Sobota, 15 czerwca
Imieniny: Jolanty, Witolda
Czytających: 4091
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Niepełnosprawni na Żuławach

Piątek, 17 maja 2019, 12:28
Aktualizacja: Poniedziałek, 20 maja 2019, 10:42
Autor: KSON
Jelenia Góra: Niepełnosprawni na Żuławach
Fot. Użyczone/KSON
W długi majowy weekend Stowarzyszenie Inwalidów Wzroku zorganizowało 4–dniową wycieczkę na Żuławy. – Zwiedziliśmy – mówi Elżbieta Bukat Sekretarz SIW – Mierzeję Wiślaną, miejsce planowanej rządowej inwestycji morskiej, zatrzymując się na 3–dniowy pobyt w dostosowanym dla osób niepełnosprawnych kompleksie hotelowym Folwark w Kadynie.

W kolejnym dniu pojechaliśmy do Gdańska, gdzie przy zmiennej pogodzie, ale bez deszczu, odbyliśmy siedmiogodzinny spacer po zabytkach tego pięknego miasta. Zwiedziliśmy też to, co zostało z terenów stoczni gdańskiej, Katedrę w Oliwie z koncertem organowym, a w drodze powrotnej odwiedziliśmy jedyne w Polsce Muzeum Bursztynu.

Kolejny dzień to wyprawa na kanał Elbląsko-Ostródzki. To był gwóźdź programu. Zachwycaliśmy się tą historyczną inwestycją, która przetrwała ponad 180 lat. Płynąc stateczkiem po kolejnych jeziorach, niezwykłą atrakcją była podróż nie tylko po wodzie, ale również na specjalnej konstrukcji szynach i wózkach po trawie. Większość z nas widziała ten XIX wieczny cud techniki po raz pierwszy. To jedyna tego typu w Europie, a kto wie czy nie na świecie hydrologiczna budowa, której mechanizm poruszany jest siłą wody. Na pokładzie z nami było kilku wózkowiczów co oznacza, że i nabrzeże i pokład statku jest dostępny dla niepełnosprawnych.

Na koniec zwiedziliśmy Katedrę we Fromborku gdzie żył i pracował Mikołaj Kopernik. Szkoda, że do Planetarium prowadzą strome schody, ale jakoś dotarliśmy na miejsce podziwiając ponad godzinny kosmiczny seans nieba z czasów Kopernika.

Wesoły autobus do zimnej i deszczowej Jeleniej Góry powrócił szczęśliwie, a dzięki sponsorom ta bogata w wydarzenie wycieczka mogła się odbyć przy dostosowanych do możliwości uczestników kosztach. Śmiało możemy polecić ten kierunek wypraw turystycznych z zadowoleniem obserwując, że na trasach pojawia się coraz więcej naszych niepełnosprawnych przyjaciół.

Twoja reakcja na artykuł?

2
67%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
33%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeżdżę na rowerze?

Oddanych
głosów
850
Tak, regularnie
24%
Tak, od czasu do czasu
37%
Nie, ale uprawiam rekreacyjnie inny sport
14%
Nie, z jakimkolwiek sportem mi „nie po drodze”
25%
 
Głos ulicy
Ja lubię sushi, a ja wolę burgery domowe
 
Miej świadomość
Można płacić... okiem
 
Rozmowy Jelonki
Od lat wnioskujemy o rondo w tym miejscu
 
10 pytań do...
Moje ulubione jedzenie to... pyry z gzikiem
 
Edukacja
Festyn w KANS
 
Kultura
Urodziny Leniwca
 
Kultura
Tajemnice i Asterix
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group