Piątek, 20 maja
Imieniny: Aleksandra, Bazylego
Czytających: 3445
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIOGÓRSKIE: Niemcy szukają skarbów po przodkach

Poniedziałek, 13 października 2008, 9:44
Aktualizacja: 16:31
Autor: TEJO
JELENIOGÓRSKIE: Niemcy szukają skarbów po przodkach
Zdaniem historyków wsie regionu jeleniogórskiego mogą być skarbnicą jeśli chodzi o niemieckie ślady przeszłości. Na zdjęciu – Kopaniec
Fot. TEJO
Nowa pasja wśród turystów zza zachodniej granicy. Przyjeżdżają do wsi regionu jeleniogórskiego nie tylko po to, aby je zwiedzać. Poszukują pamiątek i innych śladów pozostawionych przez swoich dziadków.

Przeczytamy o tym w Polsce Gazecie Wrocławskiej. Niemcy z detektorami metali lub bez nich pojawiają się głównie w małych miejscowościach, gdzie ślady przeszłości wciąż jeszcze są niezatarte. – Kręcą się po okolicy i szukają rodowych pamiątek kopiąc, gdzie się da – cytuje gazeta jednego z rolników z Małej Kamienicy.

Niemców widują też mieszkańcy Chromca, Antoniowa i Lwówka Śląskiego. Kopali w szczerym polu. Czy coś znaleźli, nie wiadomo, bo znaleziska zabierają ze sobą, a polskich służb ochrony zabytków o nich nie informują – czytamy w dzienniku.

Zdaniem historyków wsie regionu jeleniogórskiego mogą być skarbnicą jeśli chodzi o niemieckie ślady przeszłości. Tu Armia Czerwona dotarła najpóźniej, a mieszkańcy, którzy byli świadomi klęski III Rzeszy i niepewnej przyszłości, mieli czas, aby ukryć to, co uważali za najcenniejsze.

Poszukiwacze, jeśli nawet coś znajdą, takie wieści zachowują dla siebie. Zgodnie z polskim prawem Skarbowi Państwa należy się znaleźne. Szczęśliwcy nie są jednak skorzy do dzielenia się ani informacjami, ani tym bardziej częścią znalezisk.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (15) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group