Czwartek, 7 lipca
Imieniny: Cyryla, Metodego
Czytających: 7171
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION: Niepełnosprawni pójdą w góry

Wtorek, 6 października 2009, 7:53
Aktualizacja: 10:48
Autor: Ania
REGION: Niepełnosprawni pójdą w góry
Fot. Ania
Pierwszy w Polsce szlak turystyczny przystosowany dla osób niepełnosprawnych został wczoraj otwarty. Turyści skorzystają z niego dopiero wiosną 2010 roku.

Szlak wiedzie z górnej stacji wyciągu na Kopę do Domu Śląskiego. 610 tysięcy złotych na przeprowadzenie inwestycji pochodzi z dofinansowania z Urzędu Marszałkowskiego, a reszta z Fundacji EkoFundusz oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

Trasa remontowana była w ramach realizacji dwóch projektów, których koszt wynosi w sumie milion dziewięćset czterdzieści dwa tysiące złotych. Pierwszy związany jest z przystosowaniem fragmentu Drogi Śląskiej dla osób niepełnosprawnych, a drugi z ochroną najcenniejszych ekosystemów w Karkonoskim Parku Narodowym.

- Dzięki temu osoby niepełnosprawne z różnymi dysfunkcjami w tym poruszające się na wózkach inwalidzkich, niedowidzące a nawet niewidome będą mogły pokonać ten odcinek trasy – informują przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego.

Trasa ma 1255 metrów długości. Na całym tym odcinku zostanie wyłączony pas ruchu o szerokości 1,20 metrów z zatokami, przeznaczonymi na odpoczynek i umożliwiającymi swobodne mijanie się osób. Nie zabraknie także uchwytów i balustrady. W planach jest także montaż pulpitu informacyjno-edukacyjnego. Będą zamieszczane także wiadomości w języku Braille’a.

Wczorajsze otwarcie trasy miało raczej na celu przekazanie informacji dotyczących realizacji projektu. Remont na szlaku jeszcze trwa i zakończy się najprawdopodobniej pod koniec bieżącego miesiąca. Należy jednak wiedzieć, że firma, przeprowadzająca prace budowlane ma czas na skończenie robót do 16 listopada.

Budowa pasa ruchu dla osób niepełnosprawnych zaczęła się bowiem w lipcu, a w zeszłym tygodniu w górach spadł pierwszy tej jesieni śnieg, co nieco opóźniło zakończenie remontu. Dlatego też niepełnosprawni turyści pod Śnieżkę będą mogli dotrzeć dopiero wiosną przyszłego roku.

Na zdjęciach - początkowa faza remontu szlaku.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group