Piątek, 12 sierpnia
Imieniny: Klary, Juliana
Czytających: 7239
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Niemcy pomalowali, nasi partaczyli

Sobota, 4 października 2008, 8:58
Aktualizacja: 9:07
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Niemcy pomalowali, nasi partaczyli
Fot. Kazmierz Piotrowski
Sypiące się kamienice przy al. Wojska Polskiego były od 1945 roku odnowione tylko raz: okazją do remontu stanowił Wyścig Pokoju, sztandarowa impreza kolarska PRL, który w latach 70. minionego wieku zawitał dwa razy do Jeleniej Góry.

Efekt tego „remontu”, a raczej pobieżnego pomalowania elewacji pięknych, secesyjnych kamienic, nie utrzymał się długo. A to wskutek fatalnej jakości farby i fuszerki wykonawców.

Malowanie było wykonywane w czasach początku kryzysu, kiedy to farba – zwłaszcza emulsyjna – zaczęła być towarem deficytowym, rzadko dostępnym w sklepach. Na budowach powszechnym zjawiskiem stały się kradzieże i rozcieńczanie emulsji wodą w celu „wyrównania” braków. Choć dziś udowodnić tego nie sposób, tak zapewne było podczas szybkiego remontu kamienic przy al. Wojska Polskiego.

Nie został on jednak skończony. Z powodu zamieszania z płatnościami za rusztowania, ograniczono się jedynie do pomalowania frontowych elewacji. Boczne pozostawiono w stanie nietkniętym, czyli takie, jakie zastano w 1945 roku.

Dziś po około 30 latach od tamtego remontu, łatwo zauważyć, kto pracował solidniej. Czy ekipy budowlanych niemieckich, które malowały kamienice zapewne grubo przed 1945 rokiem? Czy polscy robotnicy pracy socjalistycznej? Odpowiedź zawarta jest w tytule.

Tymczasem, póki co – brak środków na doprowadzenie do porządku najpiękniejszej alei w Jeleniej Górze. Plan jej rewitalizacji w ramach działań ADHOC okazał się jedynie probierzem potrzeb, na których zapewnienie trzeba znaleźć fortunę.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (12) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group