które na co dzień wśród nich nie występują. Następnie miało miejsce uroczyste rozdanie nagród laureatom konkursów plastycznych: „Pudełko zwane wyobraźnią” i „Moje niezapomniane chwile”, a dla namłodszych przygotowano warsztaty plastyczne.

Nowością był też poczęstunek/degustacja kawy ze znakiem Fairtrade (sprawiedliwy handel) dla odwiedzających muzeum. - Na stałe otworzymy kawiarenkę od 1 lipca, ale chcieliśmy pokazać większej grupie ludzi, że będzie to miejsce sympatyczne, ładne i na pewno będziemy tu dawać dobrą kawę - powiedziała Gabriela Zawiła, dyrektor muzeum, która zwraca uwagę, że w okolicy brakowało takiego miejsca. Z czasem zostanie wypracowany pomysł jak wykorzystać to urokliwe miejsce - czy będą tu się dobywać rozmowy o kulturze przy kawie, występy kabaretowe, czy muzyczne. - Życie podpowie nam rozwiązania - stwierdziła dyrektorka.

Część wieczorną rozpoczął występ kabaretu „Bella Mafia”, po czym uczestnicy mogli udać się na prelekcję „Kolej Doliny Bobru – Koleją z Jeleniej Góry do Lwówka Sląskiego” w wykonaniu Roberta Rzeszowskiego. Na zakończenie dnia rozstrzygnięto konkurs „Co nie pasuje do wystaw stałych?”.

- Noc muzeów to świetny pomysł. Jest okazja, aby zobaczyć muzeum w innym świetle, a ci, którzy nie są na co dzień bywalcami, z ciekawości przychodzą. Każdego roku staramy się przygotować program, który zachęci ludzi - dodała G. Zawiła. Równie interesująco było w oddziałach Muzeum Karkonoskiego - militarnym przy ul. Sudeckiej oraz w Szklarskiej Porębie, gdzie odbyło się spotkanie z Andrzejem Boj-Wojtowiczem. Na 2 czerwca zaplanowano Noc Muzeów w zamku w Bolkowie, który również jest oddziałem jeleniogórskiej placówki.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy Termy Cieplickie powinny trafić w prywatne ręce?

Oddanych
głosów
1391
Tak
26%
Nie
67%
Nie wiem
7%
Copyright © 2002-2022 Highlander's Group