Środa, 7 grudnia
Imieniny: Ambrożego, Marcina
Czytających: 3642
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Nigdy więcej wojny!

Czwartek, 9 maja 2019, 9:01
Aktualizacja: Piątek, 10 maja 2019, 7:01
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Nigdy więcej wojny!
Fot. Przemek Kaczałko
Wczoraj (8.05) przy Mieczach Piastowskich w Parku Zdrojowym odbyła się uroczystość z okazji 74. rocznicy zakończenia II wojny światowej. Tradycyjnie, były przemówienia przedstawicieli władz parlamentarnych i samorządowych, stowarzyszeń mundurowych, a także złożenie kwiatów i... grochówka.

Uroczystość poprzedzona Hymnem Narodowym w wykonaniu orkiestry - jak zawsze - rozpoczęła się od powitania gości, a wśród nich przedstawicieli parlamentarzystów, władz samorządowych, kombatantów, organizacji pozarządowych i uczniów szkół miasta i regionu ze sztandarami.

Podczas spotkania, uczestnicy wspominali pułkownika Edwarda Jakubowskiego, który za życia za każdym razem apelował: Nigdy, Nigdy więcej wojny!. Wśród przemawiających do zgromadzonych był prezydent Jeleniej Góry, posłanka Zofia Czernow, przedstawiciel senatora Mroza oraz kombatanci.

Ponad 7 dekad pokoju, w którym żyją Polacy nie jest takie spokojne dla innych narodów Europy - zaznaczył Jerzy Łużniak, prezydent Jeleniej Góry - wymieniając m.in. Bałkany czy południowo-wschodnią Ukrainę. - To najdłuższy w historii okres pokoju na polskich ziemiach. Czy potrafimy docenić działalność ludzi, którzy przeprowadzili kraj przez niejedno zawirowanie? Byli wśród nich wielcy duchowni, mądrzy świeccy, ludzie prawicy i lewicy, żołnierze i cywile. Co sprawiło, że odnieśli sukces? Nie ma prostych odpowiedzi. Wojna ma dziesiątki przyczyn, niemniej zawsze jedną z nich jest człowiek - na tyle tchórzliwy, że nigdy nie szafuje własnym życiem, lecz życiem innych - mówił prezydent, który zwrócił uwagę, że na wojnie nie ma wygranych - tracą wszyscy.
Jestem jednym z tych, którzy brali udział... To nie była wojna! To było piekło na ziemi. Udało mi się przeżyć to wszystko i dzisiaj się cieszę, że jestem tu razem z wami i świętujemy nie tylko nasze zwycięstwo, ale to, że nasza Ojczyzna jest wolna - mówił por. Piotr Filiński, który stwierdził, że nie czuje się bohaterem i zameldował ofiarom wojny, że Polska dziś jest wolna.

Po przemówieniach przyszedł czas na odznaczenia stowarzyszeń mundurowych, następnie delegacje złożyły kwiaty pod Mieczami Piastowskimi, a po wszystkim chętni udali się na poczęstunek z tradycyjną grochówką.

Twoja reakcja na artykuł?

10
67%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
1
7%
Smuci
0
0%
Złości
4
27%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (68)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group