Czwartek, 22 października
Imieniny: Filipa, Halki
Czytających: 6644
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Niezwykłe znalezisko na Chojniku

Wiadomości: Jelenia Góra
Sobota, 12 lipca 2014, 8:17
Aktualizacja: Niedziela, 13 lipca 2014, 8:50
Autor: Manu
Fot. Andrzej Mateusiak
Na zaskakujące odkrycie natknęła się grupa archeologów pod kierownictwem prof. Jerzego Piekalskiego z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego, pracująca od początku lipca na zamku Chojnik w Sobieszowie. Przy odkrytej wcześniej baszcie łupinowej znalazła fundamenty nieznanej dotąd wieży. To znalezisko może całkowicie zmienić wiedzę na temat historii warowni.

– Jeżeli nasze wyniki próbek materiału na Chojniku - z wieży i z zamku górnego będą do siebie zbliżone, będziemy musieli wtedy na nowo napisać historię XIV-wiecznej twierdzy – powiedział Andrzej Mateusiak, wiceprezes oddziału PTTK Sudety Zachodnie w Jeleniej Górze, które jest właścicielem obiektu. – Prawdopodobnie ta baszta, przy której znaleziono fundamenty wieży, powstała na przełomie XVI i XVII wieku i jest częścią tzw. zamku średniego.

Wg źródeł wiadomo, że zamek Chojnik powstał w połowie XIV wieku z inicjatywy księcia świdnicko-jaworskiego Bolka II. Jednak początki budowli na wzgórzu Chojnik sięgają czasów wcześniejszych. W połowie XIII wieku Bolesław Łysy postawił tam dwór myśliwski o pewnych rysach obronnych, rozbudowany pod koniec wieku przez jego syna Bolka Srogiego. A od XV wieku warownia znalazła się w rękach rodu Schaffgotschów, którzy umocnili i rozwinęli północną jej część.

W ubiegłym roku znaleziono na terenie zamku górnego pozostałości nieznanej dotychczas piwnicy. I jak się okazało, cechowała się niespotykanie na swoje czasy szerokim sklepieniem. Naukowcy poszukują także pozostałości tzw. baszty zachodniej, której istnienie wciąż nie jest potwierdzone.

W minioną środę (9 lipca) Andrzej Mateusiak tak napisał o odkryciu:

- Od 1 lipca br. trwa drugi sezon badań archeologicznych na zamku Chojnik pod kierownictwem prof. dr hab. Jerzego Piekalskiego z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego. W ubiegłym roku podczas badań odkryto w zamku górnym - w palatium - sklepioną, jednopoziomową piwnicę, zawaloną prawdopodobnie podczas pożaru zamku w 1675 r. W tym roku dokończono te badania (wykop nr 1) i odkryto, że piwnica miała sklepienie prawdopodobnie kolebkowe o rozpiętości aż 8,4 m. Nie znaleziono śladów filara podpierającego sklepienie. Tak wielka rozpiętość sklepienia z okresu jego powstania jest rzadkością na Śląsku.

- Podczas prac w „sali sądowej” (wykop nr 4) oraz w otoczeniu otwartej baszty łupinowej z „lochem głodowym”, w dolnej części zamku (wykop nr 3), dokonano wielce intrygującego i ciekawego odkrycia. Znaleziono fundamenty okrągłej wieży, o średnicy większej niż baszta łupinowa, którą postawiono później. Pobrano zaprawę wapienną do badania fizykochemicznego, aby ustalić czas powstania tej budowli (...)

- Obecni na wizji lokalnej archeolodzy spekulują na temat wieku nowo odkrytej wieży. Nie wyklucza się, że może ona pochodzić z okresu budowy zamku górnego, oraz że mogła to być wieża samodzielna, w otoczeniu zabudowy z drewna. Jeśli badania zaprawy wapiennej to potwierdzą, to od nowa trzeba będzie pisać historię architektoniczną zamku i poszczególnych faz jego rozbudowy.

- Prowadzono też prace w zewnętrznej, zachodniej części zamku, na bastionach (wykop nr 2), poszukując domniemanej baszty zachodniej. Odkopano na razie fragmenty murów oporowych bastionu, a ciąg dalszy badań w tym miejscu planowany jest w przyszłym roku. Więcej szczegółów podamy po naukowym opracowaniu wyników badań przez Instytut Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (16) Dodaj komentarz

~gluś 12-07-2014 8:30
tak to z historią bywa, że nic nie jest do końca pewne i zbadane :)
~??? 12-07-2014 8:57
Prezes właścicielem zamku?
~czytający 12-07-2014 9:08
Już się bałem , że wykopali jakiegoś separatystę w mundurze ze sklepu.
~Duch Gór 12-07-2014 9:21
Ciekawe kiedy?odkryją skarbiec.
~1 12-07-2014 10:00
No też mi się wydaje, że PTTK nie jest właścicielem obiektu a tylko jego administratorem/zarządcą.
~ 12-07-2014 10:07
Prezes prawdopodobnie sie uwłaszczył, no ale dokładnie nie wiemy czy własciciel jako wice prezes pttk (czyli włascicielem jest ptt jak w przypadku perły zachodu) czy jako prywatny własciciel ;) Może ktos wie i sie odniesie do tej kwestii
~prazbój 12-07-2014 10:29
Też mi niezwykłe,przecież wiadomo że większość takich budowli modyfikowano,wyburzano i przebudowywano przez wieki.Niezwykłe to by było jakby odkryli garnek złota a nie dwa głazy po starej wieży.
~zbych 12-07-2014 20:31
Wykop głębszy niż 2 m, zero zabezpieczeń przed wpadnieciem do dołu, zero zabezpieczeń przed spadnięciem kamieni do dołu, a osoba w dole nie ma zabezpieczonej głowy przed spadającymi przedmiotami. A co najważniejsze wykop nie jest za szeroki i nie ma zabezpieczeń przed osunięciem się ścian wykopu, które są pionowe ... Normalnie żadne BHP nie dałoby pozwolenia na takie prace. A w dodatku jest to udokumentowane zdjęciem ... masakra. Nawet kopać rowów nie potrafią, ci nałkoffcy z tytułami profesorów. To znaczy pewnie kopią studenci a potem jak komuś ziemia na łeb się zwali to świecą oczami przed rodziną i prokuratorem.
~sudetus 12-07-2014 21:09
Ci "archeolodzy" z Wrocławia to słyną głównie z niszczenia i chlania. Jak robili wykopki na Ślęży to kościółek trzeba było potem na długo wyłączyć ze zwiedzania, taki syf zostawili po sobie. Na Gromniku też zrobili wielki śmietnik. Czy takim samym wandalizmem popiszą się też u nas na Chojniku? Warto poczytać ciekawe opinie na temat tych archeologów: http://www.prw.pl/articles/view/36379/Zaskakujace-odkrycie-archeologow-w-zamku-Chojnik
~ed 13-07-2014 1:17
faktycznie, powinien jakiś nadzór budownictwa zainteresować się tymi wykopkami. takie z nich profesory co to nawet nie znają podstaw przepisów bhp. są dowody w postaci zdjęć, co na to policja i odpowiednie urzędy? może warto by było zainteresować się tymi domorosłymi "naukowcami" ?
~ 13-07-2014 14:13
Musze sie zgodzic takie profesory a BHP nie przestrzegaja masakra a co na to nadzór budowlany niezabezpieczone wykopy i inspekcja pracy jeszcze jakiś wypadek bedzie.
~ 13-07-2014 19:41
a już myślałem ,ze gar denarów im wyszedł a tu tylko kamienie...na polu tego pełno
~Jerzy 13-07-2014 20:05
Domyślam się, że studenci kopią a profesorowie nadzorują (bo przecież nie na odwrót). Czy uczelnia poniesie konsekwencje (prawne i finansowe) gdy któremuś studentowi zsunie się niezabezpieczona ziemia na głowę? Bo że nieprzestrzegane są żadne przepisy BHP, wszyscy są tutaj zgodni. Praca jak w XIX-wiecznej kopalni, gdzie uczelnia znalazła sobie Murzynów do najgorszej roboty i jeszcze ryzykuje ich zdrowiem a nawet życiem! Skandal!
~Biess 15-07-2014 22:36
Właścicielem zamku jest PTTK. Podobnie jak wielu schronisk w Sudetach. Wystarczy zajrzeć na ich strony. Kiedyś FWP miało dziesiątki obiektów - już dawno nie ma FWP. Kiedyś Orbis miał wiele hoteli - dziś nie ma Orbisu. Kiedyś CPN była firmą państwową - dziś jej nie ma. Kiedyś telefonia, jeszcze razem z pocztą - były firmą państwową - dziś już nie. Czy tam nastąpiły uwłaszczenia? Tak. Jak to jest, że PTTK jeszcze trwa?
~obserwujący 16-07-2014 1:53
Ale nie PTTK robi wykopki, tylko profesory z Uniwersytetu Wrocławskiego. Właśnie widać jak. Z narażaniem życia i zdrowia studentów. Czy naprawdę musi dojść do wypadku, żeby ktoś zareagował???
~hiehe 24-07-2014 13:21
mandaty zaraz się posypia za nieprzestrzeganie BHP,pan na zdjęciu nie ma kasku...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group