Piątek, 3 lutego
Imieniny: Błażeja, Oskara
Czytających: 9634
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Niewypłacalni pracodawcy na czarnej liście

Czwartek, 25 czerwca 2009, 13:46
Aktualizacja: 17:03
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Niewypłacalni pracodawcy na czarnej liście
Fot. TEJO
50 procent skarg, które w ostatnich pięciu miesiącach wpłynęły do Państwowej Inspekcji Pracy w Jeleniej Górze, dotyczyło niesolidności pracodawców. Jest szansa, że dzięki możliwości ujawnienia danych nieuczciwych firm, będą one skrupulatniej wywiązywały się ze swoich zobowiązań.

Jak mówi Lesław Mandrak, kierownik Okręgowego Inspektoratu Pracy we Wrocławiu, oddział w Jeleniej Górze, w grupie niewypłacalnych pracodawców znajdują się zarówno całe zakład pracy, jak również i indywidualne osoby.

Najgłośniejsza sprawa związana z niewypłacalnością wynagrodzeń dotyczy Huty Szkła w Pieńsku. To jest firma, która nie ogłosiła upadłości, nie robi zwolnień grupowych, a jednocześnie zalega z płatnościami wynagrodzeń za kilka miesięcy. Obecnie sprawa tego przedsiębiorstwa trafiła do prokuratury. Podobne przykłady, choć na mniejszą skalę mają miejsce w Kowarach, Olszynie czy Jeleniej Górze. W większości przypadków są to firmy, które zakończyły swoją działalność, lub przekształciły się.

– Na 475 problemów badanych w skargach w byłym powiecie jeleniogórskim, dwieście z nich dotyczyło wynagrodzeń – mówi Lesław Mandrak. – Skargi są zdominowane pismami od byłych pracowników. Wiele skarg wpływa również, co jest nowością, od osób, które nie otrzymały wynagrodzenia świadcząc usługi poza granicami Polski.

Wielu pracodawców nie potrafi też zrozumieć, że nie wolno nie wypłacać pracownikowi wynagrodzenia dlatego, że ten nie rozliczył się z nim z jakiegoś sprzętu, zaległych prac itp. Pracodawca ma obowiązek uregulować wszystkie swoje zobowiązania, a dopiero później na drodze sądowej może dochodzić swoich racji w ramach odzyskania swojego sprzętu itp.

Batem m.in. na nieuczciwych pracodawców, oraz osób prywatnych, deweloperów, biur podróży a nawet przedsiębiorców zalegających ze zwrotem kosztów za wadliwy towar, ma być nowelizacja ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych. Dzięki temu konsumenci uzyskają prawo do wpisywania ich na czarną listę dłużników do Biur Informacji Gospodarczych (BIG). Dziś uprawnienia takie mają tylko przedsiębiorcy i takie podmioty, jak np. spółdzielnie czy wspólnoty mieszkaniowe.

– Aby osoba fizyczna mogła zgłosić wierzyciela do BIG-u, musi ona posiadać orzeczenie z tytułem wykonalności, musi minąć 14 dni od wezwania do spłaty długu i ostrzeżenia o zgłoszeniu do BIG oraz trzeba będzie podać do biura dane o organie orzekającym, który wydał tytuł wykonawczy – wyjaśniał mediom ogólnopolskim Adam Szejnfeld, wiceminister gospodarki.

Internautów prosimy o poinformowanie Państwowej Inspekcji Pracy o ewentualnych nieprawidłowościach dotyczących pracodawców. Ich dane nie będą zamieszczane na portalu Jelonka.com

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (30)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
1180
Tak
20%
Nie
70%
Jeszcze nie wiem
10%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group