Czwartek, 21 października
Imieniny: Urszuli, Jakuba
Czytających: 7384
Zalogowanych: 15
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Niepokojące statystyki

Piątek, 7 września 2007, 0:00
Aktualizacja: Piątek, 7 września 2007, 9:32
Autor: TEJO
Jelenia Góra: Niepokojące statystyki
Fot. Agnieszka Gierus
Maleje liczba jeleniogórzan: ludzie wyjeżdżają z miasta, ale nie brakuje też osiedlających się w stolicy Karkonoszy.

Według danych Urzędu Stanu Cywilnego z sierpnia tego roku 15 osób oficjalnie zrezygnowało z mieszkania w Jeleniej Górze i przeniosło się do innych części kraju lub zagranicę.
Nieoficjalnie wiadomo, że w najbliższym czasie liczba mieszkańców czasowo obniży się jeszcze bardziej. Zaczyna się rok akademicki. Mimo obecności uczelni na miejscu, wielu tegorocznych absolwentów szkół średnich zdecydowało o wyborze innych ośrodków akademickich. Ta pierwsza „wyjazdowa” decyzja często wiąże się z późniejszym zamiarem ułożenia sobie życia gdzie indziej.

Światełko w tunelu to fakt, że nie brakuje także Polaków, którzy wyjeżdżają z innych ośrodków i osiedlają się w stolicy Karkonoszy. Urząd Stanu Cywilnego odnotował aż 137 tzw. migracji, czyli zameldowania na pobyt stały w Jeleniej Górze osób spoza miasta. 152 osoby zgłosiły w USC pobyt czasowy.

Według danych ze strony internetowej „Miasto w statystyce” liczba mieszkańców miasta zmniejsza się z roku na rok. I jest to związane po części z ujemnym przyrostem naturalnym: w ubiegłym roku odnotowano wskaźnik minus 4, a jeszcze pięć lat temu – „tylko” minus 3, 1.
Korzystniejsze w tym względzie wskaźniki ma Legnica.

O ile jeszcze w 2002 roku stolicę Karkonoszy zamieszkiwało 88, 9 tysięcy ludności, o tyle w roku ubiegłym było jej tylko 86, 5 tysiąca.
To spory spadek w porównaniu, na przykład, z Kaliszem – miastem podobnej wielkości – gdzie w ciągu czterech lat liczba mieszkańców także spadła, ale tylko o niecały tysiąc osób: z 109,4 tys. w 2002 roku do 108,4 w roku ubiegłym. Podobnie niewiele zmniejszyła się liczba legniczan.

Mimo spadającego bezrobocia (jeden z najniższych wskaźników na Dolnym Śląsku) w Jeleniej Górze – zdaniem wielu wyjeżdżających – brakuje perspektyw rozwoju zawodowego. Nie bez znaczenia jest pewien zastój inwestycyjny, który być może drgnie, kiedy w okolicach miasta swoją działalność rozpocznie, na przykład, kamiennogórska strefa specjalna małej przedsiębiorczości.
Jednak płacowego boomu trudno się spodziewać. Podobnie jak znaczących inwestycji turystycznych w samej Jeleniej Górze.

Jaki statystycznie będzie trwający rok, można się tylko domyśleć. W sierpniu zarejestrowano 55 urodzeń, 77 zgonów. Zawarto 174 małżeństwa.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (34) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group